İstanbul Fetihi üzeri bir soru okudum burada, cok cahiler?

Merhaba.

burada bir soru okudum. Soruda bir degerli kardesimiz İstanbul Fetihini bugün neden kutlamiyoruz diye bir soru sormus.

ilk önce diyeyim. Ben bir Ateistim, Osmanli üzeri sevdigim noktalarda var, sevmedigim noktalarda var. Ben Osmanli kelimesini duyunca tüyleri dikken dikken olup sonra nefret kusan kisilerden degilim. Ben Osmanli kelimesini duyunca "Yok Osmanli sukadar mükemmeldi, yok Osmanli sukadar Müslümandi yok bukadar süperdi" gibi gerceklerden uzak ve sacmalik dollu seyler sayan ve her negatif seyi inkar eden kisilerdende degilim.

Osmanlinin iyi taraflarid vardi, kötü taraflarida vardi, ve böyle bir gecmise sahip olmamiz bazi konularda (hepsinde degil tabiki) gururduyulacak bir gercektir tabiki. Fatih Sultan Mehmet'de bu ara sevdigim Padishalardan biridir.

Neyse konudan daha fazla kaymayalim.

Ben Istanbulun Fetihinin kutlanmasina karsiyim. Neden sorarsaniz, o cagda butür seyler nekadar normal olsada bugün butür seylerin yanlis oldugunu biliyoruz.

Baskalarin topraklarini isgal edip buna Fetih deyip kutlayamazsiniz. Bu mantik ile ilerlerseniz ozaman Israilin filistin fetihinide kutlamaliyiz.

Biz yaparsak Fetih, onlar yaparsa Isgal diye birsey yok.

Olanlari zamanimiza göre degerlendirip neyin yanlis neyin dogru oldugunu bilmemiz gerekiyor, yoksa sonumuz kötü.
Siz ne düsünüyorsunuz bu konu üzeri?

Güncellemeler:
Soryu yazarken Islam üzeri bir gerceki unutmusum. Islam Savas Dinidir, isgal ettigi topraklar ile , öldürdükleri insanlar ile övünen bir Din.

Müslümanlarin, baskalarina durduk yerde savas ilan edip, onlarin topraklarini isgal etmeyi nekadar dogal karsiladiklarini unnutmustum.

Bu nedenle zaten Israili protesto edenler, ISID icin bikere bilem ses cikarmiyorlar.

Neyse, Israilin o topraklari aldiklari icin kutluyorum.

0|0
5|11

En İyi Kız Görüşü

• Cok cok cok haklisin cok

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Hakk için kazandığımız, adalet goturdugumuz topraklara fetih deriz, Batılın yağmalamalarına da işgal.

Aradaki fark bu. Fetihi İslami kavram olarak kullanıyoruz.

Haa siz nasil adlandiriyorsanız adlandirin.

Bugün fetih şöleni var, keyifle gideceğim.

0|0
    0|1
    • Adalet mi götürdünüz? Adalet götürdügünüz ülkeler Osmanliya savas ilan edip, Osmanlidan ayrildiklari günü yani bagimsizliklarini resmi bayram ilan edip bugün hala kutluyorlar.

Sakin gercekleri karistirmayalim? ;)

• Anlamak okadar mi zor? Bir Müslümanin dedigine güvenilmez. Zakir Naik, sahnede sacmalidiginda sözde oda Kurandan kaynaklar veriyor ama dediklerini sacmalik oldugunu genede bilyoruz.

Verdigin Videonun tamamini izlemedim bilem, Adamin dediklerine güvenilmez, kaynak dedigi seylerede güvenilmez.

Bugün hala Müslümanlar oku okul ve Üniversite üniversite gezip, bulduklari sözde fossiler ile (Cinden siparis ettikleri plastik fossiler) Evrim Teorisini cürütüyorlar.

Bir Müslümanin agzindan cikan söze güvenilmez, hayatimda daha Tarih ve bilim konusunda dogruyu konusan Müslüman görmedim.

• Klasik ateist kafası diye boşuna demedim. Videoyu tamamen izlememiş, kaynaği duymamış araştirmamiş "moslomono govonolmoz" diye afkuruyor

Engelleyeceği demiştim, zira cehalet cidden diz boyu

• Tarih bilinci milli histir , hissiyatı olmayanın tarihi de olmaz.

0|1
    0|0
  • Müslümanın aldığı topraklara fetih denir. Gayrimüslim için işgal deniyo. Yani bu tabir müslümanlar arasında vardır. kutlamamızın sebebi hz. muhammedin istanbulu fetheden komutanı müjdeler yağdırmasıdır. Ve istanbulun jeopolitik önemini bilmeyen yok

0|0
    0|0
    • O hadis gercek degil tabiki ;)

• O hadis gercek degil kardesim. Bunu ben demiyorum bu Islami alimler tarafindan tartisliyor.
      Bu Hadis Padisha ailesi tarafindan insanlari askere cagirmak insanlari savas yönlendirmek icin uyduruldu.

• Allah seni ıslah etsin ne diyim. Böyle düsünmenide normal buluyorum zaten. Kütübü sittede yazılmiyo diye hadisler uydurma hadis denmez. Bunu rivayet edenler de araştırılıyo elbette

• Cehaletin alasini okudum

0|2
    0|2
    • Gercekleri okudun ama isine yaramadi ;)

• At gozlugunuzu cikarin modernlesirken benliginizi kaybetmeyin. Ya da tamam. Asimile olunda gecmisimizi yermeyin

Erkekler Ne Diyor 11

• Eğer bu topraklar işgal ise defol git o zaman ne duruyorsun.
    İşgal dediğin topraklar üzerinde yaşamakta ayrı bir iki yüzlülük.
    Osmanlı senin gibi atecanların anlayacağı bir devlet değil aklınız almaz kafanızı yormayın.
    Osmanlıyı anlaman için önce , imanının olması gerek.

