Vejetaryenler ve Veganlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Vejetaryenler bildiğimiz gibi sadece et ürünleri tüketmeyenler.

Veganlar ise hayvansal hiçbir şeyi tüketmez. Süt, bal, yumurta, peynir, yoğurt, dondurma, tereyağı gibi şeyleri tüketmezler.

Vegan olmak Türkiye'de gerçekten çok zor iş. Ama yurt dışında veganlar için özel beslenme ürünleri çıkartılıyor.

Güncellemeler:
Vegan et de tüketmiyor tabi. Orayı yanlış anlamayın :)

0|0
170|194

En İyi Erkek Görüşü

• Ben anlam veremiyorum.. Kimse kusura bakmasın ama ben yoksul Vejetaryen ve Vegan görmedim.
    Ayrıca Türkler olarak etsiz yemek olmaz ne biliyim Irkımıza bile aykırı...

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Vegan beslenerek 18 kilo verdim. Gerçekten hiç ihtiyacımız yokmuş hayvansal gıdalara. Halsiz kalmadım, şeker, tansiyon, kolesterol sürekli ölçtürdüm şükür sorun çıkmadı. İnsan temiz, sağlıklı hissediyor. Sınırsız meyve, sınırsız sebze, pilav kadar güzel bir şey yok. Meyvedeki şeker kilo aldırır diyenlere cevap.

2|1
    1|0
    • helal diyorum türkiye'de zor iş. ne kadar zaman tamamen vegan beslendin? yoksa arada kaçamaklar yaptın oldumu

• Ayda 2 kez balık yedim. Çok sevdiğim için o da.. Evet zorladı. okulda öğle arasında arkadaşlarımın yediklerine dokunmadım. Evden meyve getirdim hep. 3 ay hiç kaçamaksız fakat ayda 2 kez balık yiyerek beslendim. Sonrasında kaçamaklarım çoğaldı ama kilo almadım. Şimdi de o şekilde beslenmeye çalışıyorum 7 kilo daha vermeliyim. Ama eski yaşam tarzıma dönmeyeceğim. Elimden geldiğince hayvansal gıdalar, paketlenmiş ürünler tüketmeyeceğim. Doğal bir hayat için kendime söz verdim.

Erkekler Ne Diyor 193

• yani acıkcası kendi secimleri ama ben et yemeden bir hayat düşünemiyorum acıkcası yani ya :)
    Yinede vejetaryen bir arkadaşim vardı
    kebabcıya gidince biz o hep salata söylerdi kendisine

7|2
    2|1
  • Vejeteryanim et tavuk balik yemem. tek istisnam cok cok kizarirsa sucuk.. peynire bala bayilirim mesela.. yemek isterdim kucukken kurban kesiminde tiksinmisim..

2|1
    0|0
    • Aynen bende küçükken kurbanda gördüğümden beri ağzına suremedim. Ne zaman denesem modem kalkıyor

• Sen vejetaryen* sayılmazsın bence. Çünkü veganlık ve vejetaryenlik bir tercihtir. Tiksinip yemiyorsan psikolojik bir şey olur

• @baltadakisap hep bu ailelerin vurdumduymazligi iste:(
      @lilithhhh_ konuya boyle felsefikmi yaklasirsin hep:))

• "Ama yurt dışında veganlar için özel beslenme ürünleri çıkartılıyor."

Bunlar Türkiye'de de var. Ama dünyanın parası.
    Açıkçası veganlara ve vejetaryenlere sonsuz saygım var..
    Bende olmak isterdim ama Hatay mutfağında bunu başarmak zor.. Denemiştim bir ara.. Annem üst üste 3 gün çok güzel yemekler yapmıştı dayanamamıştım.
    Belki tek başıma yaşadığımda veya ilerde sağlığım için vejetaryen beslenmeyi tercih edebilirim. Ama hiçbir zaman vegan olamam.. Süt peynir yumurta gibi şeylere karşı değilimdir ama açıkçası et yesem de et yenmesine karşıyım..

Bu nasıl bir karmaşadır diyebilirsiniz..
    Et yerken içim yanıyor.
    Kendimi çok kötü hissediyorum ama yiyorum.

İzlediğim belgeseller vs etkiledi tabi.

2|0
    0|0
    • dünyanın parası dedinizde benim vegan arkadaşım var ve kendisinin maddi durumu çok çok iyi. o yurtdışında çok daha kolay olduğunu söyledi bende onun dediğini yazdım.

