Genel kültür sahibi nasıl olunur?

Mümkün olduğunca her konuda bilgi sahibi olmak istiyorum bunun için ne yapabilirim? Futbol, basketbol olur arabalar olur bilgisayar olur tarih olur fark etmez bir de sizin her hangi bir konuda sohbete girecek kadar bilginiz var mı varsa bu bilgileri nasıl öğrendiniz?

Güncellemeler:
İşime yarayabilecek sitelerin linklerini paylaşabilir misiniz? Blog olur forum olur diğer siteler olur

1|0
110|127

En İyi Erkek Görüşü

• Öyle tahmin ediyorum ki, çevrendeki girişken ve hitabeti güçlü insanlar seni etkiledi ve ben de böyle konuşmalıyım dedin kendi kendine. Çünkü o kişiler belki de toplumda daha çok sevilen, daha çok saygı duyulan kişilerdi sana göre. Ben de yapabilirim ve yapmalıyım dedin ve kendimi nasıl geliştirebilir diye sordun bizlere.

Sebebi bu veya değil, ilk önce şunu söylemek istiyorum ki, herkes her konuda bilgi sahibi olmak zorunda değil, olamaz da. onu ilk önce çıkalım kafamızdan, herkes için geçerli bu. Futbol veya basketbol, gitar, piyona hakkında bilgi sahibi olsan da insanlarla bu konuda sohbet etsen ne kazanacaksın ki? Falan şahsın İngiltere Primier ligi konusunda şahane bilgisi var diye dikkat mi çekeceksin, asla, sadece o akşam konuşulup orda kalacak konuşmalar.

Ama tarih konusunda temel bilgileri bilmek geleceğe bakmak açısından gereklidir. Onları bilmeliyiz.

Bence kişi önce kendini tanımalı, kendi işini, ailesini, dedelerini, değerlerini tanımalı, onları bilmeli. Onlarla ilgilenmeli. Herkes bir yol tutturmuş gidiyor. Herkesin az çok bir işi var, mesleği var, sanatı var. Öncelik bunlar. Ben diyetisyenlik okudum gıda ve beslenme, bunlarla ilintili konularda bilgi sahibi olmam gerekir. Banane l*n Mozarttan, Beethowen dan, Banane Apple'nin yıllık cirosundan, teknolojisinden beni ilgilendirmez ki, banane yani.

Bilmem anlatabildim mi, önce kendimiz için okumalıyız. Sohbet meclisinde dinleyen de olalım hiç sorun değil. Orda konuşulanları anlamak bile mesele.

Saygılar.

http://i.hizliresim.com/ZD91DZ.jpg

4|0
    1|3
    • Aynen, genel kültür yarışmasına katılınmayacaksa gerek yok incik cincik bilmeye..

• @kurugöt sana katılmıyorum

• Bana katılma ☺☺☺

Kızlar Ne Diyor 110

• Yaradan da demiş ya kesin ve net bir emir:
    Okuyun...

9|7
    1|0
    • Ewet aynen katılıyorum

• Helal :)

• Kur'an okuyun demiş önce, onu da belirtelim. O ayeti hep işine gelen yere yorumlar bizim millet. Matematik edebiyat okumak farz değildir. Ama Kur'an okumak, fıkıh okumak farzdır.

• Oku, oku, oku.

Meraklı bir yapı ve bilgiye aç bir bünye lazım gerisini halledersin bilgiye erişmek bu zamanda çok zor değil her şey el altında.

2|2
    1|0
  • İlk önce klasik olan kitapları oku. eğer kitap okumayi sevmeyen biriysen incelerden başla. Kendini yormanın bir anlamı yok.
    Ansiklopedin varsa onları yanına al. Herhangi bir harf seç istediğin bir sayfayı aç ve ne çıkıyorsa onu biraz oku. bunu kütüphanede bile yapabilirsin
    ve kütüphaneye git. ıster istemez ne var acabaaa diyerek rafların arasından geçiyorsun.
    Araştırma yap. Aklına ne geliyorsa. Mesela insan vücudu ne kadar sümük üretir?
    Cevap 1 litre. (Grip olunca araştırmıştım. Ve bu sümükler mikroplara karşı savaşmak içinmiş)
    aa sonra youtube aç. Tarihte sevdiğin kavmin adını yaz belgesel halini izle. Görsel hafızanda kuvvetlenir.
    (Cadılıkla alakalı belgeseli izleyebilirsin)
    daha sorun varsa yazabilirsin 😊

