Çok büyü bir sorunum var dinle ilgili lütfen yardım edin?

(NOT: Soruyu ciddiye almayacak arkadaşlar sayfayı terk etsin.) Bilimin cevaplayamadığı milyonlarca soru varken çoğu şey daha açıklanamamışken ateist olmak bana mantıksız geliyor. O kadar bilmediğin şey varken nasıl Allahın varlığını reddedebilirsin ki? Öbür taraftan peygamberimiz öldükten sonra yazıya geçen içindeki bilgilerin yani Allah'ın mesajlarının peygamberimizden başka kişilerce tıpa tıp yazılmadığını düşünüyorum yaratana hem inanıp hem inanamıyorum doğru yolu nasıl bulurum lütfen yardım eder misiniz ben ikilemlerde kalmaktan nefret ederim ama çözülemeyen çok sorum var, sorular var beni yiyip bitiriyor paradox gibi başşa dönüyorum sadece tahmin yapabiliyorum kesin sonuçlara ulaşamıyorum düşünürken

Güncellemeler:
Bütün görüşleri okudum herkese teşekkür ederim.

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

• bak ın bı onermeler toplulugudur bırını ınkar edersen hepsı gıder basa donmendekı neden bu sen ımanın sartlarını kabul etmen lazım ordakı olyları coz bı sonra ıslamın sartını kabul edersın muslumansın ama asıl kısım bundan sonra bı camı hocasına gıtme cunku o artık klıselesmıs seylerden bahseder bılım yonuyle acıklama yapamaz sen muftuluge gıdebılırsın vs ya da bı unoversıtenın ılahıyat bolumune kısaca sana bılımden orneklerle anlatabılcek kısılerden yardım al

0|0
    0|1
    • Peki çok teşekkür ederim öneriniz için ve dalga geçmediğiniz için dediklerinizi yapıcam

• dalga gecmek sacma olur kardesım ınsan dıne gırmeye ınanmaya calısır da alga gecmek olur mu hıc? ama sunu bıl yakın cevreye fazla soma cunku onların yadırgama rıskı daha yuksek sen bu ısle kıtaplarla beraber ugrasanlara gıt tek care bu olur yuz yuze olsak sana da anlatabılırdım ama maalesef

Kızlar Ne Diyor 4

• Blaise Pascal'a göre yaratıcıya inanmak inanmamaktan daha avantajlıdır. Çünkü inanmazsanız ve bir yaratıcı varsa çok şey kaybeder, hiçbir şey kazanmazsınız;ama inanırsanız ve varsa çok şey kazanır, hiçbir şey kaybetmezsiniz.. bu mantıktayım ben. En iyisii

0|0
    0|0
  • tam olarak neyi merak ettiğini anlamadım

0|0
    0|0
  • Tanrinin varliginin somut bir ispati yok. Diger yandan bilim somut ispatlar sunar. Yani bir problemin %80inin cozulmesi hic cozulmemesinden iyidir. Yani bu baglamda bilim yolundan ilerlemek en mantiklisidir. Kutsal kitaplara gelince de hicbir somut kanit niteligi tasimazlar.

0|0
    0|0
  • Issız part 2

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Kardeşim sonradan uydurulan şeyler dinin temeli olamaz böyle şeyler yüüzünden senin gibi ikilemde kalan çok insan oluyor islamda görülen çarpık düşüncelerin hepsi uydurma batıldır ve bu sözlerin hepsi Kur'an la çelişir kur'anla çelişen bir söz de peygamberin sözü olamaz

0|2
    0|0
    • Böyle insanları görmek ne güzel, daha fazla çoğalmamız lazım.

• Merhaba.

Senin soruyu okudugumda böyle bir yorumun ile karsilastim.

"12:06 da bilmediğimiz şeylerin olması Allah'ın varlığının ispatı değil demiş atlamış gitmiş bu kadar önemli bir konuyu."

Sanirim sizin derdiniz , daha dogrusu kafanizda soru isaretleri yaratan konu, acik sorular oldugu halde insanlarin Ateizmi kabul etmesi.

Bu yorumu yazdiginiz kisi size aslinda dogru Cevapi vermis, arkadas size Cahil deyip biraz sert tepki vermis olsada dogruyu demis. (Cehalet utanilacak birsey degil, hepimiz bircok konuda cahiliz, sizde bende)

Neyse konuyu size aciklamaya calisayim. Evet bende bir Ateistim ve evet Evren üzeri Cevaplayamadigimiz bircok soru var. Ama bilmedigimiz seylerin olmasi , Tanrinin varligini kanitlamaz. Bu Cevap size cok basit ve kisa gelsede aslinda bütün konu bukadar basit.

Örnek vereyim. Antik Yunanlar, simseklerin nasil olustugunu bilmiyorlardi ve bulutlarin üstünde yasayan Zeus Tanrisi onlari asagi firlatigini saniyorlardi.

Biz bugün simseklerin nasil olustugunu biliyoruz, Zeus diye bir tanrinin olmadiginida biliyoruz. Evet Evren üzeri biz bircok seyi bilmiyoruz, bilmedigimiz bos noktalarida bir Tanri ile doldurmakta anlam yok, Antik Yunanlarin yaptigi ayni hatayi yapariz.

Bugün ki Cevapsiz sorular ilerde belki Cevaplanacak, bunlarin üstünde sonra yeni acik sorular gelecek.

Bizim yapa bildigimiz tek sey elimizde bulunan bilgilere göre hareket etmek, ve suanki elimizdeki bilgiler bir Tanrinin varligina delil göstermiyor.

