Edebiyatçılar ve tarihçiler bu soruya cevap verebilir sanırım? ya da bilen gelsin?

soru başlığı çok uzun değil mi? :) sorum şu;lisedeyken ( mö.1300 :) ) bir hocamız osmanlıda kitapların eskimemesi ve kurtlanmaması için kitabın ilk sayfasına bir şey yazıldığını söylemişti. geçen gün kitaplığımı düzenlerken bu aklıma gelidi netten araştırdım ama bulamadım bileliniz var mı? tek kelimelik bir şey anlamı kitap kurdu ya da kitap ruhu gibi birşeydi sanırım

0|0
3|4

En İyi Kız Görüşü

• Ya Kebikeç yazılıyor Arapçayla. Kitapları yiyen kitap kurtlarından kitabı korumak amaçlı yazılırmış. Bir rivayete göre denor ki kebikeç kitap kurtlarının en başıymış kurtlar kitabın baş sayfasında o ismi görünce kitabın ona ait olduğunu düşünerek giderlermiş.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Hocanı facebooktan ekle ve sor
    Ben olsam yapardım

0|0
    0|0
    • aklıma gelmedi değil ama face yok :)

• okul çoook uzaklarda artık gidemiyoruz malesef. işin ilginç tarafı şu an edebiyat öğretmeni olan lisedeki arkadaşlarım bile hatırlamıyo bu kelimey:)

• Nereden hatırlayacaklar :)
      O senin aklında yer etmiş bir anın, bu herkes için böyle değil ki :)

• tarihçid değilim edebiyatçıdaa

0|0
    0|0
  • allahım lütfen bu kitap eskimesin ve kurtlanmasın?

0|0
    0|0
  • Okumayacak olan kurcalamasin yazilirdi bu sayede daha az yipranirdi :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Sözelciyim ama ilk defa duydum

0|0
    0|0
    • ya bu kitaplarla haşir neşir olmakla alakalı aslında ama netten falan nediye bulamadımsa?

• ben de baktım bulamadım

• bende çok severim kitap okumayı özellikle tarih siyaset diplomasi osmanlı tarihinide iyi bilirim ama ilk defa duydum ya. hocan tam olarak ne dedi? tek bir kelimemi yazılırmış?

0|0
    0|0
Yükleniyor...