Kapat

''Kelimeler albayım, bazı anlamlara gelmiyor.''

'' Kelimeler albayım, bazı anlamlara gelmiyor. ''

Tehlikeli Oyunlar-Oğuz Atay

Canım insanlar;

Herkesin olmuştur bir anı içinde bulunduğu durumu anlatmaya kelime bulamadığı, hangi kelimeyi kullansan yarım kalıyormuş gibi hissedersin sanki anlatmaz o seni, içinden geçeni.Anlatmanın gereği ile anlatmanın imkansızlığı arasında sıkışıp kalırız.

Şairin biri der 'her şeyi söylemek mümkün, epeyce yaklaşmışım duyuyorum, anlatamıyorum''(aslında çok da güzel anlatır durumunu bize sevgilli Orhan Veli), bir yazar da konuşturur karakterini kelimelerin bazı anlamlara gelmediğini söyler.

Peki ya siz her zaman bulabilir misiniz doğru kelimeyi,yoksa takılır mısınız böyle; anlatabilir misiniz kendinizi siz yoksa kifayetsiz mi kalır kelimeleriniz?

Siz kimsiniz?

Güncellemeler:
Mehmet Akif ' in ''Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım. '' sözünü de ekleyelim hadi bir de :)

0|0
6|14

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 14

• Öyle durumlar da sanki, karlı hava da montumu almadan dışarıya çıkmış gibi oluyorum :/ O kelimeyi bulsam san ki güneş açacak da bu buhrandan kurtulacakmışım gibi heyecanlanıyorum... Susuyorum, bekliyorum. Belki de çaresizliğim anlatır diye ona güveniyorum.

4|0
    0|0
    • Bu güzeldi :) Ama insan hiçbir zaman o kelimeyi bulamıyor dimi, yarım kalıyorsun sanki.Mehmet Akifin dediği gibi 'Dili yok kalbimin ondan ne kadar biz�rım. ''

• Evet aynen, içini yarıp bak işte bu diyesin geliyor :)

• Az yedim, çok içtim. Hâlâ içiyorum, içki ayırmadım. Alkolü kendime yakıştırdım. Her türlü uyuşturucudan tattım. Bağımlılık¬tan nefret ettim. Gitmemi, terk etmemi engeller diye. Ne bir mad¬deye, ne de bir insana bağlandım. Sırf bunu kendime kanıtlamak için eroin kullandım, âşık oldum, ikisini de arkama bakmadan bırakıp gittim. Geçmişe tükürüp geleceği çiğnedim. Bugünü ise uyuyarak geçirdim. Benim adım Houdini. Dünyayı bir oyuncağa çevirdim. Ayak basmadığım yer kalmadı. Kalan varsa, onları da amuda kalkar geçerim! Duvarlara, bedenime resimler çizdim. Bir gün öyle gürledim ki önümde duran şarap kadehi çatladı. Benim adım Hitler. Kendi ordumu kurmak için bir sürü kadına tohumla¬rımı bıraktım... Şimdiyse ağlıyorum. Hepimiz için. Çünkü hiçbiri işe yaramadı... Çok şey gördüm, beni yüzüstü gömün... KİNYAS ve KAYRA

1|0
    0|0
    • Cidden çok iyi, ben de çok severim bu kitabı :)

• kesinlikle harika bir serzeniş daha kitaba başlarken insanın tüylerinin diken diken eder.Oğuz Atay'ın yeri herzaman çok ayrıdır hakan günday,yusuf atılgan hepsi 1 numara ama OA herzaman ayrıdır

• Aynen öyle katılıyorum size.Tüyleri diken diken etmek onun için kullanılacak en iyi söz herhalde, biz de onun hakkında konuşurken kelimeler bazı anlamlara gelmiyor işte.Böyle bir yazarı anlatacak söz yok :)

• "anlamak yok çocugum anlar gibi olmak var" sen anlatabilsen bile, senden çıkıp başka bir algıya ulaştığında anlam kaybına uğrayacaktır söylemek istediklerin.

dipnot:sorunu beğendim küçükhanım,hemcinslerinin sorularının %90'nının bi çocuktan çok hoşlanıyorum, yok efendim kesişiyoruz, vay efendim ne demek istemiş olabilir bla bla olduğu düşünülürse

2|0
    0|0
    • Aynen öyle içimizden geçenin salt bir şekilde aynen aktarılma şansı yok.Dediğim gibi anlatmanın gereği ile anlatmanın imkansızlığı arasına sıkışıp kalıyoruz gerçekten de.Algının kapılarını aşmak lazım o zaman sonsuzluğa ulaşabilmek için. :) Teşekkür ederim, bu sözü duyunca içimde kelebekler uçuşuyor sanki bu kadar güzel aktarabilmek bir durumu harika bir olay, hemcinslerim olayına gelince marazi olaylara takılmak istemiyorum ben, sevdiğinle olanın aranda kalması gerektiğine inanırım. :)

