Mehmet Akif Ersoy'un bu sözüne katılıyor musunuz?

malum herkes avrupa birliğine girmek medeni olmak derdinde...

''kim demiş avrupa insanı medeni?

ne edep var ne haya,çırılçıplak bedeni!

eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni.

desenize hayvanlar bizden daha medeni!''

• Katılıyorum, çok güzel yazılmış...
    46% (6)89% (8)64% (14)Oy Ver
  • Katılmıyorum...
    54% (7)11% (1)36% (8)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
ne yani istedikleri zaman sevişiyorlar,istedikleri kadar soyunuyolrar,aslında bizlerde avrupalı gibi yaşadığımızın farkında değiliz eskiden insanlar bizim şuan ki durumumuz gibi değillerdi.dine saygılılardı rahatça dinle ilgili sapkın saçma konuşamıyorlardı bi edep bi medeniyet bence o zamanlar vardı.şimdi mi medeniyiz ne yani erkek erkekle ilişki yaşıyo biliyo rahatca gay,lezbiyen,travesti olduklarını söyleyebiliyolar ve biz saygı duyuyoruz diye bu medeniyet mi oluyo hayvanlar bile yapmıyo
içinden geliyomuş hormonlarmış bilmem ne arkadaşım eğer bu medeniyetse ben medeni değilim ve böyle medenileri kınıyorum ben TÜRKÜM BEN MÜSLÜMANIM...
İnsanlar anlamıyolar beni ALLAHım!.. koşturup duruyorum seni anlatmak için onlara..

Senden uzak kalan gönüller var acı içinde çırpınan.bir labirentte yollarını kaybetmişler, hepside aynı boşluktan yakınıyorlar.

-“.Huzursuzuz” diyorlar ,onlar seni tanımıyorlar ALLAHım!..

Banada sen bir boşluktasın o yuzden bunlarI yapIyorsun diyorlar. “ HAYIR!.” Ben boşlukta değilim ALLAHIM!,Senin yerini hiç birsey dolduramyor o yÜzden ben seninleyim İnsan aradıkça boşluğu artıyormuş meğer,geç anladım

0|0
9|13

En İyi Erkek Görüşü

• medeniyet öğrenmek isteyen türk tarihi okusun. matematiği ,fiziği,kimyayı, tıp ı hep biz bulduk. bizden alıp alıp rönesans döneminde geliştirip tepemize çıktılar. biz semerkant ta bağdat ta bilimle uğraşırken bunlar ağaçlarda yaşıyorlardı. bide bunlar kendini insanlığı sömürmek köleleştirmek adına geliştirir, insanlığa birşey katmak için değil.

2|0
    3|2
    • kesinlikle öyle.bunlar yıkanmasını bilmeyen insanlardı.

• agzıza saglık kardes bızım onlardan alabılecegımız hıc bır sey yok bızım kulturumuz bıze yeter bence akıf yıllar once bugunlerı gormus ve soylemıs ılgıne tsk ederım

Erkekler Ne Diyor 12

• İnsanların sırf inançları doğrultusunda, diğer insanların cinsel yaşamını sorgulama ve yargılama hadsizliğinden tut, din saygısına kadar durumu indirgeyerek medeniyet tanımını yapması komik. Senin Türk ve müslüman olman, sadece seni bağlar, başkasını değil.Ve bu ne senin ne de 1400 yy önce yazılmış bir dinin " evrensel medeniyet kavramını"nı açıklaması için yeterli değildir.

Medeniyet dediğin; toplumların tüm sanat ve teknoloji ürünlerinin ileri seviyesidir.

Medeniyet insanların bir yerini açmak olmadığı kadar, insanların kapalı bir kutu gibi örtünmesi de değildir. Eğer ki evrensel geçerliliğe sahip olan medeniyet anlayışınız bu ise durum oldukça vahim.Bunun medeniyet ile değil, özel yaşama saygı ve tecavüz etmemek ile ilgisi var.

İnsanlar günümüzde dine eskisi kadar saygı duymuyorlar ise, bu onların artık bilinçlendiklerini gösterir. Eskisi gibi insanları kandırmak kolay değil. İnsanlar istedikleri bilgilere kolayca ulaşabiliyorlar. Bu yüzden bugün geri kalmış toplumlara baktığın da hepsi yasakçı zihniyetin bir ürünü.Din madem bu kadar ilim diye bas bas bağırıyor, neden dininin olduğu ülkeler nal toplamakta ? İşte medeniyetin aksine medeniyetsizlik budur.Buradan bile yola çıkıp medeniyet in tanımına varabilirsin..

İnsanların özgür iradesine,tercihlerine ayıp,yasak,olmamalı gözü ile bakan zihniyetlerin olduğu yerlerde; bakınız genelevler ve fuhuş hep zirvede.

Tecavüz en fazla dinin baskıcı bir zihniyetle kabullendirilmeye çalışıldığı ülkeler de.

Kadınların lezbiyen, erkeklerin gay en çok olduğu yer orası.

Tüm sapkınlıklar yine orada yaşanıyor.

Tüm bunları kendi toplum yaşamından eleyerek soyutlayan insanların "din saygısı yok, her yerde sevişiyorlar,gay-lezler varken medeni değilim" gibi basit argümanlarla tepki göstermesi, ona bu şekilde totaliter bir kınama hakkı vermez.

Ve şimdi aynı baskıyı "medeniyet" ayağına Türkiye'ye yaymaya çalışıyorlar. Siz medeni olmayabilirsiniz ama Türkiye hep medeni kalacak. Ve bu medeniyet ne sizin nede dinin tekelinde değildir !

4|2
    1|0
    • sizi bu fikrinizden döndüremem ama kesinlikle katılmıyorum sizin bana katılmadığınız gibi.isteyen evlenir yaşar cinselliğini.bu kadar basit görmeyin bari gençler kurtulsun değişsin.

• Size ters olan bir başkasına doğrudur.Bu kadar basit. Bu yüzden 14 yy önce yazılmış şeyleri medeniyet kuralı diye bireysel bir şekilde topluma dayatamaz, aksini iddia edenleri kınayamazsınız. Çünkü medeniyetin içerdiği anlam bu değildir.

• benim medeniyetim bu ben böyle medeniyim teşekkürler fikirleriniz için.

• sana ne milletin sevişmesinden sana ne insanların cinsel tercihlerinden sana ne insanların yaşam biçimlerinden herkes senin gibi düşünmek inanmak zorunda değil istesen de insan dediğin varlığı da tek tipleştiremezsin tek tipleştiremezler..medeniyet dediğin şeyde sadece çıplaklık cinsellik değildir fikirdir,sanattır,kültürdür,bilim ve tekniktir...

2|2
    0|0
    • bilim ve tekniktir açsana bilim ve tekniğin malzemesi çıplaklık olmamış mı kadın erkek olmamış mı bunlarıda içermiyomu.çok genel düşünüyosunuz bunlar benim fikirlerim ben bunları savunuyorum.

• evet kardeşim haklısın laboratuvar da sabahlayan bilim insanları çıplak bir şekilde icatlar yapmıştır ve yapmaya devam ediyorlar ahlaksızlar işte .artı profilinde ki kadın resmi çok medeni o resmi derhal değiştirmeni tavsiye ederim dünya görüşüne uymuyor...

• o kadın dediğin benim.evet çok medeniyim :)

• tabiki katılıyorum kesinlikle doğru

"medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar"

o tek dişi de kıracağız inşallah..

1|1
    1|0
  • Adamın dediğini ne güzel saptırmışlar öyle ya :))) Yarası olan almış üstüne çekmiş üstüneeee konuyu :) adam genel konuşmamış aslında başka şeyler söylemek istemiş ama anlamak istenmemiş :)

1|0
    0|1
  • Adamın adı Mehmet Akif diye herşeyi bilmek zorunda değil. Yani önce medeniyetin tanımını öğrenseydi iyi olurdu.

2|1
    2|2
  • Müthiş bir söz. Katılıyorum tabiiki de.

2|1
    1|1
  • Medeniyet çıplaklıkla ölçülen bir şey değildir.

