Eleştiri yapabilecek?

Merhabalar aranızda kitap yazımından anlayan biri varsa beni eleştirebilir mi? Giriş bölümünden bir paragraf atsam sadece zaten nasıl bir anlatım tarzım olduğunu anlayabilirsiniz. Lüften gerçekten anlayanlar yazsın... Ben henüz amatörüm zaten birinin eksiklerimi söylemesine ihtiyacım var.

Güncellemeler:
Genç kadın, böğürtlenli çayını yavaşça masasının üzerine koydu. Dışarıda yağmur yağıyordu. Hava tam onun sevdiği gibiydi. Hızlı adımlarla yatak odasına giderek, gardırobun üzerinde ki hatıra kutusunu aldı. Bu kutu onun içini titretiyordu.
İçindekilere hiç bakmadan direkt en alttaki deniz manzaralı defterine ulaştı. Parmak uçlarında yükselerek kutuyu yeniden gardırobun üzerine koydu. Bomboş defter ellerindeydi. Bu defteri ona sevdiği adam hediye etmişti. Deftere sımsıkı göğsüne bastırarak, çalışma odasına yöneldi. Defterini böğürtlenli çayının yanına koyarak, sandalye çekip masasına oturdu. Defteri açarak ne yazacağını düşündü.

0|0
10|9

En İyi Kız Görüşü

• Böğurtlen çayının bu kadar vurgulanması ve bunun sebepsiz olması rahatsız edici geldi... Bir de okuduğunuzda ya da yazdığınızda o olaylar zihninizde canlanmıyorsa bir terslik var demektir ki bende bir etki yaratmadınız...
    Yine de çabanız çok güzel, devam edin ve sonuna kadar gidin derim...

0|0
    0|0
    • Böğürtlen çayı olayı benim de dikkatini çekti aynı şekilde.

• Böğürtlen çayıyla ilgili bir olay var o yüzden çok kullanıyorum

• Daha başlarken bu kadar bas bas bağırılması çiğ durmuş onu diyorum...

Erkekler Ne Diyor 9

• Defterini bögürtlenli cayının yanına koydu, sandelyeyi cekti masasına oturdu. Sayfalarına usulca dokundu sanki sevdigi adamın elini tutar gibiydi. Ne yazacagını düsünürken cayından bir yudum aldı.. Gülümseyerek yazmaya başladı..

Seklinde olabilir :)

0|1
    0|0
    • Hımm, daha çok ruhsal tahliller ve betimlemeler katmam gerektiği mesajını aldım buradan

• evet..
      Okuyan kisi o hissi almali
      Gerci bendede bu eksiklik var kimi zaman ama buna gayret ediyorum

• evet yapabilirim son okudugum kitaplar
    Hasret -Canan Tan
    vazgeçtim -Kahraman Tazeoğlu
    Aşkın Piskopat hali -Aysun Bal
    Agafya -Ertürk Aşkun
    Senden Önce Ben - sevdiğimden Son Mektup- Jojo Moyes
    Bana Seni Seviyorum Deme Hissettir -MiraçÇağrı Aktaş
    Kafamda Bir Tuhaflık -Orhan Pamuk
    Bukre -Kahraman Tazeoğlu

1|0
    0|0
    • Genç kadın, böğürtlenli çayını yavaşça masasının üzerine koydu. Dışarıda yağmur yağıyordu. Hava tam onun sevdiği gibiydi. Hızlı adımlarla yatak odasına giderek, gardırobun üzerinde ki hatıra kutusunu aldı. Bu kutu onun içini titretiyordu. İçindekilere hiç bakmadan direkt en alttaki deniz manzaralı defterine ulaştı. Parmak uçlarında yükselerek kutuyu yeniden gardırobun üzerine koydu. Bomboş defter ellerindeydi. Bu defteri ona sevdiği adam hediye etmişti. Deftere sımsıkı göğsüne bastırarak, çalışma odasına yöneldi. Defterini böğürtlenli çayının yanına koyarak, sandalye çekip masasına oturdu. Defteri açarak ne yazacağını düşündü. Öncelikle defterin ilk sayfasına sevdiği adamla fotoğrafını yapıştırdı. Çizgisiz, saman rengi bir defterdi. Zaten sevdiği adam hep çizgisiz defter kullanırdı. Sınırlardan nefret ederdi. Yazı yazarken bile özgür ve kontrol onda olmalıydı. Genç kadının aklına sevdiği adamın bu özellikleri gelince burukça gülümsedi ve elinde ki siyah pilot kalemle deftere bir başlık attı.
      ''PİŞMANLIK DEFTERİ''

• Cidden teşekkür ederim böyle eleştiri almak beni çok mutlu ediyor

• Rica Ederim Matmazel .:) :)

• Ali Ural'la Yazarlığın Sırları...
    Bunu dinlemeni tavsiye ederim...
    Daha çok okumalı,
    Daha çok düşünmeli ve sonunda yazmalısın.
    Biriktirmeden hemen kaleme sarılmak doğru değil.
    Acele etme.
    Oku.
    Gözlemle.
    Birikince gerisi gelecektir zaten...

0|0
    0|0
    • Araştırıyorum şimdi çok teşekkür ederim ama yazmak da ciddi anlamda insanı geliştiriyor il yazdıklarımla şimdi ki yazdıklarım arasında dağlar kadar fark var ama tabi ki de yazmak ve gözlemlemek en önemli şart. Yeniden teşekkür ederim

• Rica ederim ama yazdıklarını paylaş,
      Olur mu?

• Biraz soğuk anlatıyorsunuz, duygu yüklemeniz gerekiyor. Okuyucu yaşıyor hissine kapılması ve bir sonraki hamlesini merak etmesini hissettirmeniz lazım.

0|0
    0|0
    • Yorumun için teşekkür ederim ama bu giriş bölümü ilk bölüm itibariyle 1. kişi ağzından anlatacağım belki o zaman düzene girer

• Valla o paragraf betimlemelerle dolu sanki o kızın yanında gibi oldum o derece. Ondan ben beğendim ama deli gibi boğmasın o betimlemeler her dakika.

0|0
    0|0
    • Bu giriş bölümünden olduğu için öyle oldu ama bu iyi bir şey değil mi? Tabi abartısı da sıkar haklısın...
      Girişten tahmin ettiğin gibi bir defter var mektup gibi düşün bak ondanda bir kesit paylaşıyorum sana

• Zor olacak... Böğürtlenli çayın olayı farklı ama kısaca sana özet geçersem kurgumda bu kadın 25 yaşında ve sevdiği adamı bazı sebeplerden dolayı terk etti. (Bu sebep de tam kafamda oturmadı henüz)
      Beş yıl boyunca adam kadından haber alamadı ve başka biriyle birlikte olup evlenme kararı aldı. Ve bir gün bu defter ortaya çıktı... Kadın defterin en başında bu defteri her gün bir sayfa okumasını istiyor. Sonuna asla bakmamasını. Ve adam hayatının şokunu öğreniyor yani bu zamana kadar sevdiği kadını boşuna suçladığını. Kadın ayrıldıktan sonra hep adamın haaytından görmeye çalışmış dünyayı. Böğürtlenli çayı da adam seviyor aslında. O yüzden bu kadar çok böğürtlenli çaydan bahsediyorum:))

• özzleden yazıyım dur burdan zor oluyor

• at bakalım bende kendi kendime denemeler yazmışlığım var

0|0
    0|0
  • Mesaj at bakıyım

0|0
    0|0
  • Ben editörlük de yapıyorum yardımcı olabilirim

0|0
    0|0
    • Güncellemede paylaştım devamı da üstteki yorumda hepsini paylaşmadı da...

• Buna dikkat edeceğim, teşekkür ederim

• Başarılar

• Paylasırsan eksikleri bulmaya çalısırız

0|0
    0|0
    • paylaşmaya çalıştım ama uzun geldi bak devamınıda buraya yazıyorum
      Öncelikle defterin ilk sayfasına sevdiği adamla fotoğrafını yapıştırdı. Çizgisiz, saman rengi bir defterdi. Zaten sevdiği adam hep çizgisiz defter kullanırdı. Sınırlardan nefret ederdi. Yazı yazarken bile özgür ve kontrol onda olmalıydı. Genç kadının aklına sevdiği adamın bu özellikleri gelince burukça gülümsedi ve elinde ki siyah pilot kalemle deftere bir başlık attı.
      ''PİŞMANLIK DEFTERİ''

• Tamamdır yeniden düzenleyeceğim paragrafı çok teşekkür ederim

• Rica ederim hallettikten sonra tekrar bakalım :)

Kızlar Ne Diyor 9

• Bende yaziyorum tatlim biraz asinayim bu yorumun altina atarsan kisa bir paragraf okuma sansina sahibim

0|0
    0|0
  • Betimleme konusunda biraz çalışmalısın, olaylar arasında koşma, örneğin yağmuru anlatmalısın, neden yağmuru sevdiğini, okuyucuyu sıkmayacak şekilde daha fazla detay eklersen şık durur.. :)

0|0
    0|0
  • 3. Nesil inci swf yazarıydım ben yolla gelsin 😂

0|0
    0|0
  • @mantar-a @gölgesizkarakter iyidirler bu konularda. @enharbikız da güzel yazar.

0|0
    0|0
    • Teşekkürler şizofrenciğim, kendini söylemeyi unutmuşsun ama :)

• Yalnız olmamam sevindirici...

• Öncelikle hayırlı olsun diyorum ve başlıyorum;
      Kitabın başlangıcı için çok az detaya yer verilmiş misal olarak böğürtlen çayını masanın üzerine koyup odaya gitme esnasında karakterin karakteristik özellikleri hakkında biraz daha detaya inilebilir ya da biraz daha ayrıntı verilebilir misal olarak; "Odasına giden basamakları tek tek çıkarken aklında neler yapacağını, neler yapması gerektiğini düşünmeye çalışırken aklına geçmişinden bir kesit gelmişti bunu hatırlayıp hatırlamak istediğine emin değildi ama yinede bu basamakları o kesit'in bir ucundan tekrar tutmak için çıkıyordu" hani biraz daha diplere inmek gerekli. Bu sayede daha ileride kullanabileceğin çok fazla materyale sahip oluyorsun ve neredeyse sınırsız bir konuya, bağlama imkanına sahip oluyorsun. Böğürtlen çayı için de tavsiyem yaklaşık bir 60 - 100 sayfa yazdıktan sonra 2 yıl öncesine giderek kadın için olan değerini ve neden o çayı içmeyi tercih ettiğini ruhsal durumu ve hatıraları ile pekiştirirsen tadından yenmez :D

• Seve seve eleştirim ama göremedim paragraf

0|0
    0|0
    • Genç kadın, böğürtlenli çayını yavaşça masasının üzerine koydu. Dışarıda yağmur yağıyordu. Hava tam onun sevdiği gibiydi. Hızlı adımlarla yatak odasına giderek, gardırobun üzerinde ki hatıra kutusunu aldı. Bu kutu onun içini titretiyordu. İçindekilere hiç bakmadan direkt en alttaki deniz manzaralı defterine ulaştı. Parmak uçlarında yükselerek kutuyu yeniden gardırobun üzerine koydu. Bomboş defter ellerindeydi. Bu defteri ona sevdiği adam hediye etmişti. Deftere sımsıkı göğsüne bastırarak, çalışma odasına yöneldi. Defterini böğürtlenli çayının yanına koyarak, sandalye çekip masasına oturdu. Defteri açarak ne yazacağını düşündü. Öncelikle defterin ilk sayfasına sevdiği adamla fotoğrafını yapıştırdı. Çizgisiz, saman rengi bir defterdi. Zaten sevdiği adam hep çizgisiz defter kullanırdı. Sınırlardan nefret ederdi. Yazı yazarken bile özgür ve kontrol onda olmalıydı. Genç kadının aklına sevdiği adamın bu özellikleri gelince burukça gülümsedi ve elinde ki siyah pilot kalemle deftere bir başlık attı.
      ''PİŞMANLIK DEFTERİ''

• ben yazıyorum da okuyorum da atabilirsin

0|0
    0|0
  • Okudum, hoş duruyor. Pürüz bulamadım.

0|0
    0|0
  • O kadar exper değilimdir ama iyi bir okuyucu olduğumu düşünüyorum at bir bakalım

0|0
    0|0
  • Bende amatör yazarım knka az çok anların yolla okuyayım :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...