Şiir severler detaya, sizin fikriniz nedir?

duygularımı bir şiir e döktüm sizinde fikrinizi almak isterim nasıl olmuş?

(H) azer etme sineni aşıkane gözlerimden,
(A) vara gönlüm yanmakta hadsizliğinden.
(N) açarım'ı ah , ah keşke bir bilebilsen,
(D) erdim'i karşına geçip söyleyebilsem,
(E) fgan'ım aştı dağları birde sen işitsen...

Hazer Etmek: Sakınma, çekinme. Uzak durmak, korunmak.
Avara:başı boş, işsiz
Naçarımı: Çaresizliğimi.
Efgan: Acı ile bağırıp çağırmalar. Feryatlar ve istimdat.
Aşıkane:Âşığa yaraşır biçimde olan.
işitmek: duymak

hece ölçüsü'nü de tam oturtamadım ilk mısra bozuyor sadece

0|0
3|5

En İyi Kız Görüşü

• Genel olarak fena değil, beğendim. Evet ilk mısrada üç hecen fazla, nasıl düzelteceğimi tam da bilemedim aslında ama 'aşıkane' biraz lüzumsuz geldi. Daha doğrusu kulağa da göze de biraz şişirme geliyor, dili süslemek için fazla zorlanmış gibi duruyor orada. Sanki aşık demeyi daha çok istemişsin de oraya yakışmadığı için aşıkane demişsin gibi. Gerçi böyle olması gerekiyor ama bunun farkedilmemesi lazım. Benim fikrim tabi. Sanırım şöyle yapılabilinir; "Hazer etme sineni aşık gözlerimden" Gerçi bu kez de aşık kelimesi çıplak durdu gibi. Ay bilemedim..
    Başka bir öneri vereyim bari; ikinci mısrada yanmakta yerine yanıyor desen kulağa çok daha samimi gelir gibi geliyor, hem süslü hem yalın.. Bence tabii

0|1
    0|0
    • öncelikle beğendiğiniz ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, aşıkane sizinde tespitiniz üzere şiir in uyumu açısından öyle kullanılması gerekiyordu yahut ben öyle hissettim , ikinci önerinize gelirsem yanmakta, yanıyor , yandım, yandı v. b hemen her eline kalem alıp şiir yazayım diyenin kullandığı kelimeler ve artık öyle sıradanlaştılarki gözümden bir şiir in içinde geçtiğinde garip bir soğukluk oluşuyor bende kendi şiirlerimde dahil bu sebepten biraz farklı dursun istedim, hemde şiir in genel uyumu açısından daha bir yakıştı gibi geldi :) hece ölçüsü için bir fikriniz varsa duymaktan çok memnun olurum :)

• Başka önerim yok malesef, daha doğrusu elime kağıt kalem alıp bir başkasının şiiri üzerinde çalışmam mantıklı olmaz. Bence bir süre ara verip ortadan kaldırmalı daha sonra dönüp bakmalısın, dışarıdan bir gözmüş gibi bakmak iyi olabilir, fazla içine girince sıcağı sıcağına farkedemiyor insan.

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 5

Yükleniyor...