İnsanlar "neden" diye sormayı ne zaman bırakır?

bicirikken hepimiz annemize, babamiza, buyuklerimize habire neden, neden, neden diye sorariz. benim icin cocuklarin en cekilmez yaslari.

lakin yaraticiligimiz en yuksek, bir seyleri karsilastirmada en onyargisiz donemimiz bu bence. bir sure sonra bilmedigimiz seyleri kabullenme, ya da bilmedigimiz seylere bir kulp bulma durumuna geciyoruz. dis dunyaya adepte olmanin bir yolu bu elbette.

bir de soyle bir sey varki biz kabullendikce, bilmedigimiz seylere kulp buldukca aslinda ilerlemeye, yaraticiligimiza inanilmaz bir sinir koyuyoruz. bilimden tamamen sapiyoruz.

sorum sudur. biz neden sorusunu ne zaman birakiriz? ne zaman kabullenme durumuna geceriz.

bilmiyorsak, bilebiliriz demek yerine, neden bilemeyiz deriz. bilememek buyuk bir kacis degil midir? sorgulamayi birakmak, hah burada durduk demek bizim ilerlememizi engellemez mi?

0|0
6|13

En İyi Erkek Görüşü

• Bence bu eğitimin vermiş olduğu bir dezavantaj...

İnsanlar eğitim alarak öğrenmeye başladıklarında kendilerinden önce edinilen bilgileri öğrenmeyi kime göre neye göre seçtiklerini bilmeden sadece literatürün onlara göstermiş olduğu düzende öğrenim görmeye başlıyorlar...

Bu dediğiniz "neden?" sorusunun bittiği an iyi düşünürseniz öğrenim çağlarının başladığı andır. Bu herkes de böle değildir tabi ki ama çoğu insanda böyledir bence. Sürekli bilgi aldığı ve nedenlerini öğrendiği şeylerin ardından aklına acaba şu neden demek yerine bunu kim bilir acaba demek geliyor...

Araştırma, düşünme, yorum bitiyor... Neden sorusunu sadece duygusal olaylarda kullanmaya başlıyorlar çünkü duygusal davranışın dersi öğrenmesi olmaz... Herkes içinden geldiği gibi duygulanır.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• 5N 1K Kuralı hayat boyu insanın ikna olması için gereklidir... Ne zaman soru sormayı bırakırsak, o zaman aklımıza da mantığımıza da gerek kalmaz...

1|0
    0|0
  • bizim çocukluğumuzda sorduğumuz sorulara azarla cevap verilirdi, soru sormaktan korkardık evde.

okula gider üstüne dayak yerdik ilkokulun 1.günü sıra arkadaşımı tokatlamıştı öğretmen. soru sormayı bırak birşey sormasalar da bilemeyip dayak yemesem diye düşünerek büyükdük biz :(

1|0
    0|0
  • bir yerde okumuştum çocuklar konuşmaya başladıktansonra ilk öğürendikleri 2 soru ne ve neden soruları... 4 yaşındaki bir çocuğun beyninde bulunan bütün hücreler arasındaki bağlar çocuk bu ne ve neden sorularına cevap verdikçe oluşuyormuşş... yani çocuk ne kadar çok cevap alırsa o kadar çok zeki oluyor... bilimle kanıtlanmış... özellikle çocuklarınızın ne ve neden sorularını cevapsız bırakmayın derim... faydalı olabileceğini düşündüğüm için paylaştım... biraz konu dışı oldu kusura bakmayın...

1|0
    0|0
    • tesekkur ederim. konudisi degil bence :-). kastim zaten henuz bilmedigimiz seyleri biliyor gibi gostermek. yoksa cevaplamayip kendi bulsun demek degil :-).

• Neden sorusunu sormasan hiçbir şey öğrenemezdin. Bunun neyinden şikayetçiyiz? Bilimin temel sorusu "neden". "Bilimden sapıyoruz" derken tam saçmalamışsın, kusura bakma ama. Bu seninkisi çözümsüz bir düşünce bulamacı olmuş

1|0
    0|0
    • sacmaladigim yer nerede? neden sorusunu biraktigimizda bilimden sapariz dedim. tam tersini soylememisimki :). soru detaylarini dikkatli okuyun.

• yorumu beğenmiyorsan niye artılıyorsun ki? gereksiz işler

• mükemmel soru.

iş sormaya devam etmekte işte. bilmiyorsan kabul etmek ve araştırmak, sormak insanın en büyük şiarı olmalı hayatta

ben niye sormadım bu soruyu hayret ya :(

1|0
    0|0
  • toplumdaki güven sorunu ne zaman kalkarsa o zaman

1|0
    0|0
  • sevgili imparatorun neden şarkısını dinledikten sonra

1|0
    0|0
  • Hiç bir zaman bırakmayız.

Öğrenmek, araştırmak insanın yaşamı boyunca doğasında vardır çünkü.

1|0
    0|0
  • nedensiz boş yere yaşadığı zaman neden sorusunu sormayı bırakır insan...

1|0
    0|0

• empati kurmayı öğrendiklerinde

1|0
    0|0
  • neden soruyosun? :)

0|0
    0|0
  • Havasını yiyim onların , meraksız insan zaten kendini birşey zanneder genelde

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• bilebiliriz dediğimiz için bu durumda değil miyiz. yani bu bilmediğimiz şeylerle ilgili bir şeyler uyduruyoruz bilebileceğimizi düşündüğümüz için. dinler mesela.

bilememek değil, bilmek için her uyduruş kaçış bence. bilmemeyi yüklenemiyoruz. her ortaya attığımız şey sınırlandırıyor bizi ve asıl şeyden belki de uzaklaştırıyor. ya da uzaklaştırmıyor bilmiyorum. ama masallar olmadan da yaşam katlanılmazdır belki de ve söylencelere ihtiyacımız vardır . neden ilerlemek gibi bir dert var onu da anlamış değilim. her zaman daha iyisi daha iyisi için bir şeyler yapıyoruz. daha mı iyi peki.

:) benim kafam karışık olsa da sorunu sevdim. :)

1|0
    0|0
    • doganin kanununa uyuyoruz aslinda ilerleme konusunda. tek farkimiz bizdeki inanclar nedeniyle bazen kendimize engel koymamiz.

insanin toplayicilik ve avciliktan, tohum ekmeye, hayvan evcillestirmeye gecisi bir gereklilikten ortaya cikmis bir sey. o zamanda da eminim birileri cikip tohum ekmenize ne gerek var zaten hali hazirdakileri tuketiyoruz demistir.

ya da kiyafetler. anadan uryan da gezebilirdik. neden gelisip ustumuzu ortmeye kalktik ki?

ilerleme hayatimizin devami icin bir gereklilik.

• neden bıraksınlarki? diye iğrenç bi espri soruyorum

işin şakası tabii

bilmem bence hiçbi zaman .

her konuda tamamen herşeyi bilmeden nedeni bırakmaz

1|0
    0|0
  • çünkü aldıgımız cevaplar can yakmaya başlıyor ve korkuyoruz

1|0
    0|0
  • Sorunu begendim .

1|0
    0|0
  • ilgisini hicbirsey cekmiyorsa sormakdan vazgecer.

0|0
    0|0
  • Bence en çok sorulması gereken ,geçiştirmediğimizi gösteren soru o.

0|1
    0|0
Yükleniyor...