Diziler 45 dakika olur mu?

Geçtiğimiz aylarda oyuncular ve kamera arkası çalışanları dizilerin 45 dakikaya indirilmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için yaptıkları protestolar düzenlemesi ve bazı yapımcı firmalarında "45 dakika" uygulamasına destek vermeleri hakkında düşünceleriniz neler?

Diziler 45 dakika olmalı mı?

0|0
10|7

En İyi Kız Görüşü

• Kanalları daha az izlenir.Bana bi şey olmaz.Sevdiğim dizi bitince hoppp başka kanala atlıyorum.Zaten reklam seyretmekten ne seyrettiğimi de unutuyorum çoğu zaman.Eğer yabancılar örnek alınıyosa süre konusunda şuna da dikkat etsinler.Yabancıların dizilerinde reklamdan çok dizi ön plandadır.Reklam kısa süreli ve en fazla 2 tane olur.İnsanları tvye bağlamayı bilirler.Mesela şimdi hem foxta dizi var hem zuhal topal var bi ona bi ona bakıyorum.Reklam başlayınca direk kanal değiştiririm.Tamam reklamlar da biz insanlar için ama bo..nu çıkarıyolar resmen.Sadece para kazanmak amaçlı iş yaptıkları için çok başarısız buluyorum bu tvcileri...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• olmasın ya onların meslegi de bu... o zaman bütün çalışanlar grev yapsın günde 12 saat çalışanlar var onlara daha çok yazık bence...

0|0
    1|0
    • Bence bu dizi süresi konusunu sinema tv sektörü çalışanlarından çok seyircinin izleme zevki ile ilgili olarak değerlendirelim. Dizi süreleri kısalsın ama sette görevlil olanlar izleyiciye daha iyisini sunabilmek için yine aynı miktarda çalışsın. Böyle olursa anlaşabiliriz sanırım :))))

Hem bu şekilde sahne daha fazla zamanları olacağı için sahne çekimlerine çok daha fazla özen gösterebilirler.

• olsun yazık onlara

1|0
    0|0
  • Tv izlemiyorum ama bazi dizileri internetten takip ediyorum, doyurucu olduklari surece 15 dakika da surebilirler bence..

1|0
    0|0
  • bazıları 10 dk bile olabilir.çünkü uzattıkça saçmalıyorlar. ama bazıları da hiç bitmesin istiyor insan.

0|0
    0|0
  • Olmalı. Belki ben yabancı dizilerden alışık olduğumdan bilmiyorum ama sıkıyor bir süre sonra gerçekten çok uzun 2 saat

0|0
    0|0
  • 45 dakika yetmez. Daha da kısa süreli olmalı. 30 dakika daha mantıklı.

0|0
    0|0
  • kesinlikle olmalı

0|0
    0|0
  • Zaten araya giren reklamlarla oluyo o kadar :D 45 dakika olursa sanırım 15 dakika dizi izlicez =))

0|0
    1|0
  • Hayatım setlerde geçti. Başladığımda daha çocuktum. Sinema, dizi, reklam, hepsinde de çalıştım. Sabah 4te eve gelip, duş alıp 5te sete döndüğümü bilirim. Hem de sıklıkla, bu bir rutindir, özel bir durum sanmayın! Çok çalıştım, çok yıprandım ve hiç biri de değmezmiş.

2 yıl önce Sonbahar dizisinde çalışan 2 genç kız hayatını kaybetti. Gece 4 te kadıköy modada biten çekimden avcılardaki evlerine erken ulaşıp sadece 1 saat daha fazla uyuyabilmek için kuaförün kullandığı bir set kamyonuyla işten dönerken. Biri makyöz, diğeri kostüm asistanıydı.

link

Diziler insani koşullarda çekilip, insani çalışma koşulları sağlanmadıkça setlere dönmeyeceğim. Bunu sizler de protesto etmelisiniz. Herşeyden önce insanlık adına!

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Sinema Tv okuyan arkadaşlar alınmasın onlar inşallah işbaşı yaptıklarında bunu değiştirirler ama bizim dizi yapımcıları beceriksizliklerinden 45 dakikada istediklerini anlatamazlar.

İzlediğim House MD, The Tudors, Spartacus, Prison Break gibi yabancı dizlerin bölümleri 45-50 dakika. Hatta How I Met Your Mother isimli dizi 20 dakikalık bölümlerden oluşuyor. Bizde ise dizi süreleri 90 dakika 60 dakika özet birde reklamları ve reklam sonrası tanıtımları ekleyince 3,5-4 saate kadar çıkıyor. Seyirciye saygısızlık bu. Nasıl olsa seyrediyorlar düşüncesi var.

Dizi süresi azami 55 dakika ile sınırlandırılmalı, 10 dakika özet ve 20 dakika dizi yayımlandıktan sonra verilecek 2 kuşak reklam arası olmalı. TV'lerin kalitesi yükselir böylece.

1|0
    0|0
    • ne yazık ki bizde o kadar yetenekli senaristler yok. yarısı alaylı piyasanın şuan. 15 sene sonra falan biz geçeceğiz yerlerine.

teknik imkanlar , kalite çok farklı abd yle... bütçe desen uçurum var.

• Yeni arkadaşları kapsam dışına boşuna almadım. Sizlere güveniyoruz :))))

• 45 dk hatta 20 dk civarına kadar düşmeli. Bakınız abd ve ingiltere yapımlarına, hep tadında bırakıyorlar. 15 er dakikalık reklamlar da yok. Tv de bir dizinin özeti ardından yeni bölümü araya da reklamlar koydun mu 20.00 da başlayan dizi gece yarısında anca bitiyor tüm geceyi işgal ediyor o kanalda.

Kısalmalı, hem oyuncuların istediği gibi iş şartları düzelir, hem kalitesi artar, hem de tv dizilerine bağımlı halk biraz kendine gelir işiyle gücüyle karısı çocuğuyla ilgilenir :))

1|0
    0|0
  • oyuncular acısından zaten böyle bir çalışma saati şart.

1|0
    0|0
  • Amerikada diziler 45 dakika, komedi dizileri de 20 dakika ama türkiyede bunu yapsak bir akşamda 7-8 diziye ihtiyaç var bu da Tv kanallarının her diziye ayırdıkları ücretleri yarıya indirmeleri demek. ABDde bir dizi hem reklamdan çok kazanıyor, hem DVDsi çıkıyor o satılıyor vs vs baya karlı bir sektör. Diziler 45 dakikaya inerse dizi oyuncularının aldığı ücret de yarıya düşer o zaman ayaklanmayacaklar mı? Ayda 20 milyara nasıl geçinecek Beren Saat sorarım size?:)

0|0
    1|0
  • nerde o günler dizi yetmezmiş gibi bir de 1 saat özetini koyuyolar. Diğer kanalda maç var izleyemiyoruz. Hatta 45 değil 30 dk olsun yeter. Aga 2 saat dile kolay

1|0
    0|0
  • evet inmeli yarın bir gün bende girebileceğim belki bu sektöre... ne zorluk çekiyor çalışanlar ...

1|0
    0|0
  • arkadaşlar türktorrent bittürk gibi sitelerde torrent aracılığıyla dizi koleksiyonu yapabilir reklamsız olarak izleyebilirsiniz ister normal isterseniz HD olarak

0|0
    0|0
Yükleniyor...