Tanrı Kelimesi'nde Dinen Sıkıntı Olmadığını Biliyor musunuz?

İbrahim Hakkı Bursevi bile bunu açıklamıştır; "Tanrı, Hüda ve İlah ile aynı anlamdadır. Allah kastedilebilir. Eğer böyle bir günah olsa idi Araplar İlah diyemez, Farslar da Hüda diyemez idi"

Güncellemeler:
Allah diyin tabi. Ama bir kanı var onu değiştirmek istedim.
Esma'ul-Husna'yı kullanın canlar. Ben sadece bir kanıyı değiştirmek istedim...

0|0
3|9

En İyi Kız Görüşü

• tanrı türkçe bir kelimedir. ve kullanılmasında bir sakınca yoktur. genelde insanların aklına tanrı deyince sizin başka bir dinden olduğunuz gelir. çünkü kimse o kelimenin anlamını bilmez. önemli olan niyettir aynı zamanda. sen tanrı diyerek neyi kastediyorsun? Allahı mı? yoksa başka dinlerin inancına yönelik kişilerimi? Allahını kastettiğin sürece bir sorun yok :)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 9

• Yüce Tanrı adını Tanrı olarak dile getirdik diye bizi cehenneme gönderecekse varsın göndersin. Ammaaan tek derdimiz o olsun.

0|1
    1|0
  • el-ilah yani allah. islam öncesi arap yarım adasındaki en büyük putun ismi allahtı. ay tanrısıydı ve simgesi hilaldi. islamiyetle allahuekber yani el ilah en büyüğüdür biyerek islam dini kurulmuştur. bunda şaşıracak bişey yok. daha fazla bilgi bu linkte mevcut. www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=499

0|0
    0|0
    • O el-Lah.

• el ilah arapça söylenişi eallah seklindedir e ve a arası bir sesle söylenir fransızca ve ispanyolcadaki el ya da la ön takısı arapçadada vardır.

• Arapça biliyorum ben kardeşim. Ki o en büyük Tanrı'nın adı el-Lah. el-İlah değil.

• Kimse günah diyemez tabii. bizim kstettiğiniz en güzel isimleriyle hitap etmek gerektiğidir.

0|1
    0|0
    • Ben zaten bundan yanayım. Amacım yanlış bilineni düzeltmek. Çok yanlış anlaşıldım...

• Yok seni anladım. ama başkaları yanlış anlayabilir
      Mesela cünüp gezmek haram değildir. ama cünüp gezmenin doğru olmadığını hepimiz biliyoruz.:)

• Allah ın isimlerinden biri değil ama

0|1
    0|0
  • Dil bakımından farkli ama Allah demek tavsiye edilir

0|1
    0|0
  • Yok bilmiyoduk.

0|1
    0|0
  • Türkiye nin ilerlememesinin sebeplerinden biridir bu heralde. Ramazan programlarında da saçma sapan şeyler soruluyor... Tanrı kelimesi eski türkçeden gelme bir kelimedir, tengi den gelir. Arapçaya bu kadar bağlı kalmayın...

0|0
    0|0
  • Sıkıntı var ya da yok, namaz kılarken Allah, dua ederken Allah deyip sıradan bi' konuşmada Tanrı demek garibime gider.

0|0
    0|0
  • Kim ne derse desin.
    Ben Allah'ım ile mutluyum.

0|0
    0|0
    • Ben çok yanlış anlaşıldım...

• Kimse kimseyi anlamaya çalışmiyor çünkü.
      Herkes kendi doğrusunun derdinde.
      Ben seni anladım ve de;
      "Kim ne derse desin. Ben Allah derim. Başkasına da karismam" diyerek cevap verdim.

Yükleniyor...