0|1
    0|0
  • Herşeyi az bilmektense az şeyi çok bilmek daha iyidir

0|0
    0|0
  • Her konuda bilgi sahibi olmalıyım diye her daldan gitmek yerine bir konudan başlayarak adam gibi onu halledip devam etmek daha mantıklı ve o konu hakkında daha güçlü söz sahibi olmani saglayacaktir. Okumak, araştırmak, gezip görmek bana çok şey ögretir.

0|0
    0|0
  • Yeni insanlar tanıyarak , merak ederek , biraz spesifik ama kitap , gazete okuma , yeni yerler görme.

0|0
    0|0
  • Kitap oku

0|0
    0|0
  • Ilk oncelikle herkesin ilgisini ceken bir alan vardir ona yogunlasir onun disinda kimse herbir alanda herseyi bilemes genel kulturumunasil gelstririm sorusuna ise okumak tabiki izlemek bu ikisi anahtar sanirim ama yineliyorm kimse her analda bilgi sahibi olamas

1|0
    0|0
  • Güncel dergileri oku gazete oku son dönem yazarlarını ve kitaplarını takip et. bir anda oluşmaz. Bir birikim ürünüdür genel kültür

0|1
    0|0
  • Zamanını boşa harcamıcaksın bu kadar net eğlenceden boş işlerdense gezcen görcen okucan izlicen kendine hep hedef koycaksın bugğn bu konu biticek bu kitap okuncak herşeyi izliceksin seçmeden biraz yorucu ama belki Zamanlada olur bilmiyorum istek ve dikkat önemli bnce ama

0|0
    0|0
  • Özelden mesaj atabilirseniz, alan alan yardımcı olabilirim belki

0|0
    0|0
    • neden özelden mesaj?

• hangi alanlara ilgin var bilmediğim için genel bir şey söyleyemiyorum. Mesaj atarsan konuşup bunları tespit edebiliriz diye düşündüm, sen bilirsin

• Araştırıp okumalısın, bilim teknik gibi dergileri inceleyebilirsin, ilgi alanını belirleyip o doğrultuda incelemelerde bulunabilirsin, günlük gazete okuyabilirsin, tabiki kitap okuyabilirsin, belgesel izleyebilirsin, gibi gibi..

0|0
    0|0
  • ne bulursan oku,
    kendi adima konusayim dogustan bilgiye ac bir insanim ne bulursam okurum kitap olsun blog olsun , farkli bakis acilari kazandirabilecek filmler de olabilir ama filmlerden pek birsey ogrenilmiyor acikcasi
    okurken de tek bir bakis acisiyla sinirli kalma farkli goruslri de oku gor muhakkak

0|0
    0|0
  • çok okuyarak... gazete dergi roman ders kitapları vs vs... tabi buradaki okumaktan kastım günümüz eğitim sistemindeki gibi zorla baskıyla ygs lys aöf sınavlarına sırf konu yetiştirmek için hazırlanıyormuş gibi değil. bilgilenmek amacıyla merak duygusuyla araştırmacı bir ruhla.

0|0
    0|0
    • okuyup geçiyim mi peki sınava çalışıyo gibi mi yapıyım not çıkarıyım mı?

• Teşekkür ederim:D şöyle bir sorun var ilgimi çeken konuyu nasıl bulabilirim

• rica ederim :) e oda sana kalmış hiçbir konu dikkatini çekmiyormu :))

• Merakli ve arastirmaci bir ruhun olmasi lazim. Ayrica gundemin icinde olman gerekir. Olaylara uzak bir insan kulturlu olamaz. Arkadas cevresi de onemli tabi. Her zaman okuyarak ogrenilmez. Yasayip gormek, hayatin icinde olmz lazim.

0|0
    0|0
  • @nonethelessh siz bilgi verin bence bu konuda. Malum epey iyisiniz.

0|0
    0|0
  • Öncelikle merak ederek...

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Her konuda olmaz Sevdiğin konular olsun bence Kitap yeterlidir

0|0
    0|0
  • Dergi aboneliği der giderim

0|0
    0|0
  • kımı zaman okuyarak kımı zaman tecrube edılenerek ögrenılır..