2|1
    1|2
    • anlatmak istediğini anlamıomusunuz onlar başörtüsünü medeniyetsizlk olrak görüyolar açılıp saçılınca kendilerini güzel ve üstün görüyolar saçma buluyolar kapalılığı ama başı kapalı bi insanda çok bilgili olabilir.biraz daha geniş düşünün bizden yana olmaya çalışın.

• Hayat kalitesi, pozitif bilim ve insana ve doğaya verilen değerle ölçülür.

• işte herkes derin düşünemiyo.

• evet öyle katılıyorum

1|1
    0|0
  • Bakış açısına göre değişir tabi burda mehömet akif o zamanlarda ( şu anda da öyle de yani..) avrupalıların daha rahat ve fevri dolaştıkları için böyle bi yorum yapmış. Ki çok doğru. Fakat daha farklı açıdan da medeniyeti gelişmişlik ( özellikle teknolojik ) olarak alırsak avrupa daha gelişmiş diyebiliriz.

0|0
    0|0
    • teknoloji değilmi insanları bu noktaya getiren ? internet varda noluyo bilmemek bilmekten iyidir çoğu zaman.

• ya tabi biliyoruz ama yaptığımız tek şey yerimizde oturup izlemek

• Haklı söze ne denir ? :D

• Genelleme yaptığı için katılmıyorum.

1|0
    1|4
  • Üstad söylemişse vardır bir bildiği. Nick ilginç gelbenisi var.

0|1
    1|1
  • Ceviz hakli

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• evet doğru demiş hayvanlar daha medeni .

6|2
    2|1
  • başkasının bakış açısını gelmişsin koymuşsun sana göre mediyet ne demek söylediklerinin medeniyetle alakası yokta cinsel tercihler milletin sevişmesini mediniyetle karıştıran bir zihniyet

1|1
    1|0
    • hadi ya sana göre ne demek hepsini içeriyo bence ben kendi fikirlerimizde yazdım kendini üstün görmekmi medeniyet fikirlerime saygı duy ;)

• tam rotayı ver

• güncelleme : sorduk mu?

2|0
    1|1
  • Kesinlikle katılıyorum ~

2|2
    2|2
  • doğru diyor harfiyen katılıyorum valla tarihi okuyan bilir medeniyeti zaten onlar bizden aldı . adam bi laf etmiş o lafı evirip çevirip kendine pay çıkaran bir kesim var .yanlış anlamalara çok müsait bir toplumuz. bu adam ne başörtüsünden bahsediyor nede başka bişeyden .nedense başörtülüler mehmet akifin kendilerini övdüğünü geri kalanlara da hakaret ettiğini düşünüyor . değil asla. başı açık olanların her tarafı açık değil . nedense herkes işine gelen kadarını anlıyor

1|0
    1|0
    • evet öyle ama annelermzn başı örtülüydü sonuçta çok değerliler.

• tabiki değerliler asla karşı değilim ama bir kesim var karşı olduğum süsmüş gibi taşıyıp sonrada bu sözleri kendilerineymiş gibi kabul edenler var. mehmet akif dönemindeki örtülü annelerimiz nerde şimdikiler nerde farkı görmemek için kör olmak lazım

• evet katılıyorum bende o örtülüleri kasdetmiyorum :)

• çıplaklıkla ilişkili değil medeniyet, doğru.

0|2
    1|0
    • yani biz daha iyi biliriz diyosunuz

• ama gerçek kapalı insanlar hadi kapalılığıda geçtim bizim bi kitabımız var buna göre yaşanmalı medeniyetimiz bu olmalı avrupa değil batı değil

• başkası kapanmayınca günahı sana mı yazılıyor? belki inançları farklı, herkes müslüman değil. belki de günahkar bir müslüman. medeniyetimiz din olmamalı. din sadece bir inanç için yol göstericidir. medeniyet dediğimiz şey dünyalıksa kavramları da dünyalık olmalı.

• O medeniyeti çok yanlış anlamış.

3|0
    2|3
  • ceviz hakli.

0|1
    0|0
  • ceviz haklı

1|0
    1|0
Yükleniyor...