Bir kitabın iyi ya da kötü olduğunu sadece kapağına bakarak söyleyebilir misiniz?

Bir kitabın iyi ya da kötü olduğunu sadece kapağına bakarak söyleyebilir misiniz?

Söylerim derseniz, nasıl?

Söyleyemem derseniz, niçin?

0|0
40|47

En İyi Kız Görüşü

• "İnsanlar kitap gibidir kapağına aldanmayın,içini açıp okudukça sevmeniz kafidir"..diye bir söz duymuştum da,o aklıma geldi şimdi..

Kitaplarında bir farkı yok bu sözden.

0|1
    0|0
    • evet ilk yaklaşık cevap, çekingen...

• rica ederim soruyu zaten kitapla ilgil sormamıştım. kategori olarak kültür ü ben seçmedim. diğer seçmiştim. kişilik i de ipucu olmasın diye seçmemiştim. geri kültür e almışlar gerçi ama.

insana dair sormuştum. seninki de yakındı

• Hisler işte..

((=

Kızlar Ne Diyor 39

• Böyle birşey mümkün değil. Kapağı çok çekici gelen bir kitap almıştım, yabancı bir yazardı, artık çevirmen mi kötü çevirmiş yoksa romanı yazan kişi romanı yazarken kafası iyi miydi anlayamadım... 30 sayfadan sonrası beni tıkadı çünkü anlamsız cümleler vardı, fena halde anlamsızdı...

1|1
    0|0
  • Hayır.Son satırını okuyarak söyleyebilirim ama.

1|1
    0|0
  • Yani kapak hikayenin özeti tamamlayıcısı ve ilk intibasıdır..

Genelde fikir veriri ama, yanıltan kitaplarda oldu. Sadece kapağına bakarak evet iyidir diyemeyiz kapak dikkat çeker elimize alırız içini kurcalarız konusuna bakarız dikkatimizi çekmeye devam ederse alırız ve okuruz...

Bazen de kapak hiç dikkat çekmez ama, tavsiyeler üzere okuruz hayatımızın kitabı olur içini gördükten sonra kitabın dışının pek önemi kalmıyor...

Evet insanlarda kitap gibidir hakkında fikir edinmek için okumak lazım..

0|1
    0|0
  • söylerim çünkü bana göre kitapların kapakları içeri yansıtır ve iyi secilmiş kapak daima ilgi çekici merak uyandırıcı olur, eger işin arka kapagıda devreye girerse ve genelde arkadaki kısa özeti okur ve ona görede iyi veya kötü anlam cıkarırım... zaten öyle olmasydı herkesin her kitabı okumuş olması gerekirdi bence...

0|1
    0|0
  • söyleyemem arka kapağına ve önsözüne bakıp karıştırmam gerekir...

1|1
    0|0
  • kapaga bakarak ıyı yada kotu denır mı hıc ıcerıgıne bakmak lazım konusu ne kahraman tahlılerıne tasvırlerıne bakmak lazım kurguya bakmak lazım roman dahı olsa gerceklık payı var mı yoksa tamamen kurgusal mı falan fılan yanı

0|1
    0|0
  • Kitap kapağından mutlaka bir fikir sahibi olunur ama bu iyi mi kötü mü anlamamıza yaramaz belki de her şey kitap tasarımcısının hatasıdır bilemeyiz sonuçta değil mi :) Kitabın iyi mi kötü mü olduğunu söylemek için yakın okuma şart diyorum öyle alelade bir şekilde okuyarak da anlaşılmaz o iş onca edebiyat eleştirmeni boşa mı çalışıyor :))

0|1
    0|0
  • anlayamıyorum genelde kapagını begendiklerimi okuyunca begenmiyorum :)

0|3
    0|0
  • Okumadan anlayamazsın.Örneğin bir insanın nasıl biri olduğunu onunla konuşmadan anlayamazsnz değilmi?

0|1
    0|0
  • Genelde arkasında yazılanlar ilgimi çekiyorsa yeterlidir ama kapağı yüzünden okumadığım bir kaç kitap var. Kapakta biraz önemlidir yani..

0|2
    0|0
  • Söyleyemem... Kapak sadece makyaj ki asıl kitabı okuyarak içinin güzelliği ortaya çıkar ya da kötülüğü :)

0|1
    0|0
  • anlaşılır. Alacakaranlık,gece evi türünden kapaklar gördüm mü koşarak uzaklaşıyorum mesela. Evime sokmam o tür kalitesiz kitapları

0|2
    0|0
  • Tahmin yaparım %85 de doğru tahmin yaparım. arka kapağında yazanlar bana fikir werir. çok kitap okumanın awantajı

0|2
    0|0
  • kapagından değilde arkadaki özetten veya birkaç sayfasına göz atarak anlayabilirim

iyi oldugundan emin olmasamda bazı kitapların kötü oldugundan emin olabiliyorum

0|1
    0|0
  • aslında sorunu şuna benzettim, birinin görüntüsü size kim olduğunu hissettrir mi?

hayır tabi ki...görünüş her zaman yanıltıcıdır.

0|2
    0|0
  • misal elif şafak. kapağına bakıyorsun vaay diyorsun. içindekini okuyorsun fos çıkıyor. sonra da kapağın yurtdışından araklama olduğunu da öğrenince..

kısacası anlaşılamaz bence ..

0|1
    0|0
  • Hayır kapaktan anlayamam.Kitaplarda insanlar gibidir ancak okumak gerekir iyi ya da kötü olduğuna karar vermek için.Ama kapağı dikkatimi çekip aldığım kitaplar mevcuttur.Kimisini beğendim kimisini beğenmedim.

0|2
    0|0
  • Ben kitabın arkasına bakıp bana uygun bi kıtap olup olmadığına bakıyorum.

Ve genelde sectıklerim hep uyanlarrr

0|2
    0|0
  • hayır kesinlikle kapagını begenmediğim bir kitabın içeriği çok güzel olabiliyor ve yahut begendiğim bi kitabı alınca aldığıma pişman olabiliyorum

0|1
    0|0
  • söyleyemem dış görünüş sadece dikkat çekmek içindir içeriğini az da olsa incelemek lazım

0|1
    0|0
  • anlayamazsınız içine bir göz atmanız lazım

0|1
    0|0
  • okumak lazım..

0|2
    0|0
  • Evet kapak tasarımından bile anlaşılıyor tırt kitaplar.

Özellikle de 'bestseller' tayfası.

1|2
    0|0
  • kitabın ilk sayfasına birde son sayfasına bakacaksın iyi yada kötü olduğunu anlarsın... kapağından bişey anlamazsın dış hoştur iç boş...

0|1
    0|0
  • genelde kitabı okuduktan sonra kapak sayfasını incelerim.daha eğlanceli, anlamlı oluyor benim için.kitaba göre kapak iyi ve ya değil diye değerlendirme yaparım.

0|1
    0|0
  • söyleyemem. kapak, kitap satısı için görsel reklam malzemesidir o kadar. içerigine göz atıp gene karar verilmez. kitap hakkında neler yazılmıs cizilmiş onları okumak lazım ilk.

0|1
    0|0
  • Konusuna bakıp resmine bakıp ve ilk sayfasını okuyup buna karar verebilirim ama güzellik göreceli bir kavram yani :))

0|1
    0|0
  • bir insana bakarsın dış görünüşü hoşuna gitmez ama içi seni büyüler misalii

0|2
    0|0
  • kapağı yeter

0|2
    0|0
  • Söyleyeymem.Bazen ok gösterişli kapakların altından çok saçma konular çıkabiliyor

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    9

Erkekler Ne Diyor 47

• Ben kitap alırken kapağına bakarım eğer bu kitabı beğenmedim duygusu oluşursa mutlaka alırım.

Popüler kültüre mi düşmanım, Beğenilerim çok kötü diye mi böyle yaparım bilmiyorum.

Bir tek cümle ile bu kararı verdiğim de olmuştur.

"Her güzellik çirkinlikten doğmuştur."

Yeteri kadar kitap okuyanlar bilir ki kitabın içeriği boşsa kapağı pek bir afili olur, aynı derecede kitabın içeriği sağlamsa kapak pek şaşalı olmaz.

Ha, tercihim her daim 1980 öncesi hatta 1950 ye kadar yazılmış kitaplardır.