• Yurt dışında nasıl bilmiyorum da internette binbir çeşit ürün var. İstenildiği takdirde alınabiliyor. Ama çok çok pahalı. (Yani bana göre.)

Ondan bahsettim :)

• Veganlar Kesinlikle sağlıklı bir şekilde beslenemiyorlar. Vegan Bir hatun ile evlenmem

7|2
    5|1
  • Sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

2|0
    0|0
  • herkes istedigini yemekte özgür

2|0
    1|0
  • Şöyle bir durum varki insanoğlu biyolojik olarak hem otobur hemde etoburdur dolayısıyla vücut iki yönlü beslenmeye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla dengeli beslenmek en makulüdür. Ayrıca beynin ihtiyaç duyduğu bazı proteinler yalnızca etde bulunur bundan kaynaklı olarakda et tüketmeyen insanlar beyinlerin maximal düzeyde verim alamaz. Ama insan metabolizması bir şekilde uyum sağlauabilir bana kalırsa eğer Türk milleti etobur bir hayvan olan martıyı simit vere vere simite alıştırdıysa herşey mümkündür. Bide olaya şöyle bir pencereden bakalım , bir ot yiyen hayvanlara bakalım ; koyun, kuzu inek vs. Birde et yiyenlere bakın ; aslan , kaplan , çita vs. Bu bağlamda size soruyorum süpermen olabilcekken neden Clark Kent olalım ki?

0|0
    1|0
  • 6-7 ay önce bende veganlar ile ilgili soru sormuştum. Vaganı din , mezhep , örgüt sananlar olmuştu :)
    Hayvansal gıdalar insan için çok önemli , ben Vegan olmam :)

2|1
    1|0
    • din mezhep sananlar olduğu için soruda açıklama yaptım:)

• Herkesin hayatına kimse karışamaz

3|1
    0|0
  • Bana her ikisi de mantıklı geliyor. Ama yine de etsiz yaşamayı garip buluyorum çünkü vücut için et yemek de şart deniliyor en azından çoğu bilimsel makalede belirtilen bir şey. Vejetaryenlik bir bakıma alışılabilir ama veganlık çok zor ve çok katı. Vegan olmak çok ama çok zor. Ayrıca pek de sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.

1|0
    0|0
  • En ideal eş tipi benim için hayatımın aslında hamur ve kaliteli etten oluştuğunu düşünürsek... O yemez, alınanları ben yerim;basit ve keyifli. Vejeteryan olsun, vegan olmasın :)

1|0
    0|0
  • Benim kuzenim isvicrede yasiyor 25 yasinda vegan.. hani vegan Vejeteryandan da aşırı herseyi reddediyor birde yurtdışında vegan marketler var oradan herseyin saf olani hep bitkisel seyler alabiliyor yumurta sut seninde dediklerinin hic birini yiyemiyor hani yasama daha iyi ama nereye kadar sahsen et olmadan ben yapamam.

1|0
    0|0
  • tartışmaya girmem yemek konusunda. yemek bulamayınca insanlar pohunu bile yer.

3|0
    1|0
  • Vejeteryan hadi neyse de veganlar gerçekten abartmış ya

2|1
    1|0
  • Hayvanlar ve insanlar eşittir.. Bizim daha akıllı olmamız bizi ayrıcalıklı yapmamalı. Öyleyse bizde bir Zürafa kadar uzun değiliz ya da bir kedi kadar güzel değiliz. Bu nedenle özellikle hayvan sevgisini bizzat tatmış insanlar hayvanların öldürülmesini insanların öldürülmesinden farksız görmezler. Kişinin kendi vicdanını rahat tutması için vegan/vejeteryan olabilir ama hepimizin bildiği gibi insan etçil bir hayvandır. Bende veganım ancak başka kimseyi vegan olması için zorlamam zorlayan veganlarıda hoş karşılamam. Ben kendimi böyle daha rahat hissesiyorum sadece

1|0
    0|0
  • Hayatı anlamlı kılan 3-5 şey var, birisi de et..

Yemiyorsa da saygı duyacak asd

0|0
    1|0
  • hayatın tadını alamıyorlar vejeteryanlar üzülüyorm cidden veganlar ne onu bilmiyom ama onlar içinde üzülüyorm :)

1|0
    1|0
  • Etsiz bir dünya düşünemiyorum...

0|0
    1|0
  • Kendini koruyamayacak durumda olan hayvanlarla empati yapmayı başarabilen insanlardan hiç kimseye zarar gelmez. Öcü muamelesi yapmayın.

