Herkes genel kültür bilmek zorunda mı?

herkes genel kültürün zayif diyor bilmek zorunda miyim yahu? nedir bu genel kültür manyaklari?

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 2

• Arkadaşım niye diretiyorsun öğrenmemek için. İğne değil ki canını acıtsın. Bu seni zenginleştiren bir şey ve tabiki sınırı yok. Genel kültür mü istiyorsun kitap oku. Çeşitli türlerden. Fantastik oku, tarihi kurgu oku, anı oku, biyografi oku, edebiyattan oku, kült roman oku sonra çeşitli sanat etkinlikleri var onları takip et. Sergilere git. İstanbul bienali var, salt Beyoğlu var, İstanbul modern var eğer İstanbul'da oturuyorsan, (gene İstanbul üzerinden örnek vereceğim) camilerini tarihi mekanları dolaş ama onlar hakkında bilgi al, tiyatroya baleye git, dans festivallerine katıl -üniversitelerin oluyor-, tarihi semtleri dolaş, şehrini gez-tanı, wikipedia'dan araştır. Bilmiyorum yani. Arkadaşlarıyla bu tarz konularda -yapıcı- tartış, sempozyum, panel vs. katıl, tvdeki yapıcı programları izle:bilgi yarışmaları, farkındalık yaratan programlar vs. Ve belgesel izle:bilim hakkında, insanlık hakkında, hayvanlar hakkında, tarih hakkında, kişiler hakkında. İşte böyle böyle gelişiyor genel kültür. Tabi bir de gündem takip ederek. Önemli olan zaman ayırmak. Hangisi uygunsa, hangisine gidebilirsen. Hadi bol şans. :D

0|0
    0|1
  • ( kültür bilmek) ve ( kültürlü olmak) bir ayrıcalık bu bilmek degil insanın ozünde var olmak sonradan olan bişy degil ama ogrenmek ise daha bir başka ozünden

0|0
    0|0
    • kulturlu olmaktan bahsetmiyorum.
      genel kulturden bahsediyorum. insan dogustan mi bilir bu ne sacma cevap özümüzde genel kültürle mi doğduk?

Erkekler Ne Diyor 3

• Genel kültür biraz kendini geliştirmekle bağlantılı olan bir şey. Eğer 30 yıl şehirde yaşamışsan ve öğrenme imkanına sahipsen bir engelin yoksa kendini geliştirip bilgi sahibi olmalısın tabi ki. Bu yalnızca seninle alakalı değil toplumsal olarak bu konuda gayret göstermeliyiz.

0|0
    0|0
    • peki genel kültür dedikleri konu nedir hangi konulari içeriyor mesela bir ortamda biri bisey söylüyor eger o konuda bilgim yoksa genel kulturun zayif diyor. bilmek zorunda miyim?

• Genel sözünden de anlayabileceğimiz üzere bunun bir sınırlaması yok. Okumayı ve araştırmayı seven her insanın ulaşabileceği türden bilgilerden bahsediyoruz. Bilgi vardır bunun için makaleler okumak çok araştırmak gerekir, bilgi vardır zaten elinin altındadır ve ulaşmak kolaydır. Bu kolay olan bilgilere ulaşıyorsan genel kültürünü geliştirmen bittabii mümkün.

• Tesekkurler

• genel kültür bence, her günlük bir çok konuda mantıklı yorumlar yapmaktır, hasta olursun terlemen gerektiğini bilirsin, terli terli soğuk su içince boğazın şişer ya da sokakta telefonla konuşurken evinde içindeymiş gibi bağıra bağıra konuşmaman gerektiğini bilmen falan

0|0
    0|0
  • Zorunda değil

0|0
    0|0
    • bir genel kültür diye tutturmuşlar bilmiyorum bilmekte istemiyorum.

Yükleniyor...