Okuduğunuz kitaplar hayatınıza etki ediyor mu?

Nietszche, Franz Kafka, Dostoyevski, Emile zola, Charles Bukowski, Kanat Güner, Hakan Günday, Murat Menteş ve son olarak Küçük İskender. Bu edebiyatçıları okudukça okuma hissim kuvvetleniyor ve bitirdiğim her kitapta keşke okumasaydım diye pişmanlık duyuyorum. Bir çok kitapta yer alan cümleler kafatasımın içinde dans ediyor. Ben mi git gide hastalanıyorum yoksa bu edebiyatçıları okuyan herkes mi benimle aynı durumda?

1|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• İyi kitaplar derin etki bırakır da ondan :)
    Oscar Wilde öneririm o da güzel ediyor kafayı

0|0
    0|0
    • Her okunan kitap biraz daha zihnimi öldürüyor. Sanırım dünya klasiklerini bitirmeden zihnimi öldürmeyi başaracağım :)

• Hala edebiyatla ilgilenen edebiyata değer veren insanların olduğunu bilmek mutlu ediyor beni :) Zira yaşadığımız nesilde böyle insanlar pek bulunmuyor. Önerilerin için de ayrıca teşekkür ederim :)

• Ne demek :) kitap okuyandan zarar gelmez ama birazda seçici olmak gerekiyor çünkü müzik dünyası gibi oldu, anlamsız eserler çoğalıyor :/ neyse iyi okumalar :)

Kızlar Ne Diyor 6

• 1-2si hariç gerçekten severek okuduğum yazarlar. Ben cumlelerindeki dolaylı anlatımları seviyorum açıkçası. Anlatırken duşundurmenin yanında zihne işliyorlar nakış gibi ve öylece duşundurmuyorlar güzel düşunduruyorlar, öyle güzel ifade ediyorlar ki anlatmak istediklerini.. Kafkanın özellikle en sevdiğim alıntılarından biridir "en kötüsü de sevdiklerimizin ihtiyaçlarımız haline gelmesi".. ne kadar basit ama derin.

0|1
    0|0
    • Entellektüellikten uzak biri zaten Kafka. Sanat yapıyor. Az kelimeyle çok şey anlatma sanatı. Gerçekten aynı cümleyi iki kez okuyup sayısız kez okuduğun cümle üzerinde düşünmelisin. Çünkü bu kitaplar bunu gerektiriyor.

• Uyumayan insanların arafta olabilmeleri de bir ihtimal.. Mutlu olmak güzel bir his, ancak insanın mutsuz olabilmesi için mutluluğun ne demek olduğunu bilmesi, tatmış olması gerekir. Biraz diyalektiğe atıfta bulunmak gibi oldu ama aksini yatmadan aslının değeri bilinmez.. Belki de uyumamak hissizliktir bir nebze; bilinmezliktir..

• Belki de uyumak ölümün başlangıç menüsünü tatmaktır. Bir süreliğine zihnini ve düşüncelerini dünyadan ayırmaktır. Kimi zaman en güzel duygu kimi zamansa tarifi imkansız bir acıdır uyku. Ruh haline göre biçim alır. Ya uyanmak istersin, ya da sonsuza dek uyumak. Uykuya biçim veremezsin. Rüyalarını, rüyalarında yer edinen kişileri sen seçemezsin. Muhakkak ki onlar seni bulur. Hiç bir rüyanın başını hatırlayamaz insan. Ya ortasında sahnelenen oyuna dahil olur ya da perdenin kapanacağı son anda. Uyku üzerine bir çok şey yazabiliriz. Ama uykuyu anlatıp ona karşı yazdıklarımızla kendimizi savunurken bile uykuya yenik düşeriz. İşte kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlardan birini daha yaşıyorum şu an .

• John Berger okudum en son. Müthiş bir eleştirmen. Okuduğum kitap sayesinde gözüm neye nasıl bakacağını öğrendi. Dilim neyi nasıl konuşacağını öğrendi. Sanatla ilgili özel görsel sanatlarla ilgili bir hayli bilgi edindim.
    Merak edenler varsa;
    www.kitapveyorum.com/.../...leri-john-berger-2.jpg

0|0
    0|0
  • niye?
    bahsetsene biraz o kitaplardan merak ettim nedir bukadar senin kafanı kurcalayn

0|0
    0|0
    • Nietszche okudun mu hiç? Belirttiğim edebiyatçıların kitapları soru yığınından ibaret. Kafamı kurcalayan şeyler var evet. Bu kadar dahiyane yazılar varken neden insanlar gidip Elif Şafağı ya da Kahraman Tazeoğlunu okumakta ısrar ediyor. Bu edebiyatçıları okuyup zihnini yormamak büyük bir çaba gerektiriyor.

• Etmiyor

0|0
    0|0
  • Hakan Günday ve Kanat Güner dışında ki yazarları okudum ve çok şey kattıklarını belirtebilirim. Özellikle Murat Menteş'i okudum en son aklıma geldikçe hoşlaşıyorum, kitabın bitmesine üzülmüştüm

0|0
    0|0
    • Hakan Günday- Kinyas ve Kayra'yı biraz önce bitirmiş biri olarak içtenlikle şunları söyleyebilirim; Okunması gereken bir kitap ve intiharı körüklediği iddia ediliyor. Kim bilir belki de doğrudur. Her kitapta farklı bir hayatı yaşıyorken neden kitap okumayarak tek bir hayata tıkılıp kalalım ki. İyi okumalar. Ve her kitap sonunda girdiğin çıkmaz sokaktan çıkma çabaların içinde kolaylık diliyorum. Bu arada teşekkür ederim.

• kanat günerin kitapları yasaklanmadı mı ayrıca o kadının sadece iki tane kitabı var

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

Yükleniyor...