Büyük günahlar ve küçük günahlar nelerdir ?

Normal yaşantımızda ne günahlar işliyoruz farkında mıyız ? Yaptığımız hangi fiiller günah ? Cezalarını biliyo rmuyuz ?

0|0
10|9

En İyi Kız Görüşü

• insan kalbi kırmak en büyük günahlar arasındadır ama çok kolay işlenir. yalan söylemek,zina yapmak,küfür etmek,kibirlenmek,büyü yapmak vaya yaptırmak en büyük günahlardandır,büyü yapanda yaptıranda kafirdir.. Allah ortak koşmak dışındaki günahları Rabbim dilerse affeder,O affedicidir çünkü,yeterki tövbe edelm.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Lise yıllarında bir hocamızın yalan sayılan ve çok da günah olduğunu söylediği bir hadiseden sonra günah üstüne düşünmeme kararı aldım. Diyelim ki evden yeni çıktın ve annen de arkandan sana el salladı. Yani evdeydi. Sonra yolda annenin bir arkadaşı/akrabasını gördün. ''Annen evde mi?'' diye sordu. Sen de haliyle ''Evet'' dedin çünkü evdeydi. Sonra o insan annene uğramak üzere sizin evin yolunu tuttu. Hikaye bu ya annen de senin arkandan dışarı çıktı ve eve giden insan anneni evde bulamadıııı. Ne oldu biliyor musun ? Sen o kadını yanlış yönlendirdin ve sonucu doğru olmayan bir olay sebebiyle onu yordun. Yani nedir ? Yalan. Sonucu nedir ? ''Yatacak yerin yok'' Düşünmüyorum günah üzerine vallahi. Kışın kullansınlar diye yiyecek arayan karıncalar için ayıkladığım çekirdekleri düşünüp mutlu oluyorum. Hatalardan da kaçınmaya çalışıyorum tabi. Artık biri bir şey sorduğunda ''Ne desem yalan olur'' deyip öyle başlıyorum cümleme. :)

1|1
    0|0
    • Hayır burada senin haberin olmadığı için senin hatan yok annen senden sonra evden çıktı ve sana haber vermediyse bu durumdan seni kimse sorumlu tutamaz ki. Bu yalan değildir sen doğrusunu söylemiş sin ama olay senden sonra gelişmiş.

Cümleye başlama şeklinde iyiymiş ama ciddi konularda da böyle dersen işin içinden çıkılmaz :)

• haha. :D cevabını sevdim. karıncılar ayrıntısı güzelmiş.

• :) Teşekkür ederim.

• En büyük günah Allah'a şirk koşmak ve O'nun emir ve yasaklarını inkar edercesine davranışta bulunmaktır.

0|1
    0|0
  • ornegın nasıl hırsızlıgın buyugu kucugu yok sonucta hırsızlıktır.. gunahta sonucta gunahtır

0|2
    0|0
  • valla öyle bir dönemdeyiz ki büyük günahlar küçük kaldı :( herşey birbirine girmiş durumda ne desem boş ama bence en büyük günah dini kullanmak

0|0
    0|0
  • Dedikodu yapmak, yalan söylemek, küfür etmek olabilir emin değilim ondan.

1|0
    0|0
  • Günahı düşünmüyorum, nasılsa tövbe edicem.

0|0
    0|0
  • Hesaplamasını mı yapıyorsun, umarım açık vermezsin.

1|0
    0|0
  • en büyük günah içinden geleni yapmamaktır

0|0
    0|0
    • Bu nasıl bir cevaptır ya :)) İçinden diyelim ki hırsızlık yapmak geliyor örneğin diyelim ne olacak şimdi :)

• ben ne diyorum sen ne diyosun. bi insanı öldürmenin günah olması onun kalbinin durması ve geri kalan hayatına devam edememesinden ibaret değil senin düşüncen çok yüzeysel

• senin şimdiye kadar yazdıklarından bir tane böyle anlayan varsa ben yanlış anlamışım diyecem sana yazdıklarını tekrar okurmusun.

