Neden genelde Doğu'dan gelenler şehirde huzur bozuyor?

Bu söylediğimi insanların huzurunu kaçırmayan ve nasıl davranması gerektiğini bilen insanlar kesinlikle üzerine alınmasınlar tabi Doğu'nun her yerini de kastetmiyorum bunu söylerken genelleme yapmayı da sevmem.

Ancak kendi oturduğum muhitten ve gördüğüm birçok olaydan da biliyorum ki genellikle kaba konuşan, şehirde yaşamayı bilmeyen, saçını başını tuhaf şekillere sokarak güzelleştiğini zanneden ve birkaç sözle kendine, kendince bir takım kurallar belirlemiş ve kendini delikanlı zanneden birçok insan (!) beni ve yakınlarımı rahatsız ediyor. Bayanlar bunların yüzünden gece dışarı çıkamıyorlar, istedikleri gibi giyinemiyorlar, bunlar yasakları çiğnediğnde insanlar bunları kibarca uyaramıyorlar çünkü insanları rahatsız etmek pahasına yasakları çiğnemeyi ve kimseyi takmamayı delikanlılık sayıyorlar.

Bunlar gibi yüzlerce insan müsvettesinin de genelde belli bir bölgeden çıkması da ayrı bir sorun tabi ki ancak lafa gelince de ''...'' olduğumuz için bizi dışlıyorlar ve ikinci sınıf insan muamelsi gösteriyorlar demesini biliyorlar ve kendi bölgesinin insanı olan birçok kişiye de önyargıyla bakılmasına neden oluyorlar fakat nasıl bir muameleyi de hak ettikleri apaçık ortada.

Benim tanıdığım birçok insan artık kişiliğini karakterini tanımadan görünüş ve konuşma olarak bu tip insanlardan uzak duruyor kendi bölgelerine gelsin istemiyor. Örneğin Trakya'nın bazı yerlerinde bu tip insanlara ev bile satmıyorlar ki bence kendilerine göre haklılar sonuçta İstanbul gibi kendi memleketlerinin de bozulmasını ve bu tip insanlarla dolmasını istemiyorlar. Bu karaktersizler farklılığın bir zenginlik olduğu söylese de bence her yere hemen kendilerini belli edip zenginlikten ziyade bir kirliliğe neden oluyorlar ?

Ben de önyargısız olmaya çalıştım bu tip birçok insan için ama hep tahminlerim doğru çıktı ne yazık ki. Sizin bu tip insanlara karşı tutumunz ne yöndedir, size güven vermeyen bir insana ne kadar şans tanırsınız ya da ''belki düşündüğüm gibi değildir'' deyip güvendiğiniz ve sonradan güvenininizi sarsan insanlar oldu mu ?

0|0
1|4

En İyi Kız Görüşü

• arkadaşım yazının samimi olduğunu düşünüyorum hiç art niyetle okumadım okurken aşağıda yazan bi arkadaş ırkçılık demiş ama senin o niyetle yazdığını düşünmüyorum belli bölgedeki insanlar toplanıyor demişsin dediğinde haklılık payı var huzursuzluk çıkartanları da çok fazle yerleşip oranın yaşam tarzına uyan kendi hlainde yaşayan efendi insanlar da mevcut ama çoğunluk evet dedğin gibi yerlerinde rahat durmuyolar.Maalesef ki durum böyle.

0|1
    0|0
    • teşekkür ederim kimseye kinim garezim yok zaten ancak huzur bozanları kim sever ki ben seveyim.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 4

• Söylediklerinde doğruluk payı olan yerler var ama genellemeye kaçtığın ırkçılığa kaçtığın çok yerde var.. Herkesi tutupta aynı kefeye koyamazsın bahsettiğin kültürel seviyesi düşük, eğitim almamış insanlar...Üslubun pek hoş karşılanmayacaktır site'de..

Sana göre istisnadır belki ama benim yaşadığım yerde şehir hayatına uyumları anlattığın gibi olmayan insanlar var.. Lakin dediğin tiptede hayvanlar var, mafyacılık oynayan...

Mersin'i seçimlerde takip ettiyseniz buranın nasıl olduğunu bilirsiniz.

0|0
    0|0
    • Amacım gerçekten ırkçılık yapmak değil ancak benimle aynı fikirde olan da birçok insan var. Asıl mesele eğitim de değil kendini yetiştirebilmiş olmak yoksa ben kimse için ''ne de olsa kürt'' gibi bir şey demiyorum genelleme yaptığımı da düşünmüyorum çünkü hepsinin öyle olduğunu da söylemiyorum iyi niyetli çok insan var ama aralarından dediğim tipte insanların fazlasıyla çıkması da insanların hoşuna gitse de gitmese de böyle. Yoksa ben de istemiyorum ama önyargılı olanlar da kendine göre haklı.