Bu zamanlardan sonra yazılan kitapların çoğunluğu ticari bir hadise.

Örnek; İsrail, Mavi Marmara gemisini batırdı 1 hafta içinde 300 350 sayfalık bu konuyla ilgili kitap çıktı. Bir çok olayda bu oluyor bu tip ticaret kafası ile kitap yazan, basanları okumaya tenezzül bile etmiyorum.

Yaşasın Kitaplar ve yazarlar, Kahrolsun ticari kitaplar ve esnaf yazarlar.

0|1
    0|0
    • çoğuna katıldım herdaim +

• Ne handa ne sarayda benim yerim çok uzakta

Tenkitlerle yaşıyorum.

Kırık kalplere giren işte benim zeki müren.

Saygılar olsun paşama.

• saygılar olsun. bildiğim, hatırladığım ve sevdiğim tek şarkısı budur.

Kırık kalplere giren işte benim zeki müren.

bu kısmı çok hoştur

• okuduğum türler bellidir, ingiliz edebiyatından bir yazara başlamışsam onun ne kadar kitabı varsa alır okur, tüm eserlerini diğerine geçerim. aynısı rus edebiyatı içinde geçerli.

kitabı kapağından yargılamam sadece aynı kitabın farklı yayın evlerindeki baskılarına göre olur. isim vermeyeyim. hep uzun ve eni ince olan kitaplar basan bir yayın evi var. onu almam mesela uymuyor diğerlerine. hiç bilmediğim bir kitabı alacak olursam da türüne dikkat ederim.

kitap arkalarını okumayı yararsız buluyorum. hele bazılar kitabın özetini yazar...

0|1
    0|0
  • Kütüphanem kapağına bakıp aldığım kitaplarla dolu ve şu ana kadar pişman olduğum tek bir kitap var psikoloji kitabı isim vermek olmaz bunun ismi dikkatimi çekti arkadaki sunumu okudum hoşuma gitti aldım ve aldığıma pişman oldum .

Arkadaş NLP kitabında bildiğimiz cemaat propagandası yapıyor :D

Kitap tavsiye isteyenlere ben normalde aşk romanı tadında bir kitap var biraz sado mazoya kaçıyor ama olsun tavsiye ederim sürükleyici bir kitap Grinin 50 Tonu birde yenisi çıkmış sanırımSiyahın 50 Tonu devam niteliğinde.

0|1
    0|0
  • Mümkün değil söyleyebilmek. Çok albenili ambalaja sahip kitaplar var fakat içeriğine bakınca hüsran yaşatıyor.

0|1
    0|0
  • Sence söylenir mi ? soruya soruyla karşılık vermek gibi bir şey oldu ama.

Kitap okumazdım eskiden yargılardım dışlarına göre ama öyle olmadığını farkettim.

0|1
    0|0
  • Tabiki hayır. Ali Şanverdinin Asteğmen isimli kitabını okudum belkide son dönemde okuduğum en güzel kitaptı. Güneydoğu Anadoluda terörle mücadeleyi anlatıyordu. Ama kapağında Türk askeriyle uzaktan yakından alakası olmayan hatta bildiğin amerikan askeri olan bir resim ve resmin miferinde ayyıldız vardı.

0|1
    0|0
  • Tabi ki anlarsın gir bir sahafa ya da ikinci üçüncü el kitap satan dükkana git ne kadar yıpranmıştsa kitabın kapağı o kadar okunmuştur o kadar değerlidir. Mesela benim şuan bile masamın üzerinde duran arada bir alıp okuduğum Monraigne'nin Denemeler kitabının kapağı birazcık yırtıldı buruş buruş oldu zaten. Bir de diğerlerine bak okunmamış gibi duruyor. Montaigne o kadar mükemmel yazmış ki dönüp dönüp bakıyorsun ve kapağı çok eskiyor bu ne kadar iyi olduğuna kanıt.

0|1
    0|0
  • Okudugum en güzel kitaplardan ikisinin kapağı 5 para etmez.

Biri Alamut

Diğer Bir Gün.

İçerik her zaman daha önemlidir.

