İstanbul Fetihi üzeri bir soru okudum burada, cok cahiler?

Merhaba.

burada bir soru okudum. Soruda bir degerli kardesimiz İstanbul Fetihini bugün neden kutlamiyoruz diye bir soru sormus.

ilk önce diyeyim. Ben bir Ateistim, Osmanli üzeri sevdigim noktalarda var, sevmedigim noktalarda var. Ben Osmanli kelimesini duyunca tüyleri dikken dikken olup sonra nefret kusan kisilerden degilim. Ben Osmanli kelimesini duyunca "Yok Osmanli sukadar mükemmeldi, yok Osmanli sukadar Müslümandi yok bukadar süperdi" gibi gerceklerden uzak ve sacmalik dollu seyler sayan ve her negatif seyi inkar eden kisilerdende degilim.

Osmanlinin iyi taraflarid vardi, kötü taraflarida vardi, ve böyle bir gecmise sahip olmamiz bazi konularda (hepsinde degil tabiki) gururduyulacak bir gercektir tabiki. Fatih Sultan Mehmet'de bu ara sevdigim Padishalardan biridir.

Neyse konudan daha fazla kaymayalim.

Ben Istanbulun Fetihinin kutlanmasina karsiyim. Neden sorarsaniz, o cagda butür seyler nekadar normal olsada bugün butür seylerin yanlis oldugunu biliyoruz.

Baskalarin topraklarini isgal edip buna Fetih deyip kutlayamazsiniz. Bu mantik ile ilerlerseniz ozaman Israilin filistin fetihinide kutlamaliyiz.

Biz yaparsak Fetih, onlar yaparsa Isgal diye birsey yok.

Olanlari zamanimiza göre degerlendirip neyin yanlis neyin dogru oldugunu bilmemiz gerekiyor, yoksa sonumuz kötü.
Siz ne düsünüyorsunuz bu konu üzeri?

Güncellemeler:
Soryu yazarken Islam üzeri bir gerceki unutmusum. Islam Savas Dinidir, isgal ettigi topraklar ile , öldürdükleri insanlar ile övünen bir Din.

Müslümanlarin, baskalarina durduk yerde savas ilan edip, onlarin topraklarini isgal etmeyi nekadar dogal karsiladiklarini unnutmustum.

Bu nedenle zaten Israili protesto edenler, ISID icin bikere bilem ses cikarmiyorlar.

Neyse, Israilin o topraklari aldiklari icin kutluyorum.

0|0
511

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 4

Erkekler Ne Diyor 11

Yükleniyor...