• bunun herhangi bir yerden gelen insanlarla alakası yoktur...

büyük kentlere göç eden insanlar geldikleri yerde gördüklerini şehirde de uygulamaya çalışıyorlar..

içlerinden her ne kadar kendi geliştirip topluma adapte olanlar olsada geri kalanlar can sıkıcı olabiliyor...

sosyal bir yaradır aslında sokaklarda bu tarz insanların dolaşmaları ve diger aileler tarafından hor görülmeleri...

bir yakınımın yanına izmir'e gitmiştim ve insanlar sokaklara temizlk işçisinden tutunda tanımadığı her hangi birine kolay gelsin günaydın iyi akşamlar deme olgusuna sahip olmaları çok hoşuma gitmişti.. istanbul da ise tam tersi.. istanbul aşığı olan eski insanlardan dinlediğim hikayeler gerçekten de istanbulun eskiden istanbul olduğunu göstermekte..

bu insanlar için yapabilecek tek bir şey var aşırı derece rahatsız edenleri kolluk kuvvetlerine şikayet etmektir. ya da en yakın karakolun emniyet müdürü ile görüşüp sokagınızdaki olumsuzlukları anlatabilirsiniz. böylecikle en azından bölgenizde sürekli dolaşan kollu kuvetleri temin etmeleri mümkün olacaktır...

0|0
    0|0
    • teşekkürler tavsiyeler için ancak her zaman polislik bir şey olmuyor mesela yanınızdaki bayana kötü kötü bakıyorlar suç desen değil herkesle durup kavga etmeye kalksan da bitmiyor bu tipler adım başı her yere türemişler tek tek polislerle temizlenecek gibi değil konu çok derin yerlere dayanıyor aslında ama ceremesini onlarla aynı ortamı paylaşmak zorunda kalan insanlar çekiyor.

• uğraşıyoruz zaten ancak insanlar bunlarla uğraşmaya mecbur değil ki ya istanbuldan tamamen gitmek ya da elit bir semte taşınmak gerekiyor galiba.

• mahalle kavramı kalmadığı için artık insanlara genellikle siteleri tercih edip bu tarz hareketleri engellemiş oluyor bu seferde aile için çok yaban bir hayat sağlanmış oluyor. kendi mahallemden örnek verirsem çocukken ve ergenlik zamanımda çogu insanın evine girer çıkar yemeklerini yer ailecek komşu ziyaretleri yapardık karşılıklı olarak komşular arasında. artık mahalle kültürleri silindiği için bu tarz sorunlar çıkıyor.

• hemen hemen seninle aynı fikirdeyim daha çok karakterlerinde olan bişey ortak yaşam kurallını ve hassasiyetlerine saygı duymayan ancak kendi hassiyetlerine her zaman önemsenmesini bekleyen ,kendi kurallarının her zaman tartışılmasız doğru olduğu fikrini benimsemiş olduğundan zamanla kültürel nefreti doğuruyor bunun altında yatan nedenler siyasidir düzeni bozmak zaten bunların hoşuna giden bi durum

1|0
    0|0
    • Evet ne yazık ki bu anarşist yapıları birçok insanın canını yakıyor. Mesela bunları kazanmak için iş verirsiniz şöfor yaparsınız hiç bir kural tanımadan insanların hayatını tehlikeye atarlar. Kibarca uyarırsanız sizi azarlar ve indiriler ben çok rastladım bu şekilde bu arada yanlış anlaşılmasın kimse etnik kökeninden ya da görünüşünden konuşmasından yargılanamaz tabi böyle yapan varsa kendi hatasıdır ama dediğim türdeki insanların da bunu demeye hakkı yoktur.

• şu soruyu sormamız gerekir bu insanlar neden hep zarar veriyolar bunlar bilinçli davranışlar nedeni siyasidir kültürel uyumsuzluk ve nefretten dolayı iki taraf birbirini sevmiyor lafın kısası

• o zaman kendilerini sevmeyenlere de bişey dememeleri lazım sonuçta onlar da bizi sevmiyor ancak tabiki hak ararken onların merhameti değil kendi bilinçliliğimiz bizi kurtaracaktır.

• tbrk ediyorum çok güzel yazmışsın. bence biraz gelir seviyesiylede alakalı. gelir seviyesi ne kadar artarsa yaşam kaliteside aynı derece yükselir. ama bunlar ayrı bi şey...

0|1
    0|0
Yükleniyor...