0|1
    0|0
  • Bir Eser Ne Olursa Olsun İçi Dışına Vurur Aynen İnsanlar Gibi. Film Yada Kitap İkiside Aynıdır Kitap Kapağına Koyulacak Özenle Hazırlanmış Muhteşem Tasarımından Anlaşılır. Ben Anlayabilirm Kendimce Ama Bu İnsan Sevkleri Ve Bakıs Acısına Görede Degişir.

0|1
    0|0
  • Kişisel gelişim kitaplarının hepsinin evet, birde bazı politik kitapların.

Bazen tasarımcı o kadar kasarki, kitabı kapakta anlatabilir dostum.

0|1
    0|0
  • genelde kapak önemli değil önemli olan içini okumak deriz ama kimse de kitapçıya para verip kapaksız kitap almaz bu böyledir

0|1
    0|0
  • kapak tasarımından yarısını,kitap adından diğer yarısını eliyorum,hülasa kitap okuyamıyorum,cahil kaldım:(

0|1
    0|0
  • söylerim. çünkü birinden önerilmemişse o kitap önce kapağına bakarım dikkatimi çekiyor mu diye. Sonra sayfalarını çeviririm. Ve yanılmam. Dikkatimi çekmeyi başaran o kitap kapağının sayfaları da bir o kadar sevdiğim tarzdadır. Dikkatimi çekmeyi başarır. Ama yanılmamak için, nadir de olsa kitap sayfalarını da karıştırrım birkaç satır okurum, kapağını beğenmesemde.

0|1
    0|0
  • İçindekiler kısmına bakarım öncelikle. Ondan sonra oradan aradığımı bulup bir iki satır okurum. Kitabın dilini bu şekilde kestirmeye çalışırım. İyi gibiyse alırım. Kapağı sadece kitabın ismi için önemli.

1|1
    0|1
  • Mümkün değil.. Nedeni içindeki sayfalardadır.

0|1
    0|0
  • Söyleyebilirim. Kapak etkiliyse içi boştur, yazar, "burada nasıl para kazanılır"'ı anlatmaya çalışmıştır :)

0|1
    0|0
  • İyi ya da kötü olduğu anlaşılmaz ama kitabın kapağına ve arkasına bakarak kitabın nasıl birşey olduğu anlaşılabilir.

0|1
    0|0
  • Kitabın ismi çok ilgi çekici gelmeli benim için. Ve kapak tasarımı sade olmalı. Çoğu içerikten yoksun kitap kapak tasarımını allayıp pulluyor. Ama bu yine de o kitabın iyi çıkacağı anlamına gelmez elbette.

0|1
    0|0
  • Ön kapağına bakarak anlayamıyorum.Arka kapağına bakarak söyleyebilirim.Orda romandan alınmış bir paragraf oluyor ya okuyorum orayı sürüklüyorsa iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum.

1|1
    0|0
  • ben arka kapaga bakar genelde oyle alirim, oradakiler benim ilgimi cekmistir fakat okurken genelde hayal kirikligina ugrarim cunki en guzel kismi arka kapagidir bence...

0|1
    0|0
  • Söyleyemem, söylenemez

0|1
    0|0
  • kapak % 50 ifade eder acı ama gerçek

0|1
    0|0
  • kitapları okurken yazılandan ziyade yazarın hayatını dusunce yapısını baz alıyorum

0|1
    0|0
  • ben ne kitaplar gördüm kapağı yok ne kapaklar gördüm içlerinde kitap yok

0|1
    0|0
  • Söyleyemem ...

Yani kitapta belki bir şeyi eleştiriyordur yazar işte arka kısma da dalgasına bir kaç şey yazar aa bu ne böyle dersin almazsın böyle yanılgı duyarsın mesela ...

0|1
    0|0
  • Kapak tasarımcısı zevksizse yazarın suçu ne diimi ama? :)

0|1
    0|0
  • sanmıyorum

0|1
    0|0
  • Arka kapağına yakından bakarsam belki :)

0|1
    0|0
  • O da bir şey mi? Bizim insanımız filmin kapağından anlıyorlar izlenir, izlenmez diye :D

0|1
    0|0
  • kitabın iyi ya da kötü olduğunu söyleyemem ama kitapların kapakları önemlidir, orhan pamuk'un da dediği gibi nihayetinde kitapları sonrasında hep kapaklarıyla hatırlarız.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    17
Yükleniyor...