0|0
    0|0
  • Var, çek şurdan bir sandalye..

1|0
    0|0
  • futbol basketbol neyse de araba genel kültür mü oluyor haber izle kitap oku gazete oku köşe yazıları oku araştırma yap sürekli farklı ülkelerin haberlerini de oku zaten sonra kendine bile şaşarsın

0|0
    0|0
  • Kitap oku bol bol dergiler falan.

0|0
    0|0
  • Okuyarak gezerek izleyerek. Merak ve araştırıcı ruh önemli.

1|0
    0|0
  • Cok okuyarak (dogru seyleri)

0|0
    0|0
  • Film izleyerek, kitap okuyarak, araştırarak, çok gezip çok görerek fazla bilgi sahibi bir insan olabilirsin.

0|0
    0|0
  • Bol bol araştır. Haberleri, gelismeleri takip et. Kitap oku gez gör bir bakmissin kültür tavan yapmis :D

0|0
    0|0
  • bence bilim teknik drgisini alabilirsin teknoloji, günlük yaşam. ülke güzellikleri her konuda bilgi var her ay aldığım bir dergi çok güzel

0|0
    0|0
  • Markete gidip biraz genelk kültür aliyoruz asd

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    80

Erkekler Ne Diyor 126

• O kadar çok yolu var ki.
    Örneğin yabancı dilde bir film seyrederken bir kelime geçiyor, filmi hemen durdurup gidip aratıyorum Wikipedia'da. Sonra bir bakmışım ki filmi unutup araştırmaya geçmişim :)
    Youtube'da çok güzel belgeseller var. Ben uçak kazaları raporunu seyrediyorum. Bir Mühendis gibi hissediyorum kendimi.
    Elbette okumak çok geçerli. Bol bol kitap okumalısınız ama bunun yanında süreli yayınları okuyabilirsiniz. Dergileri takip edebilirsiniz.
    Boş vakitlerinizi değerlendirin. Internette körler için sesli kitaplar olduğunu biliyor musunuz? Ben gece yatarken bu kitapları dinleyerek uykuya dalıyorum. Ya da Zeki-Metin'den eski kabarelerini. 38 yaşına gelene kadar neler dinledim bir bilseniz :)
    Kurslar var, seminerler var, paneller düzenleniyor. Oturup beklemeyin. Eğitim alabileceğiniz çok güzel programlar var. Üniversiteyi bir daha bile okuyabilirsiniz. Ya da yüksek lisans.

Belki de en önemlisi çaba göstermek. Beklerseniz hiç bir şey olmaz. Denerseniz, uğraşırsanız gelişirsiniz.

Başarılar dilerim...

0|1
    0|0
  • arkadaş ortamı ile olur her ortamdan arkadasın olcak bir ortamdaki arkadas çevren arabayla ilgilencek, diger ortamdaki arkadasın teknolojiyle, diger ortam siyasetle, digeri futbolla, digeri basketbolla flan ve sen bu adamlarla takıldıgın için bu konuda bilgin olmadıkca muhabbet edemeyecegini bildigin için ilk başlarda hep yanlarında dinleyici olcaksın ve dinleyerek ögreneceksn ardından anlayacaksınki bunların yanında dinleyici olmakla olmaz arasıtırıp ögrenmek gerekiyor arastırarak çevredekilere sorarak flan her genel kültür sahibi olcaksın

0|0
    0|0
  • national geographic e üye ol her ay oku , her gün en az 1 gazete oku, dünya klasiklerinin tamamını oku ,100 temel eseri oku, popüler kirapları oku, tv de belgesel ve tartışma programlarını takip et , haberleri takip et düzenli olarak. müzeleri gez, ören yerleri gez, sosyal ol sosyal aktivitelere katıl, tiyatro ile ilgilen , oskar lı tüm filmleri ve IMDB nin 250 film listesindeki filmlerin tamamını izle özetlerini çıkar. my net in çok güzek bilgi yarışması ve kelime oyunu gibi yarışmaları var onları oyna , ekşi sözlük oku,. Her şey den önemlisi bilgiye aç ol

0|0
    0|0
  • haber izleyebilirsin
    Tarih okuman gerekir yani
    arastırma yapman sart
    Arabalar basketbol futbol
    hepsi takip ederek olusuyor

1|0
    0|0
    • Bence haber prog. çok fazla izleme. Çünkü artık haberler, tarafsız, özgür, yenilikçi, insanlara huzur ve umut veren nitelikte değil. Hepsi basmakalıp aynı fabrikadan çıkmış gibi politika güdüyorlar. Kitaplar ve kendi araştırmaların bu konuda en sağlam en iyi bilgi kaynakları bu zamanda ve her zamanda.