1|0
    0|0
  • Keşke yeseler de kilo alsalar diyorum içimden nedensizce :/

0|0
    2|0
  • et ve hayvansal ürünler yemeseler bile, bir şekilde doğaya zarar vererek yaşıyorlar zaten. giydiği elbiseden, kullandığı parfümden, sürdüğü kremden, falandan filandan, zaten bu işin içindeler.

0|1
    0|0
    • işte onların hepsine dikkat edenlerini de duydum

• davasında dürüst olanlar vardır illaki ama bizde olduğunu zannetmiyorum. milyonda bir. bizde genelde gösteriş var.. bizde biri vardı, hayvan kesimine katliam demişti, ama ünlü bir deri markasının reklamında oynamıştı :)

• Vegan Oldum bir ara gercekten zor, su zor fakirin yapabilcegi birsey degil mesela vegan shop lar felen var yaygin bir sekilde avrupa da fiyatlari uygun burada soya sutunu felen 11-15 lira arasi birseye aliyorsun zor bulunuyor ve cok pahali...

2|0
    0|0
  • Vejetaryenler ile bir sorunum yok da her şeye kulak tıkayıp bir tek kendini haklı gören ve tartışma adabı bile bilmeyen veganları haydarla dövmek lazım.

1|0
    0|0
  • ben et severim ama onlara hak veriyorum hayvanların kanı akınca can çekişince hele o sevgi dolu gözleri masum bakarken onların etini yemek hoş gözükmüyor

1|0
    0|0
  • Merak edip, 21 gün vegan beslenme uyguladım.
    21 gün sonra, peynir, yumurta ve yoğurda geri döndüm. :)

Ayrıca, buralarda ne kolay ki...

2|0
    0|0
  • et yemek vücut doğasına aykırıdır diyenlerine saygı duyabileceğim, hayvan öldürme muhabbetine girenlerine de gıcık kaptığım yemek seçme şekli. doğada etobur onca hayvan dururken bir insanlar mı öldürünce barbarlık oluyor diye cevap verebileceğim beslenme şekli.

0|0
    1|0
  • protein almada zorlanacakları aşıkar ama söyle bir durumda var artık beslenme çeşitliliği hap boyutuna geldiğinden sıkıntı olmaz ben tavsip etmem kendi adıma tabiki

1|0
    0|0
  • Anneannem vejetaryenmiş de haberim yokmuş.
    Ciddiyim.
    Kadın 76 yaşında ve 2 sene önce mangal yaparken davetimizi reddetmişti. Niye gelmiyorsun diye sorduğumda Ben doğduğumdan beri ağzıma et sürmemişim demişti. Hakiki vejetaryen budur işte.
    Tekrar söylüyorum bu gerçek.

1|0
    0|0
    • 76 yaşına geldiğinde mi öğrendiniz et yemediğini

• davetimiz dediğin için öyle sordum , okey

• Ama sakın vejetaryen olma.
      Kansızlık sıkıntısı çekiyor kadın.

• Vejetaryen lere pek birşey diyemem ama veganlar resmen sağlıklarıyla oynuyorlar. Yol bal ari kusmugu, yumurta bildiğimiz döllenmiş yumurta kadında olandan farksız falanmış. Et , süt ürünleri Allah 'ın vermiş olduğu sunduğu nimetler. Hepsini de kullanırım , yerim ve içerim. Vejetaryen ve veganlara karşımıyım? Tabiki hayır. Kendi seçimleri ama yanlış davranış.

1|0
    0|0
  • Saçmalık.. Allah un nimetlerine bas kaldırmaktır. Allah o besinleri faydalanalim diye vermiş bize..

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    163

Kızlar Ne Diyor 169

• Aynen vegan olmak cok zor ama muthis insanlariz :)

3|2
    0|0
  • Bir süredir vejeteryanım. etin için de olup da bitkisel ürünlerden alınamayacak hiçbir madde yok. Her şeyi temin edebiliyorum fakat tabiki et tüketen birine göre beslenmeye daha fazla özen göstermem, yediklerimi hafta hafta kontrol etmem gerekiyor. Aksi halde kan değerlerim düşüyor. Ama sonuç olarak yeterli özeni gösterdiğinizde etten alacağınız her besini bitkisel ürünlerden de alabiliyorsunuz. Şahsen beslenme konusunda zorlanmamak, günde bir saatini eksradan baklagil vesaire pişirmeye ayırmamak için hayvanları öldürmeyi bencilce ve korkunç buluyorum. Kaldı ki ihtiyaçtan fazla, hatta çoğu zaman sadece zevk için et tüketen bir milletiz.