• kelimeler kifayetsiz kalabilir mi? kalabilir. neden mi? kullandığımız kelimeler sonuçta gelmiş geçmiş 107 milyar insanın diyelim duyularını aktarmak, iletişmek için kullandığı sistemler olan dillerin parçası değil mi? işte bazen o durum ve haller için henüz kelime yoktur lisanlarda. durum ve hallerin olasılıkları ise milyarca insan kere milyarlarca bilincin olasılığı değil midir? yani bazen eşleşme olmayabilir

ama bundan güzeli nedir?

bazen de kelimelere gerek olmaz. işte bu bir noktadan sonra en yoğun halidir aşkın bence

1|0
    0|0
    • Çok güzel dedin ama ya aşk dışında bir şeyden bahsediyorsak?Oğuz Atay da burada bir nevi kendi çatışmasından söz ediyor, öyle ki artık o içinde kalanları anlatmak ve hafiflemek istiyor ama henüz o anlamı tam olarak vermesini sağlayacak kelime yok, bu durumda da yanlış anlaşılıp gülünç duruma düşmekten korkuyor.İş aşka gelince zaten o kutsallığın ihtiyacı yok kelimelere ama içimizde kalanları anlatabilmenin yolunu bulabilmeli insanoğlu...

• insanın kalbinin ukteleri yüreğinin derinliklerinde bir volkan gibi sürekli alevleri püsküren insanın yüreğini dağlayan kalbinin ukteleri yüreğini atomlarına ayıran kalbinin ukteleri bir çığlık gibi bütün kainata haykırmak istediği yüreğinin yarım kalan ukteleri sessizliğin ve yanlızlığın gölgesinde ruhunun derinliklerine doğru yaptığı bir yolculuk kelimelerin kifayetsiz kaldığı ruhunun sarmalayan ızdırapların bütün benliğine işlediği hislerinin esareti altında ızdıraplarını duyduğu bir ruh hali hatıraların gölgesinde yaşamak an gibi aklını kurcalayan hatıraların gölgesinde yaşamak çaresiz yüreğinin çığlıklarını dinlemek ve haykırmak sonsuzluğa ve karanlığa haykırmak özgürlüğü düşlemek ruhunun ve kalbinin ızdırap kamçılarının esaretinin altında yaşamaktan özgürlüğe yelken açmak öteleri düşlemek özgürlüğü düşlemek...

1|0
    0|0
    • Bu tarz düşüncelere daldığımız an bilinçaltımız ben buradayım diye bağırıyor sanki değil mi? :) Bu küçücük vücutlara bu kadar büyük düşünceler ve bir kalp çok fazla geliyor sanırım. :)

• Ama her insan kendi içinde bir hazinedir tabi en başta :) Ne mutlu ki ışıklarını bizlere ulaştıranlara Oğuz Ataya Orhan Veliye, selamlar olsun onlara. :)

• :))) edebiyatımızın güneşleri orhan veli kanık,oğuz atay,mehmet akif ersoy,necip fazıl kısakürek ve niceleri eserleri bir güneş gibi zihinlerimizi ve yüreklerimizi aydınlatıyor selamlar olsun bütün edebiyatın güneşlerine:)))

• Kelimeleri bükebildiğimiz kadar konuşur, yaratabildiğimiz kadar var oluruz..

2|0
    0|0
    • Kelime yaratma deyince üvercinka gelir aklıma hemen nedense.. :))

• O da işte buna giriyor. Hiç meraklanma.. En fazla 50 yılı kaldı. En azından çocuklarımız ve onların çocukları şuan taşıdığın karamsarlığı ve negatifliği bu şekilde taşımayacak.

• Umarım dediğin gibi olur... :)

• Çaresiz kalırım, kelimeler zihnimde anlamlarını bulamaz. Hecelerim parçalanır, parçalandıkça da anlamsızlaşır. Toparlayamam bir daha oracıkta saçmalamaya başlarım.

2|0
    0|0
    • Haklısın, insan anlatınca küçük düştüğünü hissediyor, basmakalıplıktan kurtulamadığını, kafamızdaki görüntüyle kelimelerimiz uyuşmuyor çünkü.Atay da bunu 'kalabalık yerlerde ağlayan sarhoşlara benzemek' olarak nitelendirir mesela.Anlatmak istediğin için doğru kelimeyi bulamadığında gülünç duruma düştüğünü hissediyorsun sanki. :)

• Farklılıkların bizlere sunuluşundaki mükemmellikse şiir oluyor sanırım :)

İyi akşamlar, görüşmek üzere ^^

Keyif verici bir konuşmaydı. İletişimden konuyu şiire bağladım biraz neyse :D

Bişi daha, sevdiğim kişiye 'Şu şiirde şairin anlattığı gibi seviyorum seni.' dersem kendimi ifade etmiş olur muyum? Yoksa bana mı ait olmalıdır :) Yarın ilk iş bu sorumun cevabına bakmak olacak :D

• Bence sana ait olmak zorunda değildir, bazen başka kalplerden geçenlerde kendimizi buluruz ve onun dışında da kelime yoktur bizi o kadar iyi anlatacak.Hangi cümleyi kursak sanki ondan kopya çekiyormuşuz gibi hissederiz.En güzel nasıl anlatabiliyorsan öyle anlat yani. :) Benim için de keyifliydi, teşekkürler, iyi akşamlar. :)

• Ölüyorum tanrım

bu da oldu işte.

