Yönetim şeklimiz cumhuriyet mi?

Sözde cumhuriyetle yönetilen bir ülkedeyiz. Peki bu sizi tatmin ediyor mu? Hangi yönetim şekli Türk halkına daha uygun sizce.

0|0
3|17

En İyi Erkek Görüşü

• Geçen gün ders notlarımı karıştırıyordum ve siyaset felsefesi kitabını okurken şunu fark ettim.Bir yönetim şekli bozulunca hemen başkası onun üstüne geliyor.Antik çağda bugünkü yönetim şekilleri bayağı bir irdelenmiş.Sonuç olarak en iyi seçimin adalet olduğu kabul edilmiş.Yani asıl soru ve cevap şu;Yönetilen ve yöneten adaletten ayrılırsa ne olur?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Cumhuriyetle yönetilmeliyiz. ve adam gibi bi demokrasiyle. demokrasi çok seslilik demektir. yöneten güçler birbirinden ayrı ayrıdır. yasama yürütme ve yargı birbirlerinden bağımsız çalışır. tayyip efendi bunları tek elde toplamaya çalışarak demokrasiyi temelinden sarsıyor. Cumhuriyet, halkın kendi kendini yönetebilmesi demektir. bunun nesi bu kadar rahatsız ediyo bu herifleri bunu anlamak mümkün değil

1|0
    0|0
    • Halkın kendi kendini yönetmesi demek, güdülemeyecek koyunların bitmesi demektir. Bu mevcudun hoşuna gider mi sizce.

• yakın tarihi incelemek sanırım benim düşüncemdeki insanların dudağında hafif bi yukarı kıvrılma harkeketi oluşturuyodur sanırım :)

• helal güzel soru.

Cevap: sorundada söyledıgın gıbı SÖZDE cumhuriyet. onların ıstedıklerı , onların planları,hersey onların ıstedıgı gıbı.

tehdıt ve rüsvetle alınan oylarla ıktıdar olup Osmanlıdakı Gerıleme donemını yasatan bu hukumet bızı ancak dın devletı kurallarına gore yonetmeye calısmaktadır.

0|1
    0|0
    • Durum içler acısı yani

• medya ellerınde. para ellerınde. mılletımız salak onları kandırmayıda ogrendıler. asker bıttı polıslerımızın adları emrullah hayrullah abdullah lar olup kendı cemmatınden adamlarla doldurdular. savcı ve hakımler ellerınde. napıcaksınkı. nasıl engel olacaksınkı. ha bunu buraya getırn dıs gucler ne zaman mısyonlarını yerıne getırdıklerınde bunları gonderır. bızde o zaman federal cumhurıyet olarak dagılmıs turk ınsanları olarak hangı ırkta kalmıssak orda rahat etmeye calısırız

• ben yönetim şeklimizden memnunum..

yönetenlerden değilim...

2|1
    0|1
  • şu an cumhuriyet evet ama demokrasi yok.benim fikrim belli zaten :)

1|1
    0|1
  • Cumhuriyet görünümlü krallık sistemi (doğan görünümlü şahin gibi ;) ) Türk halkına uygun olanı ise çobanlık sistemi

0|1
    0|0
  • Cumhuriyet ilan edildiğinden bu yana hep diktatörlük olmadı mı sanki ? Sürekli muhalefet partileri kapatıldı. Bakınız terakki perver cumhuriyet fırkası ve serbest cumhuriyet fırkası. Bahane de hep aynı oldu : Ülkenin bütünlüğüne zarar verilen olaylarmış. Cumhuriyeti savunan insan her düşünceye açık olmalı. Böyle bir çelişki olamaz ! Kısacası cumhuriyet ilan edildiğinden bu yana zaten cumhuriyet olmadı ! Oy verip özgür olduğunuzu sanın bakalım. :\

1|0
    1|3
  • Hangi cumhuriyet, Iran da cumhuriyet ile yönetiliyor. Bence Türk halkı için ideal yönetim şekli padişahlık, günümüzde bu olmadığı için Türk tipi bir başkanlık sistemi de olabilir. Usulen gene seçin falan yapılabilir ama (Iran'da da var seçim.)