0|0
    0|0
    • Fetih hakkında ki hadise uydurma diyen birisiyle Osmanlı falan tartışılmaz.
      Senin o gerçek değil dediğin hadis i bile araplar kabul ediyor neyin kafasını yaşıyorsun. Sahih hadis o.

• Yukardada ben bunu demistim zaten. Eger sorumu okuduysan tabiki..
      O caga göre bu dogru olabilir, ama bugün butür seylerin yanlis oldugunu biliyoruz.

Ne Müslüman, ne yahudi nede baska birisi, diger insanlarin topraklarini isgal edebilir.

• B izim dinimizde cihat vardır ve seninle bunu tartışmayacağım. Önce iman et gel ondan sonra tartışırız belki şimdi iyi günler yazma bir daha.

• Fetih hakkında hadis var
    İstanbul İslam'a kazandırılmış herhalde kutlicaz
    Sen ateist olduğun için anlamazsın

0|1
    0|0
  • Çok bos konusmussun ne kadar bos bir insan olduğunu ortaya koymussun.

0|0
    0|0
  • Kardeşim İsrailin Filistini fethedmesi imkansız çünkü fethetmenin gerçek anlamı bir yeri islama açmaktır. Soruna gelirsek Geçmişini bilmeyen geleceğe güvenle bakamaz diye birsöz var bilmem anlatabildim mi?

0|0
    0|1
    • Ben Fetih kelimesini, baskalarinin topraklarini almak olarak kullandim.
      Gecmisimi bilmedigimi nerden cikardin?

• zamanında o istanbula yardıma gelen dindaşları yağmalarken. Fatih Sultan Mehmet hışgörülü olunmasını emretti.

• Osmanlı sivil halkı öldürüp katletti mi?

0|1
    0|0
    • Evet.

Kadinlar Carriye olarak alindi, cocuklar köle olarak alindi. 3 Gün boyunca askerler sehirde Ganimet topladi kisaca hirsizlik yapti.

• haklısın fetih günü olmaz, kurtuluş günü olur, mesela izmirin kurtuluşu kutlanabilir kutlanılıyormu bilmiyorum, parisin kurtuluş günü var ama parisin fetih günü yok..

0|0
    0|0
  • Olayları yaşandığı zaman ve şartlarla değerlendirirsek daha sağlıklı sonuçlara ulaşırız.

0|0
    0|0
  • İstanbula hükmeden dünyaya hükmeder. Zaferler kutlanmalıdır Osmanlı israil gibi çoluk çocuk öldürmüyordu. Adaletli savaşıyordu aldığı topraklardakimseye zulm etmiyordu

0|0
    0|1
    • Osmanlida bugün ISID gibi Carriye alip, kafa kesiyordu kardesim... Tarihten nekadar yoksulsun..

• Şimdi osmanlıyı seven herkes akp limi oluyor. Sen nerdesin ben nerdeyim be kardeş

• AKP olayini örnek olarak verdim sadece, bu Milletin Tarihten nekadar bihaber oldugunu göstermek icin.

• Dimler dımlar sunlar bunlar sen hayirdir canakkale savasindan bir farki var mi? niye kutlanmasin

0|0
    0|0
    • Canakkalede ülkeni isgalci güclere karsi korudun.
      İstanbul'da kendin isgalci güclerdin.

Aradaki farki görmüyormusun? Istanbulun Fetih zamaninda Canakkalenin ingilizleri bizdik, biz sonunda basarili olduk o baska.

• Sen Malazgirt zaferinede karşısındır o zaman.

0|0
    0|0
  • İşgal ile daha fetih arasında ki farkı bir gör. İşgal ayak bastığı yere zülüm götürür. Fetih ise adalet. Bunu o zaman zülüm altında ki bizans halkının haçlı seferleri için dediği haçlı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz. Ayrıca fetih edilen yerde müslüm gayrimüslim kanun önünde eşitti. Ve fetih edilen yere Osmanlı köprüler su kemerleri çeşmeler gibi yatırımlar da yapardı. İşgal ise işgal edilen yeri yıkıma uğratıyor. Ve Osmanlı ordusu bir asma bahçesinden geçerken askerler ordan bir tek üzüme dokunmuyor. İçlerinden birtanesi bir salkım koparıp yerine para kesesi asmış. Bağ sahibi bundan şikayetçi olmadığı halde o asker ordudan azledilmiş. Sahibinden habersiz adamın malından aldığı için.

0|0
    0|0
    • Istanbulu, Osmanli döneminden önceki halini ve sonraki halini bir kiyasla diyerim.
      Sen tabiki tercih edersin.

Yahudide filistinde, Cami yerine senagok görmeyi tercih eder, ama bu Israili genede hakli yapmiyor degil mi?

Kardesim Osmanli "Fetihinde" ilk 3 gününde, askerler ganimet topladi , kisaca hirsizlik yapti, orasini burasini yikti yakti, kadinlari carriye olarak aldi.

Gercek Tarihi ögren sacmaliklari degil.

• Karalamak icin Tarih degil, gercek Tarih :)
      Sizin karalamak icin yazilan Tarih dedikleriniz gercektir, sizin kisim bugün Osmanliyi yüceltmek icin yalan yanlis bir Tarih uyduruyorlar ;)

• Evet gerçek tarih. At üstünden inmeyen padişahı haremden çıkmayan gösteren sahte tarihe gerçek tarih denir.

Yükleniyor...