Sanat sanat için midir yoksa sanat toplum için midir?

Yüz yıllardır cevabı bulunamayan klasik bir soru

0|0
19|17

En İyi Erkek Görüşü

• Belli bir kultur seviyesine ulasmis toplum icin sanat hicbir ideolojik kaygi icine girmemelidir , fakat gelismesini henuz tamamlamamis toplumlar icin sanat bu gelisimi tamamlamak icin bir arac olatak kullanilabilir kanimca,, ama sartlari goz onunde bulundurmassak sanatin sanat icin yapilmasi gerektigini dusunuyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• O bir edebiyatçıydı, belki de muallim naci ve recaizade mahmut ekrem arasındaki çatışmanın etkisinde kalmıştı ya da hocasının anlatış biçiminin etkisiydi bu

0|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir! Eğer toplum için olmasaydı ne müzeler, ne sanat galerileri ne de sergiler olurdu. Bu tür aktivite alanlarının amacı toplumun beğenisini kazanmak ve düşüncelerini geliştirmektir. En başında kişinin gördüğünü anlaması, anladığını pekiştirmesi içindir!

0|0
    0|0
  • Amaca bagli bence toplum icin bir faydasi varsa toplum icindir. estetik bir zevk uyandiriyosa sanat icin

0|0
    0|0
    • Sanat, topluma bir fayda sağlama amacı gütmez. Güderse iş zanaat kategorisine girer.

• Olur mu hic :) tanzimat 1 doneminde namik kemal sinasi ziya pasa hepsi sanati kullanarak topluma ogut verdiler toplum icin sanat gorusunu savundular. Ahmet efendi okuma yazma oranini artirmak icin tesvik etti ve daha bunun gibi bircok..

• sanat sanat içindir
    insanlara beyendirmeye çalışmak çok kasıntı bir durum bu sanat olamaz
    sanat özgür ruhludur

0|0
    0|0
  • Sanat aşk içindir isteyen istediğini desin.

0|0
    0|0
  • toplum ıcındır

0|0
    0|0
  • of lise yılları edebiyat dersi geldi aklıma. ben kaçar :p

0|0
    0|0
  • Toplum icin bence

0|0
    0|0
  • Toplum için

0|0
    0|0
  • sanat sanat içindir

0|0
    0|0
  • Bence sanat sanat içindir. çünkü sanat sanat içindir.

0|0
    0|0
  • Edebiyat dersinden hatırlıyorum bu soruyu cevabım yok orası ayrı bir konu , teşekkürler.

0|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir.

0|0
    0|0
  • Yerine ve zamanina gore degisir.

0|0
    0|0
  • Sanat sanat için..

0|0
    0|0
  • Toplum icindir

0|0
    0|0
  • sanat şahsi ve muhteremdir ama ben toplum için diyorum :D

0|0
    0|0
  • Sanat sanat için bile olsa yine topluma fayda sağlar; yani toplum için

0|0
    0|0
  • sanat içindir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Sanat toplum içindir.. toplum olmasa sanatı kendi için yaparlar..

0|0
    0|0
  • sanat sanat içindir çünkü toplum bakış açısı skeptik ve dardır sanatın ise özgür sınırlandırılamaz olması gerekir bunun en yakın örneği sovyet rusyanın sanat eserleridir sovyet rusya verimli sanat eserleri üretememiştir çünkü sanat rejim ve komunizm anlayışıyla kıstılandırılmıştır oysaki sanatın sanat olabilmesi için sınırsız bir hayalgücü gereklidir. o yüzden sanatın belirli çerçevelerle sınırlandırılmaması için sanat sanat için olmalıdır

0|0
    0|0
  • Sanat toplum içindir.

0|0
    0|0
  • Toplum için olmadıktan sonra sanatın ne anlamı kalır ki?

0|0
    0|0
  • aslında hem sanat hem de toplum için olmalıdır yani ikisi bir arada ama günümüzde sanat sadece para içindir

0|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir. Yazar ve şairlerin siyasetle işi olamaz. Benim görüşüm bu. Sanat güzel bişey ortaya koymaktır.

0|0
    0|0
  • sanat bireyin kendisi içindir arkadaş

0|0
    0|0
  • sanat toplum içindir ama kendini sanata adamış olanlar kendilerini unutuyorlar...

0|0
    0|0
  • sanat sanat için midir yoksa halk için mi sorusunda verilmiş yanlış cevap.
    bir de bunun "tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan" gibi başka bir versiyonu vardır.
    doğru cevap Saanat yumurtadan çıkar, tavuk halk içindir

0|0
    1|0
  • Toplum için

0|0
    0|0
  • Toplum için

0|0
    0|0
  • Sanat para içindir... Parasal getirisi olmazsa sanat ta olmaz sanatçı da...

0|0
    0|0
  • olm edebiyat dersinden yenimi çıktın 2. öğretimsin sanırım? ahahaa

0|0
    0|0
  • Toplum içindir

0|0
    0|0
  • Sanat sanat içindir

0|0
    0|0
  • Toplum icin