0|0
    0|0
  • BU ZAMANA KADAR SU SITEDE GORDUGUM EN ANLAMLI SORU

TEBRIK EDIYORUM SENI !

yönetım şeklımız KESINLIKLE CUMHURIYET DEGIL..bıldıgın SIYASI DIKTATORLUK..

tek adam devletı oldu..

İNŞALLAH BIR GUN SON BULUR...ÇEKER GIDERLER TEPEMIZDEN

0|2
    0|0
    • Teşekkür ederim.

Elbet birgün değişecektir iktidar ancak gelen farklı olabilecek mi? yada geçmişin izleri nekadar silinebilecek. Bunlarıda düşünmek korkutuyor.

• ALLAH TEZ ZAMANDA BUNLARDAN KURTARSIN İNŞALLAAAHHH !

• Türkiyede aşırı karışık etnik kökenlerden insanlar var hangi yönetim biçimi denildiğinde tabiiki cumhuriyet ama şuan bizi yönetenleri düşününce bu cumhuriyetse ben farklı bir siyasi görüş benimsemeliyim diye düşünmüyor değilim

0|0
    0|0
  • yerinden yönetim taraftarıyım.cumhuriyet olması gerekmiyor.eyalet sistemini istiyorum ben.

1|0
    1|0
    • Buna hazırmı ülke?

• tartışalım zaten.tartışalımki ülkemizde cumhuriyet olmadanda gayet medeni bir düzen kurulabileceği bilinsin.gerçekten üzülüyor insan ingiltere bir krallıkken ve bizde gayet güzel düşündüğümüz, cumhuriyetle yönetiliyorken bu cumhuriyet o krallık karşısında bir orta çağ devleti gibi görünüyorsa, bu cumhuriyet kavramına da yapılmış en büyük ayıp değilde nedir.neyse kafanızı fazla şişirmeyeyim:)cevaplarınız ve ayriyeten bu sorunuz için tekrar teşekkürler.iyi günler.

• :) ben teşekkür ederim. iyi günler.

• 35 yaşında bir yönetici bunu nasıl olurda sorar aklım ermiyor .

0|0
    0|0
  • içinde mutlaka kırbaç olsun:D

0|0
    0|0
  • şeriat yada komunizm olsun :)

0|0
    1|0
    • :) iki zıt şekil. neden peki?

• aslında zıt değil toplumu halkı ve eşitlik üzerine kurulu bir sistem tabiki farklıkları var ama temel olarak aynı halkın refahı ve eşit olması ilk temeldir fakat dünya üzerinde hiç bir zaman tam olarak uygulanamamıştır her iki sistemde

sebep ise şöyle kısa bir cümle ile özetleyim ve tanır iki ayaklı şeytanı yaratır :)

• anarşi ;) ...

0|0
    1|1
    • zaten var olan:)

• sen politik bir yapıyla ilişkili misin?

• Hayır değilim. Sadece kendi fikirlerim ve düşüncelerim doğrultusunda, doğruluğuna inandığım şeylerin peşindeyim.

• Ülkeyi kim yönetiyor :(

0|0
    1|1
  • şeriat gelmeli

0|1
    1|2

Kızlar Ne Diyor 3

• adı her ne kadar cumhuriyet olsa da aslında egemenlik ulusta falan değil..daha şeffaf ve demokratik ve halk odaklı bir yönetim anlayışı isterdim..kimsenin dayısının para etmediği, düzene boyun eğmeyenin dinlendiği, PKK nın kökünün kurutulduğu, her gelenin kesesini doldurmadığı, eğitim ve sağlık sisteminin baştacı edildiği..ve daha birçok eksikliğin yaşanmadığı...

0|0
    1|0
  • Cumhuriyet ile yönetilmiyoruz yasaklı!

0|0
    1|0
    • biliyorum. :) neyle yönetildiğimizi bilmiyorum ben.

• Şu anki durumu soruyorsan amerikadan bir cemaat lideri tarafından yönetiliyoruz.. Birazcık hür iradesi var tabi baştakilerin sus payı olarak..

Önceden de yönetilmedik ama..

Bu topraklarda siyasi terimlerin içleri hep kafalarına göre doldu malesef :S

Bir kaç iyi gelecek vaad eden insan vardı onlarda canlarından oldu zaten..

• zed var ya..

başbakan olacak hatunsun ha..

nasıl anladın kız :)?

• şu anda demokrasi yok diktatörlük var

0|0
    1|0
Yükleniyor...