Vegan beslenmeye gelecek olursak eğer Türkiye'de, hele ki ekonomik geliriniz yüksek değilse pek mümkün değil, bir süre denedim fakat İstanbul'da vegan menüsü olan çok az yer var ve onlar da genellikle salaş mekanlar değil, bu durumda gününün bir kısmını dışarıda geçiren birinin ya yemek yemesi için eve gitmeyi beklemesi ya da sürekli yanında yemeğini taşıması gerekiyor. Tükettiğimiz hemen hemen her şeyde, hatta basit bir krakerde dahi peyniraltı suyu gibi maddeler var. Türkiye vegan gıdalar için iyi bir pazar alanı olmadığından dolayı pek fazla ambalajlı vegan ürün de yok. Bir de ben birdenbire vegan beslenmeye başladığım için sağlık sorunları yaşamıştım, aslında yavaş yavaş azaltmak, vücudu alıştırmak gerekiyor.

1|0
    0|0
  • şu an her ne kadar vegan beslenmeye çalışsamda tam olarak uygulamıyorum. Tofu, soya sütü gibi şeyleri alıcak param olmadığı zaman hayvansal ürün tüketmek durumunda kalabiliyorum. Ancak imkanı olduğu halde vegan beslenmeyenleri gerçekten anlamıyorum. İnsanlar zaten otçul canlılardır.

2|1
    0|1
    • İnsanlar otçul canlılar değiller.. Saçmalıyorsun.. Yüz binlerce yıllık bulunan kemikler kalıntılar insanların omnivor / hepçil beslendiğini gösterir.. İnsanlar hep avcı toplayıcı canlılardı, tarım bile bizim için çok yeni.. Ki öyle olmasaydı ne kas ne beyin gelişimimiz tamamlanmaz, dünya üzerindeki baskın ırk olmazdık.. Nereden edindin bu bilgiyi bilmiyorum ama yanlış..

• Tam olarak otçul değiliz ama otçul ağırlıklıyız

• Vejetaryen tamam et yemiyor hayvanları seviyor kıyamıyor ama veganlar cidden çok şey kaybediyor, bal süt tereyağı yumurta bunlar çok önemli besin kaynakları ve hayvana bir zararı da yok.

1|1
    0|0
    • hayvana zarardan kasıt şu, mesela sütün aslında yavru buzağıların hakkı olması ve inekler hayattan kopartılıp robotlaştırılıyor gibi fikirler.

• buzağı o sütü bir süre emiyor ztn yeni doğum yapan inek sağılmaz. çok iyi biliyorum çünkü köyde annanemin ineği vardı önceden. buzağının sütle işi bitince inek sağılır eğer sağılmazsa çatlar memeleri inim inim inler hayvan acıyla. doğaya salınırsa ztn türkiyede sağ kalmaz dünyanın hiç bir yerinde sağ kalmaz hatta. :)

• ben köy hayatı hiç yaşamadığım için elbette sizin kadar bilemem. ben başkalarının söylediklerini söylüyorum :)

• İkiside saçma geliyor bana. Vejeteryanlar tamam bir derece normal derim istemiyor olabilir istese de midesi almıyor olabilir ama veganlik psikolojik bir rahatsızlık gibiy geliyor bana. Ne kadar farklı ürünler üretilse de dengeli ve sağlıklı beslenme için hayvansal gıdalara ihtiyaç duyar vücut.

1|1
    0|0
  • Türkiyede pek bilgi sahibi olmadiklari icin bu soruyu yanis yerde sordun tüm bilgiiniz olsa burdaki gibi hepiniz cok enteresan bulurdunuz keisnlikle saglikli ama bilgisi olmayan et saglikli der ama yanlis Benim bütün ailem vegan anneannem yasli cok saglikproblemleri giti

3|0
    0|2
    • Sağlıklı mı, insanlar ~200 - 300 bin yıllık varoluşları boyunca böyle beslenmediler ki? Beslenselerdi zaten dünya üzerindeki baskın ırk olmazlardı.. Hep hepçildik, öyle de olacağız.. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin..