• Buyugu kucugu yok bu isin. Vicdanini rahatsiz eden her sey gunahtir. Eyw.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• en büyük günah şirktir ALLAH a başkasını ortak koşmaktır affının olmadığını söyleyebilirim zinanın üçüde günahtır göz el ve fiillen yapılan hırsızlık zararlı bağımlılıklar ve anneye baya itaatsizlik bunların belli cezaları var ama şirk onun cezası ömür boyu gıybet dedikodu yalan haset kibir bunlarda günah olup belli cezaları var

1|1
    0|0
  • Öncelikle büyük günah-küçük günah ayrımı yapmamalıdır. Çünkü bir Müslüman günahları hafife alırsa kafir olması söz konusu olabilir. Örneğin ; ben daha gencim, bu çağda ve bu yaşta da istediklerimi yapamayacaksam ne zaman yapacağım ? Evlenmeden önce her şeyi yaşayayım, evlenince de karımı aldatmadan bıkmış olurum, emekli olunca da tevbe eder namaza başlarım " Şimdi tevbe edersen elbet kabul olur inşaAllah ancak tevbe edemen ölürse böyle diyen bir Müslüman genç kafir olur. Çünkü yazdıklarımda gençliğin sanki günahları mübah kılan bir tarafı varmış gibi algılanması söz konusudur. Bu bağlamda günahları hafife almamalı. Çünkü Allah'ın sevmediği hal günahlarda ısrar edendir. En sevdiği günahkarlar ise tevbe edenlerdir. Yine küçük ve büyük günahların cezası elbette aynı değildir. Benim bildiğim cezası daha ağır olan günahlar ;

Allah'a ortak koşmak

Zina yapmak

İffetli bir kadına namussuz diye arkasından laf söylemek

Dinden çıkmak( bu günah sayılmaz aslında zaten kafirliktir )

Yalan yere yemin etmek

0|1
    1|1
    • süvari beyciğim mesela yalan söylemenin tam olarak cezası nedir?ne kadar cehennemde yatarız mesela?

• Şey büyük günahlara ben de bir şeyler eklemek istemiştim de :) Büyü yapmak, yetim malı yemek, haksız yere adam öldürmek (savaş dışı), zulmetmek, faiz yemek, anne babaya karşı gelmek, savaştan kaçmak.. Teşekkür ederim çekilebilirim :) Birinci sınıfta bunları bilemedim diye vizeden çakmıştım sonra mıh gibi aklıma kazındılar. Yeri gelmişken paylaşmak istedim :)

• küçük 50kr, büyük 1 lira

0|0
    4|1
  • Günah derken?

0|1
    2|0
    • Bugün islam ülkelerine baktığında uğruna alemler yaratılmış Peygamberin izinden gidenleri görüyor isen bir şey demem. Yok görmüyorsan bu rivayet edilen sözlerle gelinen noktada bir sorun var.

Neyse uzun etmeyeceğim herkes istediği dine istediği gibi inanır yada inanmaz inanç bireyseldir.

• Benim savunduğum İslam dinidir, İslam Ülkelerinin yaptıklarının bir çok noktasına bende karşıyım ancak onlar adı üstünde İslam değil İslamiyetle yönetildiği söylenen ülkeler benim için anlam ifade etmiyor teşekkür ederim.

sanlardan sorumludur.

İnanç bireyseldir fakat Müslüman diğer insanlardan sorumludur hatta tüm canlılardan..

• efendim günahlardan, rakı ve viski içmek var. birayı pek sevmem. içtiğim tütünü de şarapla yıkıyorum.

böylece küçükleri düşünmeye fırsat kalmıyor...

0|1
    2|1
  • buyuk gunahlarin sayisini biz bilemeyiz ama zina adam oldurmak kul hakki yalan soylemek sirk kosmak anaya babaya itaatsizlik vs bunlar vardir

1|0
    0|0
  • günah günahtırya.

0|0
    0|0
  • Mesela senin bu sitede olup zaman israfı yapman günah.

0|1
    3|1
    • Basküler senin dini inancın nedir ? Sormam da mahsur yoksa..

• Uuu, takip ediliyoruz. Very Sexy.

• Neyse sanırım yeteri kadar bilgi alış verişi olmuştur.

• Günah kavramım olmadığı için :) