Biraz felsefe tartışalım mı? Ayrıntı?

Doğrular doğru olduğu için mi doğrudur yoksa başkalarının doğruları bize doğru olarak öğretildiyse bu doğruların doğru olup olmadığını neye göre anlarız?

0|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• Birçok insan doğruyu bulmak adına, aynı yollardan geçmek zorunda kalmıştır. Başaranlar ve başaramayanlar olmuştur. Ancak her kat edilen yolda öğrenilebilecek dersler vardır. Örnek alınacak kişiler de bu yollardan geçtiğine göre ve bu örnek kişiler, elde edemediğimiz hatta asla elde edemeyeceğimiz tecrübelerden geçtikleri için, onlardan öğrenebileceğimiz birçok şeyin olduğu da kaçınılmazdır. Hal böyle olunca, örnek alma, hayat oyuncuları için, hayatı öğrenme yöntemlerinden biridir sonucu çıkar.
    bir yerden aldım :D

0|1
    0|0
    • Hahaha iyi bakalım iyi bulmuşsun güzelmiş :) ama sıkıntı şu örnek aldıklarımızın doğru yolda gittiğini nerden bilebiliriz :)

• Neyse bu uzar gider sağol düşünceni paylaştığın için :)

• Rica ederim, sen de sağ ol :)

Kızlar Ne Diyor 6

• Bildiğim tek şey; doğrular değişkendir.

0|1
    1|0
    • Gerçek ise tektir. Tıpkı ortada duran bir direk gibi. Doğrularsa etrafındaki halkalardan ibaret. Hepsi direğe geçirilmiş, biri sağa kaymış biri sola, biri mavi biri yeşil. Oysa ki ikisi de aynı değere sahip. Kişi hangisini beğenirse onu seçer, doğrular da böyle.

• Sana güzel bir tavsiye vereyim, tartışırken tek bir noktaya odaklanmamaya çalış, açık ol. Ben teşekkür ederim :)

• Haklısın tekrar teşekkürler :)

• bence doğrular gerçekle yani var olanla bizim aramızdaki bağlantıdır
    milyonlarca doğru var sayısının çok olması yoruma açık olduğu anlamına gelmez

0|1
    0|0
    • Doğrular gerçekle aramızda ki bağ evet. Benim sorum bize doğru öğretilenler doğruluğunu neye göre kanıtlayabiliriz. Ya yanlışsa bizi başka bir gerçekliğe çıkartır. Milyonlarca olan doğru farklı konuların doğruları bir sorunun tek bir doğrusu yok mudur

• Bir doğru dedin bir yanlış. Ama örnek bir konu üzerindeki birden fazla ddoğru olmasıydı yani burada dediğine göre bir doğru var. Olay üzerindeki farklı durumların doğruları değil bir konuda ki çoklu doğruyu arıyorum

• aldatmakta aldatmamakta farklı olay ve mekanlar içerisinde aynı ortak noktada buluşup doğru oluyorlar demek istiyorum anlatırken yanlış kelimeler seçtim galiba

• Bence ikisi de var hayatin icinde. tecrubelerle anliyoruz ki dedikleri gibi dogru, ama onyargi hurafe tabular bunlar da var

0|1
    0|0
  • Yaptgimiz birsey Bizi iyiye yönlenriyor mutlu ediyorsa doğrudur buradan anlariz baska birinin yaptigi birşey kişiye göre doğruluğu tartsilir

0|1
    0|0
    • Peki bu doğru sandığımız şey bizi, bizim iyi sandığımız şeye yönlendiriyorsa aslında bu iyi de kötüyse. O zaman kötü yola düşmüş ve ben iyiyim diye bağıran birine dönmüş olmaz mıyız. Yani bir yerde bir doğru olması gerekmez mi

• doğrular mantıkla bağlantılı olarak gelişir, eğer mantıklı bir çıkarım elde edebiliyorsanız bu sizin için doğrudur fakat sonucu size herhangi bir fayda sağlamayan, aklın almadığı ölçüde anlamsız ve geçerliliği yoksa bu yanlıştır.

0|1
    0|0
    • Bize göre her mantıklı olanı doğru olarak kabul ediyorsak eğer mantığımızın bizi yanıltma ihtimali yok mudur

• Doğru diye birşey yoktur. Herşey gerçek sandığımız yanılmalarımızdır

0|1
    1|0
    • He yani hayatta ghiç bir şeye doğru demiyo musun. Yok bu doğru değil aslında gerçek sandığımız yanılmalarımız mı diyosun. Bence böyle değil

• Doğrunun göreceli olması işte bu sorun. Aslında bir konuda tek bir doğrusu olan konuda üretilen fikirler farklı yönlere çekiliyor görecelik bu yüzden. Doğruyu kabul etmemen aslında aklımı karıştırdı.

• Tek bir doğrusu olan konu yoktur. Gerçeklikle doğruluk aynı şey değildir. Gerçeklik bizden bağımsız var olan şeydir. Biz istesek de istemesekte vardır. Doğruluk ise zihnimizdeki bir yargının gerçeklikle örtüşmesidir. İşte tam bu noktada çıkan farklı yöne çekilme değil, duyuların farklı algılamasıdır. Yani görecelilik. Kısacası su gerçekliktir fakat suyun soğuk olup olmaması doğruluktur. Sana göre soğuk olabilen su bana göre ılık olabilir. O zaman hangimizin yargısı doğrudur? İşte bu yüzden bana göre doğru diye birşey yoktur. Gerçek ise duyularmız dolayısıyla hiçbir zaman ulaşamayacağımız bir kavramdır.

Erkekler Ne Diyor 5

• Doğrular bence halka göre değişir. Yani yaşadığımız yer de inekleri kesiyoruz ve bunu doğru olduğu için yapıyoruz mesela.. Kurban bayramından bahsediyorum.. Atıyorum başka bir millet de inekleri kutsal görüyor ve kesmiyor bu da onların doğruları.

0|1
    0|0
    • Peki bizim doğrularımızın gerçekten doğru olup olmadığını nasıl anlayabiliriz. Ya onların ki doğruysa

• İşte o yuzden Tanrıyı yarattı insanoğlu.. Ki bence Tanrı var deist bir düşünceye sahibim.. O yuzden Tanrının bize doğruları öğreteceğine inanıyorum.. Haa sorarsan Tanrıya ihtiyacımız var mı? Emin değilim.. Fakat benim için doğru olan şeyler çok iyimser.. Biraz duygusal bir insanım da :)

• bence doğrular yoktur insanlar inanmak istediği doğrulara inanır

0|1
    1|0
    • Neden doğrular olmasın ki. Yani herkesin inandığı veya inanmak istediği şey doğru olması sorun yaratmaz mıydı

• peki dogru kime gore dogrudur şu an bile dogru bildigimiz cogu sey ilerde yanlis olabilir bu yuzden ben dogru kanisina inanmiyorum cunku hersey degisiyor ve degisimde dogrularda degisir :)

• Benim de sorum bu zaten :) eğer şu an bildiğimiz doğrular başkasının doğru kabul ettikleriyse ve bunlar aslında doğru değilse doğru olup olmadığını nasıl anlarız

• Felsefe diyince aklina bu mi geldi?

0|1
    1|0
    • Felsefe diyince senin aklına ne geliyo. Felsefe her şeyde var benim ki sadece soru

• Bunu hala söyliyemiyorum ben :D :D

0|1
    0|0
  • hayat bir siyasettir

0|0
    0|0
Yükleniyor...