Hangi Dünya Liderleri Kemalistti?

Geçtiğimiz günlerde her zaman olduğu gibi bizim komünist parti lokalinde oturuyordum.. Yoğun demli kaçak çayımı yudumlarken eski yoldaşlardan Komançi Kemal'in lokale girdiğini gördüm "ooo yoldaş nerelerdesin" dedim.. Uzun suredir Küba'da olduğunu ama ambargonun kalkması gibi olaylarla oranın tadı kaçtığı için İstanbul'a döndüğünü anlattı.. Çok hüzünlendim, Küba gibi bir kalenin gözümüzün önünde nasıl yıkıldığını anlamama tekrar yardımcı oldu.. Solun kendini koruması gerektiği konusunda hemfikirdik, malum oligarşi yanlısı lümperlerin bile "ben solcuyum" diye gezdiği dönemlerden geçmekteyiz.. Konu konuyu açtı ve dünya sol temellerinin aslında nasıl Kemalist bir yapı üzerine inşa edildiğini tekrar farkettik.. Gerek Che yoldaşın çantasından çıkan Nutuk, gerek Mao'nun odasını süsleyen 6 ok bunu anlamamıza yardımcı oluyordu.. Büyük yoldaş Lenin'in tam bir Kemalist rejimle yönettiğini görmemek için gerçekten kör olmak gerek.. Bu bildiklerimiz dışında acaba başka hangi dünya liderleri kemalisttir diye derin bir Düşünceye daldık, önümüzdeki "sol" gazetesini okumaya başlayıp muhabbetimizi sonlandırdık.. Sizin bildiğiniz Kemalist liderler kimler?

0|0
0|3

En İyi Erkek Görüşü

• Lider degilde birey olarak bende kemalistim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor...