Hümanizm'i savunan bir insan inançlı olabilir mi?

Çok merak ettiğim konulardan biri. Mesela Hümanizm insanın memnuniyeti üstüne kurulu. Allahla bir alakası yok.
İnanç dediğim her dini kapsıyor.

Güncellemeler:
Golf7
Hümanizm mantığı zina mı dedim? Dört tane duyu organınız var ama olayı hala poponuzdan anlıyorsunuz bravo.
Bir çok kaynakta yazandan bunuda çıkarabilirsiniz diyorum ama kafa basmayınca tabi.

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• alakası bile yok. hümanism ilk olarak avrupa'da din alimleri olarak niteleyebileceğimiz adamların arasında çıkıyor. ondan sonra erasmus gibi adamlara yayılıyor. hümanist rönesans gibi bir dönem mevzusu var. neyse hümanism insan memnuniyeti değildir. insan sevgisinin hayata yansımasını düşün. bütün kararlarında ve kararlarda insan olma değerini üstün tutuyorsun. mesela senin mantıktan yola çıkarsak cebindeki parayla kendini tatmin etmek için bir şey alabilirsin, ama gerçek hümanizmde o parayı fakir birisine veya insanlık için harcarsın.

0|0
    0|0
    • Vikipedinin yalancısıyım. Baya bir kaynaktan baktım ama anafikir aynıydı. şu an ki hümanizmle önceden yapılan bir değil.
      Kavramları başka yerlere çektiler.

• sana şunu söyleyim. birisi ben hümanistim diyorsa inanma. voltaire denen ve kendisine hümanist diyen bir adam rus çarına ''oh ne iyi ettinizde türkleri öldürdünüz, bu barbarlar bir saat kullanmayı bile yıllardır öğrenemediler. hümanist olmasam hepsini öldürün derdim'' diyen bir adam. neyse sonuç olarak böyle bir peygamber yok dünyada :)

Erkekler Ne Diyor 4

• Olur tabi.
    Müslümanlık zaten birlik beraberlik sevgi saygı dini.
    Yaratılanı severim yaratandan ötürü

Demişler.

0|0
    0|0
    • Sevgi, saygı dini fakat Hümanizmin ana mantığı şu insan zinadan zevk alıyorsa yapabilir.
      Birdaha düşünseniz?

• Değil ama bu sonucuda çıkarabiliriz.

• Mevlana ve Yunus gibi Hümanist tanıdın mı hiç
      Neymiş hümanizmim mantığı zinaymış.
      İnsan insanı ziker mi

• Bilmem :)

0|0
    0|0
  • Hümanizm zaten dinlerde de var. Neden böyle saçmalama gereksinimde bulundun.

0|0
    0|0
    • http://www.islamustundur.com/humanizm_dini.html Lütfen okuyup, öğrenip gelin.

,

• Sorar mısın hümanist geçinenlere hümanistliğin temel mantığını. Attığın yazıdakiyle uzaktan yakından bir şey söylemeyeceklerdir. Hümanizm insan sevgisidir, dil, din, ırk fark etmeden insanları seven, saygı gösteren kişilerdir. Saçma kaynaklardan bulduğun şeyleri atıp kesin bilgi diye yayamazsın. Zina diye saçmalamışsın, saçma sapan bir örnek göstermişsin. Peygamber bile tüm insanları, canlıları severken onları düşünürken böyle saçmalaman epey mantıksız. İki üç kıytırık kaynak göstererek oku öğren demen bile saçmalık. Her okuduğuna körü körüne inanma genç, beynini kullan. Aşağıda vikipedi demişsin, vikipediyi kaynak olarak gösteren birine laf anlatılmaz zaten.

• olamaz

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...