Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

muhteşem yüzyıl çok konuşuluyordu bende böyle bir konu açıp kendi fikirlerimi söylemek ve sizinkileri almak istedim.

1-)Muhteşem Yüzyıl Kanuniyi değil Kanuni dönemindeki harem yaşamını ve özellikle Hürrem Sultanı anlatıyor. bu yüzden kimse kalkıpta ""kadınları anlatıp duruyorlar başka birşey göstermiyorlar"" tarzı şeyler söylemeyin.

2-)Dizi tarihi belgesel niteliği taşımıyor (/Show/) amaçlı bir eğlence programı.

3-)""harem yaşamını yanlış anlatıyorlar, padişahların okadar kadını yoktu hakaret vesayre vs..."""

İsmi üstünde bu padişahın HAREMİ, haremin dışındakilerin bilebileceği birşey değil. bilinenler sadece halka duyurulan kısımları padişahın çocuğu oldu-ibrahim paşa asıldı falan diye ve söylentiler ama harem yaşamı gizlidir bilinmemektedir KURGULANIP HİKAYE YAZILMASINI SAĞLAYANDA BUDUR.

ben dizinin fan ı değilim ama izliyorum işte öylesine yinede "herkes gelmiş tarihçi kesiliyor başımıza yorum yapıyor birşeyler diyor saçma saçma şeyle söylüyor buna gıcık oluyorum.

0|0
7|13

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle belgesel niteliği taşımadığı bir gerçek. Sadece kurgulanmış bir dizi film. Yoksa tarihle çok fazla yakından uzaktan alakası yok, ne olaylar, ne dönemin kıyafetleri, ne insanlar.. Bunun derin derin araştırılsa milyon tane örneği çıkar.

Kısa örnek vereyim mesela, havai fişekler Sultan Süleyman döneminden 100 yıl sonra kullanılmaya başlamıştır, kol düğmesi diye bir şey yoktur, Birinci haseki Kesinlikle Mahidevran Sultan değil, Fülana Hatun ve Gülfem Hatun'dan sonra gelir. "Halvete girmek" sevişmek değil, Padişahın gelen istekler doğrultusunda Has Bahçede oturulacak, namaz kılınacak, eğlenilecek ve yemek yenilecek çadırlar da kurdurmasıdır.. gibi.

Sadece bir dizi film olarak izliyorum. Ondan başkada izlediğim dizi yok zaten.

0|0
    0|0
    • sultan süleyman hürremi halvete çağırmış, sohbet etmiş, şarkı söylemiş, yemek yemişler de hürrem nasıl hamile kalmış?

• Asıl olan halvette sevişmeleri mümkün değildir de ondan.

Kızlar Ne Diyor 6

• severek izliyoruz, bu akşamki bölümü heyecanla bekliyoruz

hürrem ne fesatlıklar yapacak!?

şehsadelere ne olacak!?

ibrahime neler olacak!?

kanuni aşkından vazgeçecekmi!?

vs

1|0
    0|0
  • Kanuniden ve osmanlı yaşamından etkilenilerek yapılmış ticari bir dizi. Nihayetinde haklımız sevişme sahnesi ya da erotizm odaklı sahnelere her ne kadar inkar etse de bayıldığı için yapımcıların emeğini cinsellikten yana çevirmesi doğaldır. Zira Kanuni Sultan Süleyman 46 yıl yatakta devlet yönetmiş olamaz. Özel hayatı olmuştur elbet ama izlediklerimiz mübalağadan ibarettir.

0|0
    0|0
  • arkadaşlar takılmayın hepiniz tarihi olay yok diye! evet doğru tarihi olaylar pek ön planda çıkmıyor ve haremdeki olaylar daha ayrıntılı bir biçimde işlenildiği doğru. ya peki belgrad seferi, rodos seferi, mohaç ve budin seferleri ileri bölümlerde olacak onlar ne? ayrıca unutmayın ki bu dizi izlenmek amaçlı, tarihi belgesel değildir zaten Meral Okay kendisi de bunu belirtmiş. insanların ilgisini aşk çekiyor, savaşlar şeferler değil!

0|0
    0|0
  • sonuçta bir dizi belgesel değil. amaç ticari. o yüzden bazı şeylerin (harem hayatı gibi) bu kadar abartılması normal.

bu arada İbrahim Paşa'ya nolcak merak ediyorum :D

0|0
    0|0
    • hepsi dogru ama eksık bılgı. cellat kara ali 4. muratın celladıdır ve yuzıl sonra yasamıstır. evet asılmadı bogduruldu. ama kafası kesılmedı tersıne sehzade töreni ile gömüldü.herseyden once 6 tu tasıyan ılk ve tek sadrazamdır.kanını akıtılması yasaktı. kafası kesılen en unlu sadrazam ıse merzıfonlu kara mustafa pasadır.tabıı kesedı yok edılmedı gomuldu. kafasıda saraya gonderıldı.

• bizi bilgilendirdiğin için çok teşekkür ediyoruz teneke :)

• Begenerek izledigim tek dizi diyebilirim.

0|0
    0|0
  • muhteşem yüzyıl değildee hürremin entirikaları olsaydı daha iyi olurdu.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Dizi tamamen esinlenilen bir tarih dizisi haline getirildi. Olayların uzaktan yakından bizimle alakası yok. Ayrıca kurgu senaryo bize göre izlenir.İşte reklamın iyisi kötüsü olmaz dediler yaptılar bütün tarihçiler işi gücü bırakıp bu işe baktılar. Filmde tuttu. Rekor paralar falan alıyorlar bence güzel film.Bu arada o kadar diyarı at sırtında gittikten sonra kırk kadınla yatan bir erkek gibi gösterilmesi işi gücü sanki kadınlar olan bir padişah görüntüsü geçmişe edilen bir hakaret gibi algılandı. Ama alayı kurgu hayal ürünü diye kendileri de söylemişlerdi zaten.

0|0
    0|0
  • sonuçta tıcaret. amerıkan tudors adlı dızının tutmasından sonra bu tıpte bır dızı cevırmek ıcın en uygun tarıhsel zaman dılımı kanunın hukum surdugu donemdi .. yaptılar. kaonusu herkese göre degısır ama oyuncu secımlerı mekanlar, gıyım kusam ve cekımler gercektende turk tv tarıhının suana dek yapılmıs en gösterılıslı dızısı. kurtlar vadısını bıle astılar bu konuda..

0|0
    0|0
  • abi hayatmda bu kadar kıskanç toplum görmedim . . .

Tarihimizi yanlış anlatıyolarmış sevişme varmış o dizide . . .

Soruyorum bu arkadaşlar dağdan mı kaçtı sevişme yokmuymuş tarihte yoksa kendileri nasıl dünyaya gelmiş . . .

Bunu ilk başlarda anlatmaya çalşyodum millete yok abi bazıları padişahı kıskançlığından mıdır nedir anlamıyolar . . .

1|0
    0|0
    • he yaa sorma hiç nasıl da dizinin üzerine çamur dökmüşer haksız yere! tarihi olaylar pek çok işlenmemiş ve aşkı ön plana çıkarmış olabilir ve bazı olaylar gerçek hayatla uyuşmuyor ama unutuyorlar ki aşk da yok değildi ve tarih tam olarak ÖĞRENİLEMEMİŞ! ve tarih aslında koskoca bir yalan birçok kaynak var hepsinde de farklı bilgiler yazıyo

• belge niteliğinde bi yayın bekleyemezdik zaten.ilgi çekmesi için bi güzel kurgulanıp izlenilir hale getirilmiş bi hikaye.reyting canavarı başka bişi değil.

0|0
    0|0
  • Atalarıma saygı ve sevgi kusur etmem onları küçük düşürtmem ve yanlış tanıttırmam kötü söz ettirmem.Tarihini seven biri olarak 600 yıllık bir devleti böyle saçma sapan bi şekilde kirletmeye kimsenin hakkı yok ve bu devlet fime konu olcak kadar hafif değil.

0|0
    0|0
  • tarihteki isimler kullanılarak, fakat tarihi gerçeklere ve kostümlere sadık kalınmadan yapılmış bir filim. yapımcılar olanı değil de olmasını istediklerini çekmişler. amaç para.

0|0
    0|0
  • Padişahların cinsel hayatı yokmuş gibi yapılan eleştirilere katılmıyorum.Daha bilgi ağırlıklı bir dizi olur sanıyordum seyretmekten vazgeçmiştim.Ama yeni sezonda bir arkadaşım kadroya katıldı sırf onun için seyredebilirim.

1|0
    0|0
  • türk dizisi izlemem nnasil bir dizi bilmiyorum

0|0
    0|0
    • ben tvde sadece türk dizileri izliyorum nerdeyse çünkü yabancı dizileri netten izleyip bitiriyorum tüm sezonlarını :D

şuana kadar

vampir günlükleri

chuck

merlin

camelot

game's of throne(taht oyunları)

true blood

teen wolf

... daha birsürü hepsini netten izleyip bitirdim =)

• Eğlencelik izlemek lazım tabi ki... Buna tarihi doküman gibi bakanların beyninde bir idrak tıkanıklığı olduğu kanaatindeyim. Adamlar selam vermeleri bile kendileri uydurmuş mesela. Eğlencelik izleyin arkadaşım...

0|0
    0|0
  • Benim görüşüm insanların aklındaki tatlı sempatik ve Müslüman osmanlı figürünü bozmaya çalışıyorlar kesinlikle tarihi gerçekleri sapıttırıyorlar

0|0
    0|0
  • Berbat dekor, berbat kıyafetler, tarihi gerçeklikten kopuk hikaye... Daha ne söylenebilir ki!

0|0
    1|0
    • izledin mi bari böyle yorumlar yapıyorsun?

• Sahiden bu dediğine inanıyor musun sen:)

• inanıyorum tabiki de!

• Bütün tepkilere ve eksilere hazırım. Bu diziyi hatta bu tarz saçma dizlerden nefret ediyorum.

0|0
    0|0
  • hürrem çok güzel kadın

2|0
    0|0
Yükleniyor...