• Sen yanlis bilgilenduriyorun dedgim gibi türkiyede bilmiyorsunuz pek sey vegan saglikli

• Ben bu insanları anlamıyorum diyenleri de ben anlamıyorum. Ne saçma arkadaşım bu tercih meselesi değil ki, hastalık da demek istemiyorum fakat ellerinde olarak keyfi yaptıkları bir şey değil yani. Süt sana faydalıdır ama bir başkasına rahatsızlık veriyor olabilir, psikolojik olsa ne farkeder? Yemiyor değiller ki yiyemiyorlar. Tükettikleri anda rahatsızlık çekiyorlar zaten. Saçma sapan yorumlar yapmayın ya, yok etsiz yaşanır mıymış? Ben de eti çok seviyorum bayılıyorum, ama başkasına dokunuyorsa yemez, yiyemez. Garip olan ne yani? Hiç yorum bile atmayacaktım ama bazı yorumlar öyle sinirlerimi bozdu ki :D engel olamadım kendime

1|1
    0|0
  • bir arkadaşımın görüştüğü çocuk veganlığa sarmıltı sonra bu arkadaşım vegan olmaya sıcak bakmıyo diye bir şekilde kızdan uzaklaştı. Sonra bir baktık facede vegan başka bir kızla ilişki durumu yapmış, hoş dün de nişanlandıklarını gördük. Her neyse işte bu vegan çocuk ve benim et sever arkadaşım facebook ta hala arkadaşlar. Bazen uyuzluk olsun diye yakın arkadaş grubu olarak benim et sever arkdaşımın duvarında kebap, iskender fotoları paylaşıp altında hep birlikte geyik yapıyoruz. vegan çocuk anlıyodur o fotoların kendine mesaj olduğunu. Neyse vegan çifte de mutluluklar dileriz, düğün de salata dağıtmasınlar da millete :D

0|1
    2|0
  • Ben iki yıl vejeteryan oldum. Sonra hastalandım zorla yedirdiler. Bazıları et yemediyim için bazıları da et yememenin günah oldugu için hastalandığımı söylediler

2|1
    1|0
  • Kendi tercihleri yapacak bir şey yok 😀

1|1
    0|0
  • ben vejeteryan değilim ama iyi bisi

2|1
    0|0
  • Vejeteryanlığa saygı duyuyorum canlıları katletmedikleri için, ben de bir ara denedim ama çok halsiz düştüm bünye kaldırmadı, artık et yiyorum ama eskiye nazaran daha az.

Veganlıksa abartı gibi geliyor. Ama yine de onlara özel ürünler de çıkarılmalı.

1|1
    0|0
  • aynı zamanda veganların yaşadığı besinsel eksikliklerden kaynaklanan hastalıklar da var pek çoğu kısa vadede farkedilmiyor
    gerçek sağlıklı bir vegan bile alması gereken bütün besin öğelerinin tamamını alamıyor bu bir gerçek
    vejeteryanlık ise benim de düşündüğüm ve büyük oranda savunduğum bir şey

1|0
    0|0
  • Kimseye karisamazsin herkes tercihini yapar. Fakat Turkiye'deki vejetaryenlerin cogu ozentilikten. Her onune gelen kendini vejetaryen saniyor. Et yemiyorum ama kiyma yiyorum. Boyle vejetarjenlik olmaz. Olmaz arkadasim. Kirmizi et yemeyip tavuk eti yemekle de olmaz. Sen bildigin yemek secmis oluyorsun. Vejana gelince o is cok zor. Hemen hemen her yemegin icinde hayvansal urun var. Ol daha iyi...

1|0
    0|0
  • Kendi tercihleri

1|0
    0|0
  • Kendi tercihleri ama veganlar asiri derecede abartmislar

1|0
    0|0
  • Onlarda insan.

1|0
    0|0
  • Annem vegan olalı 2 sene oldu o sinir hastası her şeye öfkelenen kadın gitti yerine bir melek geldi adeta. Hayvansal gıdalar için demiyorum ama et hakikaten insanı vahşileştiriyor bu bir gerçek bana gelince ne veganım ne de veheterjAn ama illa olcaksam da vejeteryan olurum sanırım.

1|1
    0|0
    • Vegan ise et dışında başka şeylerde tüketmiyordur belki onların farklı bir etkisi vardır.