• buldugunuz her gazeteyı okumaya calısın.. her haberı ızlemeye.. yenılıklere acık olun bol bol kıtap okuyun.. tuvaletde telefonla oynanacagına bırkac sayfa okunabılır mesela bır klasıkten..

0|0
    0|0
  • ne gerek var

0|1
    0|0
  • öncelikle kültürlüyüm diyenlerin samimiyetine inanma. :)

kitap okuyarak işe başlayabilirsin. kesinlikle konuşmanı şekillendirecek ve tabii ki sana çok şey katıcak. bunun yanında günlük gazeteleri ve ekşisözlük'ü takip edebilirsin. ekşi'de birçok konu hakkında kısa kısa bilgiler edinip, arkadaşlarınla diyalogdayken ''ayrıca şu şu şu da şöyleymiş'' gibi cümlelerle dikkatleri üzerine çekebilirsin; tabii ayarı tutturmak lazım. ''sonra her boka maydonoz olma'' tepkisi alma ihtimalin var.

bunların yanında sevdiğin şeylerle ilgili -varsa- belgeseller izleyebilirsin.(desteklediğin ya da sempati duyduğun futbol takımı, takip ettiğin şarkıcı, yazar vs.)

ayrıca bi' enstrümanla da ilgilenmeye başlamanı tavsiye ederim, kesinlikle çok keyifli.

0|0
    0|0
  • Ben sporda baya iyiyim izledigimden oldu sanırım tarihi severim din konusunu araştırdım. Tenisi çok izleyip herseyin öğrendim mesela ama tarihle ilgili belgeseller izleyebilirsin Atatürkü izleyebilirsin tabii senin ilgi alanların ne ise onların üzerinden yürü

0|0
    0|0
  • Çok kısa ve net bir cevabı var hiç başka yorumları okuma aga, tırnak içinde ''SADECE ARAŞTIR'' her şeyi araştırmalısın belgeseller izlemelisin mesela nasionel geografi nasıl yazılır bilmiyorum gülme !! o kanalı izlersen orada uzay, bilim, araba, film seti, hayvan, v. s v. s v. s v. s yüzlerce program var oralardan çok sağlam bilgiler edine bilirsin tecrübe konuşuyor denendi test edildi güven bana..

0|0
    0|0
  • Genel kültür sahibi olacak kişi "Nasıl genel kültür sahibi olunur?" diye sormaz, bunun açıklaması gösterişten başka bir şey değildir. Gerçek genel kültür sahibi olacak kişi zaten merak ettiğini araştırıp öğreneceği için genel kültür sahibi olunur. Sen belki bir gün genel kültür sahibi olabilirsin ancak hiçbir zaman gerçek kendin olamayacaksın. Gösteriş meraklısı, başkalarına göre yaşayan sıradan bir insan olarak kalacaksın maalesef.

Hafif önyargı was here.

0|0
    1|0
  • Öncelikle "ikra"

Karseşim; en kolay yolu gazetelerin köşe yazarlarını okumak. Böylece hem güncel hem de geçmiş hakkında bilgin olur. Ama tek medya kanalından beslenme. Mesela; sabah, hürriyet ve zaman olabilir. Kesin karar sana sit olur. 30 günde gelişimi farkedersin.

0|0
    0|0
  • Bulduğun bütün kitapları okumalısın. Gazetelerin köşe yazıları ve makale de olabilir. Internetten veya monitörden değil basılı kağğıttan okursan ve okurken de bir şeyler dinlemezsen aklında kalabilir. Sessiz ortam önemli.

0|0
    0|0
  • aşağı yukarı tüm spor branşlarında fikir sahibiyimdir, siyasetten, tarihten, felsefeden, sanattan anlarım (müzik hariç), roman, şiir v. s. ülkeleri tanırım.. 200 küsür ülkenin yarısının başkentini önemli şehirlerini; g8 ülkelerini çok iyi tanırım...
    kendini türkiye değil, dünya vatandaşı olarak görmekle mümkün bu...

