Günümüzdeki çoğu yazarı nasıl buluyorsunuz?

Şu an birçok kişi ben yazarım diye dolaşıyor, peki bu edebi niteliği olmayan çoğu kişi kendini nasıl yazar olarak görebiliyorlar? Gerçekten de yazarlar mı sizce veya onları nasıl değerlendiriyorsunuz?

0|0
5|7

En İyi Erkek Görüşü

• Eskiden bu fikirlere sahip değildim, fakat anladım ki insanın bir konu hakkında söz sahibi olabilmesi için önce o dalda pişmiş olması gerekti. Dinlemeyi bilmeden nasıl konuşacağını öğrenemezdin, kitapların arasına dalmadan yazmaya başladığında -aslında- kimi taklit ettiğini bilemezdin. Veya kelimeleri ustaca nasıl kullanacağını anlayamadan, bunu başkalarında göremeden ortaya atılıp etkileyici konuşma nasıl yapılacağını bilemezsin.
    Dolayısıyla ben yazar olsaydım eğer, 500 kitaptan aşağı okumadan kendimi "yazar çizgisinde" tanıtacağımı düşünmüyorum.

Gerçek yazarlara gelirsek, bu sadece yazı sanatında değil, hemen hemen hayatın her noktasında, kişi kendi arkasına dönüp yaptığı şeyin bir tık daha iyisini yapacağına inanıyorsa, veya bundan hoşnutsuzluk duyup kendi çizgisinin aslında bu olmadığını söyleyebiliyorsa içinden, -ama gerçek bir tavırla, yazısını kendisine yakıştıramıyorsa- zaten o kişinin tetikleyicisi kendi kendine sahip olduğu tiksintisidir.
    Sahip olduğu şey mükemmelliyetçiliğidir.

Asla kendisinden tatmin olmayan şahısların yaptıkları iş (ler) e layık olduğunu düşünürüm. Gerçek olmanın koşulu budur sanırsam.

...
    Bu sitede Wattpad'ta yazarım diye geçinen kişilerin yazdıklarına bakıyorum. Bunlar daha yazdığı şeyin layığını veremeyen sözcük katilleri, imlâ yoksunları, dil beceriksizleri.

Okumayı etkili kılan şeyin noktalama işaretleri, dil doğru kullanımı olduğunu anlamadan bu işe gönül vermiş kimselere kıçımla gülerim. Çünkü bunlar daha en baştan yazar olma inceliklerini/gereksinimlerini bilmeyen, yazar olmanın demek hikaye uydurmaktan olduğunu ibaret sanan, farkındasız, tabiri caizse kurşun kalemini hiç açmamış yeni yetmelerdir.

Belki yazılacak çok şey var ama, boş bir duvara konuşmaktan da hiç hoşlanmıyorum.

Son olarak; Yazarlık bence farkındalık yaratacak bir şeylerinin olmasıdır, bir romandan veya bir kitaptan "Aaa evet, bu roman güzeldi" diyerek ayrılmak istemem sadece. Aynı zamanda beni doldurmasını da isterim.

1|0
    0|0
    • Telefondan yazdığım için tekrardan gözden geçiremedim yazıyı. Dolayısıyla şimdi de düzeltmenin kahrını çekiyorum.

"Asla kendisinden tatmin olmayan şahısların yaptıkları iş (ler) e layık olduğunu düşünürüm ancak."

"Okumayı etkili kılan şeyin noktalama işaretleri, doğru dil kullanımı olduğunu anlamadan bu işe gönül vermiş kimselere kıçımla gülerim. Çünkü bunlar daha en baştan yazar olma inceliklerini/gereksinimlerini 'gösteremeyen', yazar olmanın demek hikaye uydurmaktan olduğunu sanan, ..."

Erkekler Ne Diyor 6

• Acıkcası yazmak genis bir yelpaze ve kisinin zevkine göre degisiyor bu durum kimi zaman
    Sana göre edebi niteligi olmayan bir eser baskasına göre cok farklı yorumlanabilir
    Bu baglamda..
    Herkes kendi zevkine uygun eserlerin bulabilecegi bir dönemde bulunuyoruz

0|0
    0|0
  • Toprağımız çok bereketli, hepimiz doğuştan şair, yazar, politikacı ve futbol yorumcusuyuz :)

Talep varsa arz yapılıyor diyeyim. "Yazarım" diye dolananların, nereden cesaret aldığını sorgulamak lazım... Bir "dizüstü yazarı" var mesela, eski sevgilinize şunu bunu edin diyor, onun iğrençliklerini örnek alacak yığınla sorunlu kız varsa, onun "büyük yazar" olması doğal. Onda değil, onu parlatanlarda kabahat.

0|0
    0|0
    • Haklısın...

• "haklısın", "doğru", "emeğine sağlık" gibi yorumlar çok gereksiz. Diyeceğiniz yeni cümleler yoksa pas geçiniz

• şimdi çogu yazar cok iyi cogu da cok kotu kitap okuyo musun dersen okumuyorum artık umrumda mı değil

0|0
    0|0
  • Gazetelerden

0|0
    0|0
  • yazarlar ve kitaplarından haberim yok

0|0
    0|0
  • yazar deme bunlara başka bir isim bul

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• çoğunluğu standart yaşam tarzlarını kaleme alıp okuyanlara aktarıyor.. hem emek boşa burada hem de zaman boşa. bize az ve öz gerekiyor

0|0
    0|0
  • Cok kotu buluyorum heleki twitter eseriyse. Okunmuyor artik bir cok kitap :/

0|0
    0|0
  • Bircok yazar bulundugu noktayi haketmiyor bence

0|0
    0|0
  • yazar olanları okuyorum, sorun yok :)

0|0
    0|0
  • Pek çoğu boş.. tekrar ediyolar kendilerini ve diğerlerini

0|0
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum birçok kitap neredeyse aynı şekilde ilerliyor