Önemli olan faktörde insanlarin Egitim Seviyesi. Bu ülkede hala Dünyanin nasil olustugu insanlarin nasil olustugu, yagmurun nasil olustugunu, tohumdan nasil bir agac oldugunu bilimsel aciklayamacak kadar cahil insan dollu.

Bu kisilerin buna "Allah" yapi demesi , daha olasilikli.

0|0
    0|0
    • En iyi yorum kesinlikle.

• Şimdi üslubun hala düzelmemiş bana cahil demeye devam ediyorsun. Zeus örneğini tekrardan vermişsin ve üstüme çıkmak için yeni bir hesap açıp kendini savunmuşsun ayrıca çok ilginc bir biçimde kaydolduktan sonra ilk olarak 24 saat önce sorulmuş soruma görüş belirtmişsin bu düpedüz tacizdir, seninle konuşmam artık haydi kendi yoluna dedikten sonra tekrardan kendinle çelişmektir. Sözünün arkasında duramayan adam bana ders vermeye çalışıyor o egonu söndür özür dilemeyi öğren önce. Saygı duyduğum Ateistliği yanlış tanıttın. Sadece gülüyorum umarım büyüdüğünde kendini sorgulayıp kendine çeki düzen verirsin maske takıp bilgili görünmeye çalışmazsın

• Şimdi çok seçenek var. Ama seni kör eden birşey var. Kur'an'ı oku, senin kafanı karıştıran Kur'an dışında herşeye inanan insanlardır mezhep kitapları, imamlar, şeyhler, türbeler falan. Kur'an'ı okuduktan sonra Zebur'u oku, Tevrat'ı oku, sonra İncil'i oku. Bu dediklerimi yaparsan kafanda ki şüpheler azalacak ve tamamlanacaksın. Kur'an'ı Türkçe oku Arapça değil. Edip Yüksel mealini okumanı tercih ederim.

0|0
    0|0
    • Peki teşekkür ederim ama çevrilirken bahsettiğime benzer olarak yine bazı kısımlar tam çevrilmiyor óöneriniz için teşekkürler kesinlikle okuyacağım

• Bunların hepsi birer vesvese bu vesveseler iman eksikliğinden kaynaklanıyor yani imana gerekli değeri vermiyoruz arkadaşım
    O sorular çoğu insanın aklına geliyor ama birde mantıklı düşünmek var insan denen canlıyı yaratmış Allah mükemmel denecek kadar bu yetmezmi? ya da dünyadaki bu sistem kendiliğinden var olacak değil herhalde?

0|3
    0|0
  • Kardeşm ilk önce evrendeki hassas ayari görmen lazım en basitinden 4 temel kuvvet öyle bir ayarda tutturulmuş ki atomlar oluşmuş. Bunun gibi daha nice örneğin kör tesadüf işi olmadigini anlamalisin. İkinci olarak bu koca evrene kisa anlamsiz bir hayat icin gönderilmek icin cok kompleks bir yapida oldugumuzu anlaman lazim. Dinleri karşilastirirsan Gercegi bulucağini dusunuyorum İslamin temeline dikkatli bakarsan Tevhid inanci Ahiret inanci Peygamber inanci gibi birbiriyle bütün oluşturmuş esaslar üzerine kurulu oldugunu görürsün. İslam ahlakinin esaslarina bakarsan vede inceliklerini anlayabilmen için Hz Mevlana Yunus Emre gibi gibi gönül erlerinin hayatini okursan Üstün İslam ahlakini görüceğini ve Hak dininin İslam olduğunu anlayacağini düşünüyorum kardeş

0|0
    0|0
    • Yaptığım araştırmalardan sonra edindiğim yeni bilgiler doğrultusunda youtbede caner taslamanı izlemeni tavsiye ederim.( hadis kitaplarındaki tüm hadislerin sahih olduğunu düşünmüyorum)

• İlk olarak şu videoyu izleyip Ateizm ile daha fazla bilgi sahibi olabilirsin. Belli ki bir çok şeyden habersizsin.. Allah diye düşündüğün ve inandığın arap tanrısının gerçek olma olasılığı , zeusun gerçek olma olasılığı ile aynıdır..

www.youtube.com/watch

0|0
    0|0
    • 12:06 da bilmediğimiz şeylerin olması Allah'ın varlığının ispatı değil demiş atlamış gitmiş bu kadar önemli bir konuyu. Videoda saçma sorulara verilen cevaplar daha fazla yer kaplamış burada tamamen saçma soruları çürüterek kendi düşüncesini kabul ettirmeye çalışmış birçok bilgi yanlışı da var videoda

• Şimdi sen bunu söyledikten sonra ben sana daha bir şey anlatamam. Anlamaya kapalı bir beyinle konuşamam, tartışamam. Bir kuş ile konuşsam benim için daha fazla anlam ifade eder.. Hadi kendi yoluna, daha fazla rahatsızlık vermeyin..

• Görüşünüz ve "seviyeli" tartışmanız için teşekkürler

• Gozlerimizle goruo kulaklarimizda duyup kalbimizle hissedigimiz onlarca duygularin varliklarin tesaduf olmasi ya da o patladi o yildiz onunla carpisti gibisinden olusmasinin imkani yok. Ben buna inanıyorum.

0|0
    0|0
  • bu soruyu bende sormuştum , Kur-an'da değiştirilemeyeceğini garanti eden bir ayet varmış tam hatırlamıyorumda.

0|0
    0|0
  • belki melekler uzaylıydı?

0|0
    0|0
Yükleniyor...