0|0
    0|0
  • gördüğün duyduğun her gazeteyi dergiyi kitabı yazıyı okuyarak insanlarla müzakere ederek başlayabilirsin.

0|0
    0|0
  • Kendini en iyi Forum sitelerinde geliştirebilirsin.

Şöyle düşün, Telefonlarla ilgili bilgileri nasıl öğrenirsin? bu alanda içerik bulundura ve sizinle aynı arayışlar içerisinde olan kişilerle iletişim içine girerek dimi..

Olay bu aslında. Herşeyi de bilemezsiniz açık söylim

0|0
    0|0
  • Genel kültür merakla başlar kimsenin elinde oldugunu zannetmiyorum. Kitaplar gazeteler geçmiş tarih Ardindan Bulmacalara merak salarsin tavla ve satranç oynamani tavsiye ederim. Beyin jimnastiği her zaman yeni bilgiler icin yer açar ve bellegindeki bilgileri update eder.

0|0
    0|0
  • Her gün haber sitelerini takip ederek başlayabilirsin.
    Olaylar hakkında yorumcuları dinlersen bakış açın değişir.
    En önemlisi zeki insanları çok dinlemek lazım.

0|0
    0|0
  • Facebook da çok yararlı sayfalar var onları takip et Fizikist gibi mesela... gidip trool Vine sayfalarından uzak dur.. yararları şeyleri kullan sürekli haber sitelerini gez... bunları biliyor muydunz... gibi konulara dikkat et.

0|0
    0|0
  • Bol bol gazete okuyan bol bol bulmaca çözüp, çözemediği soruları arastirmali

0|0
    0|0
  • bilgi sahibi olacaksın ki fikir sahibi olacaksın

0|0
    0|0
  • herşeyi araştır ben internete girdiğim zaman çok fazla şeye giriyorm her konu hakkında bir fikrim vardır ama yanlış değil tabiki... ama bu zorla olacak birşey değil

0|0
    0|0
  • okuyarak

0|0
    0|0
  • merak ve araştırma duygun varsa zaten kendılıgınden oluyor. gezınırken bıle oku ama neyı ne için okudugunu bılırsen gelıştırebılırsın kendını

0|0
    0|0
  • Kitap, dergi okumalısın ve gazeteleri takip etmelisin.
    Herkesin görüşünü dinlemeli ve bilgilerin doğrultusunda yorumlamalısın.

0|0
    0|0
  • Çok soru çöz ve çok kitap oku teknolojiyi sıkı takip et

0|0
    0|0
  • Bol bol kitap okuyun. İnsanın ufkunu açar kitap. Gözlemleyin kendinizi sizden daha iyi bilgi sahibi olduğunu düşündüğünüz insanlarla vakit gecirin.

0|0
    0|0
  • kitap okuyarak

0|0
    0|0
  • O bir günde olacak birşey değil, yıllar içinde birikimle olur ama yüzde 90 'ı okuma ile olur, uzmanlaşmak istediğin dallarda bolca kitap oku. 100. ya da 200. kitabından sonra sözü dinlenir biri olacaksın. Kolay olacağını tahmin etmiyordun umarım

0|0
    0|0
  • Kardeş ben çok meraklı birisiyim her şeyi merak eder araştırır sorarım. Örneğin gecen merak ettiğim bir şey vardı araştırdım sende araştır suda çok durunca neden ellerimiz ayaklarımız buruşur. :D

0|0
    0|0
  • Genel kültür sahibi olunmaz ilk önce medeni olucaksın sonra onlar medeni olmak içinse:
    1-Kızların orasına burasına bakmıycan,
    2-Doğru konuşup sürekli küfür etmiyceksin,
    3-Çağa ayak uydurcaksın,
    4-Kesinlikle kızlara sarkıntılık etmiceksin,
    5-İnsanlara yardım etmekten kaçınmıcaksın en iyi açıklama ise:kekolar gibi olma yeter işte :) Sonra tiyatroya yazıl takıl iyi arkadaşlar edin bitti bu kadar yav :D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    96
Yükleniyor...