Her ölüm erken ölümdür...

Biliyorum tanrım.

Ama,ayrıca,aldığın şu hayat

Fena değildir...

Üstü kalsın...

2|0
    0|0
  • Bazan da kelimeleri hissedebilmek önemlidir. Duyularını geliştirdiğin kadar alabilirsin. Fazlasını değil.

1|0
    0|0
    • Kelimeleri hissedebilmek, evet.Zaten Oğuz Atay bu cümleyi söylediği zaman belki açık açık anlatmıyor bize ama hissettiriyor kalbindekileri.Orhan Veli de anlatamıyorum diyor ama daha iyi anlatamaz o durumu belki de.Kelimeleri hissetmek kalbidir edebiyatın.Hissettiremeyene de şair-yazar denmez zaten herhalde. :)

• Anlatamadım, saklandım, dipsiz suskunlukların gölgelesin de ellerimdekilerin yitip gidişini izlerdim ...

1|0
    0|0
  • hayatım, hayatımın romanı olsun..

1|0
    0|0
  • Okuyom benya ... Diyorum, isterse anlamasınlar. Bu arada ban yedim :) yeni nick.

2|0
    0|0
  • Çoğu zaman susmak

kelimelerin kifayetsiz kalmasından değil

Karşımdaki insanı kırmamak içindir

1|0
    0|0
  • Bazen seni anlatamadığım da yeni susuşlar türetirim, bazen de öyle çok yazarım ki seni 29 harfi karıştırırım iç içe, sevgiyi illa ki kelimelere mi dökmek gerekir ki ben harfleri yazayım sen üzerine yakışanı al.

1|0
    0|0
    • Güzelmiş :)

• Heee kıl kurdu aslkdjs :D

• :))

Kızlar Ne Diyor 5

• çok fazla takılırım. iletişimimin zayıf olmasından kaynaklı. bir şeyler var ama aynı zamanda kafam bomboş gibi. hissediyorum ama ne biliyorum ne duyuyorum kendimi. nadiren görür gibi oluyorum ama yine de anlatamam.

ama zaten çok da önemli değil. sevgimi mi anlatmak istiyorum mesela. gidip sevişmem kelimelerle boğuşmamdan iyidir.

1|0
    0|0
    • Kelimenin yetmediği yerde vücut dili iyi bir araç tabii.İletişimin zayıf olması kaynaklı da değil öyle düşünme bir Oğuz Atay, Orhan Veli,Mehmet Akif anlatamıyorsa biz ne kadar aciz kalırız onların yanında.Anlatmak zor, meşakkatli gerçekten doğru kelimeyi bulmak her zaman imkansız ama insan yine de istiyor anlatsın kendini diye, doğamızda var bu.Dediğin gibi, neyse ki davranışlarımızla belli edebiliyoruz bir derece de olsa. :)

• şimdi farkettim profilinde de yazıyormuş. :) buda doğası denen bir şey var. ona ulaşmakla ilgili söylemiştim. hepimizde bu var. ama bunu fark etmek mesele.

• aynen öyle :)

• ooy, verdim ilk beş yıldızımı oğuzuma atayıma :) kelimelerle genel olarak aram iyi olsa da bazen dağarcığım karşımdaki kadar kalıyor. o zaman zorlanıyorum işte.

1|0
    0|0
    • Söz mükemmel cidden, bugünkü Çağdaş Türk Edebiyatı konumuz Oğuz Ataydı bu soruyu konuştuk size de sormak istedim. .Bir sözü vardı Mevlana'nın "Ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır." diye cidden öyle.Ama anlatırken bir de içinden geçeni anlatmak var asıl zorluk orada başlıyor Oğuz Atayın dediği gibi. Çok ince bir kişiliği var adamın bayılıyorum :)

• Oyunlarla Yaşayanlar :) Zamanında devlet tiyatrolarında sahnelenmiş ama şimdi olmaması gerçekten üzücü.Olsa da gitsekk :))

• bizden kaynaklı olmayan sebeplerden ötürü "kelimler bazı anlamlara gelmiyor."

bazı anlarda beliren bazı duyguların zaten bir adı yok .

o zaman adlandırmak istediğim şeye en yakın anlamlı kelimeyi seçip o olmamışlığı derinden hissederim .

1|0
    0|0
    • Haklısın, dünyanın en iyi yazarı-şairi de olsa insan iş buraya geldiği zaman tıkanıp kalıyor illa.Ama o olmamışlık duygusu, işte o çok acı verici.Beyin damarlarını patlatacak cinsten sanki.

• bazen anlatamazsın, anlatamadığını da anlatamazsın.bazen sessizlik iyidir.

2|0
    0|0
    • Ama insan illa kendini birileri anlasın istiyor işte salt yalnızlığa teslim olamıyoruz hiçbirimiz.Anlatamamak o zaman çok zor oluyor isteyip de anlatamadığın zaman. :)

• hahha aynenn :D

• insan bazen kılına bile zarar gelsin istemiyor

1|0
    0|0
Yükleniyor...