• annen et yemekleri yapmaktan rahatsız oluyor mu peki :)

• Hiç yapmıyor ki 😂

• Çok sağlıksız. Aksi ispat edilemez ayrıca doğanın kanunu bu. Hiç bir hayvan , hayvan haklarını korumak için başka bir hayvanı yememezlik yapmazken insanların yapması saçma. Hayvanlara zarar verme kemiktir ettir ekmektir sudur imkanın oldukça karınlarını doyurmaya çalış gerisine karışma

0|2
    1|0
  • Vejeteryanim yumurtada yemiyorum hic yemedim, hayvanlari korumak icin yapmiyorum ölü bir hayvanin etini yiyemiyorum igreniyorum kokusundan bile midem bulaniyor süt ve peynir de fazla yemem neyle yedigime bagli, firinda yemek yapiosam peynir kullanirim ama sade oyle yiyemiyorum sütü de aynen oyle pasta kek falan yaptimmi süt kullanirim ama sade süt icemiyorum gercekten bilerek ve isteyerek yaptigim birsey degl, canim istesede yiyip icemiyorum bunlari midem almiyo, gercek hayvan derisi giyim de giymem son derece igrenc

1|1
    0|0
  • Ahahaha diyip gülüyorum. Atalarımız avlanarak yaşamış bu günlere gelmişiz. bir sorun olsa insan ırkı olmazdı heralde. Şu hayatta her şey insan için var. Tabi bu demek değil ki sömürelim her şeyi. İnsan gibi var olan her şeyden gerektiği kadar yararlanabiliriz bence..

0|1
    1|0
  • Kirmizi eti bir turlu sevemedim.. Sebebi; ben kucukken köyde dedemin kuzulari koyunlari vardi bende kuzunun birini cok sahiplenmistim, kucagimdan hic indirmiyodum, bir gun ben disarda diger cocuklarla oynarken dedem gizlice benim kuzumu alip kesmeye kalkti tam ben bahcenin kapisindayken bicagi bogazina dayadi kesti:( 4-5 yasimdaydim ama hala dun gibi hatirliyorum.. o gun bugun nezaman et yemek istesem o goruntu gozumun onune geliyo😔

0|2
    0|0
  • Bir vejeteryan olarak vejeteryan olmamdaki amac benim zevklerim icin hayvanlarin olmemesi. Bu sebeple desteklemiyorum. Hayvanlara zarar verilmedigi surece hayvasal gidalarin tuketilebilecegi dusuncesindeyim

2|1
    0|0
    • Hayvansal gidalaei tuketmek hayvanlara zarar veriyor.

• Onlar icin dr caba gosteriyorum. Duzenli olarak gittigim bir dernek var mesela bunun adina. Bir yerden baslamak geriyor. Elimden geleni yaptigimi dusunuyorum @denizmurat

• İyi güzel o zaman @heybemdeask :-)

• Bandır hekmeği et suyuna :/

Hiic vegana rastlanadım ama.
    Ruslarin "büyük orocu"nu yerine getirdiklerinde neler cektiklerine sahit oluyorum. 40 gun boyunca hayvansal hic birsey tuketmiyorlar ki ulkemizde cok guc

0|1
    0|1
  • Vejetaryen olmak bir yere kadar da vegan olsam ölürdüm ben direk :)) o ne yaa yenmez mi yoğurt bal peynir :) damak ttatları eksik olabilir bu kişilerin zannimca :) yoksa akıl isi değil Benceee :) ama saygi duyarim ;)

1|0
    0|0
  • Türkiyede dediğin gibi gerçekten zor hangi lokantaya gitsen et balık ve tavuk satıyorlar çoğu zaman. Ondan başka farklı çeşit yok. Bizim burada tofu (soya peyniri) var mesela et yerine vejetaryenler tercih ediyorlar, bol proteinli bir besin. Türkiyede de vardır belki bilmiyorum olup olmadığını. Vejetaryen ve veganlar hakkında bir şey düşünmem kendi tercihleri saygı duyarım. :)

1|0
    0|0
  • Tercih meselesi

1|1
    0|0
  • Salaklar mı ne?
    Alcan eti mangala atcan oturup izliycen sonra
    Ot nedir ya
    Onu da yemesinler fotosentez yapsinlar teallam

0|2
    1|0
  • Çok et tuketmiyorum zaten de ama yoğurt ve peynirsiz asla yapamam:))

1|1
    0|0
  • Vejeteryan anlarim da veganlik neden? Vejeteranlar o hayvana yaziiikk ölüyoo diye yemiyor madem anladim ama inegin sutu icinde kalsa kimse sagmasa daha zararli hem bu hayvana zarar veren bir seyde degil. Kendinlerine eziyet bir alerji olmadikca

1|1
    0|0
    • veganlar hayvanlar konusunda çok çok hassas insanlar. sanırım ineklerin böyle robotlaştırılıp sürekli süt üretiminde kullanılmasına için karşı çıkıyorlar

• Kızlar Devam
    139
Yükleniyor...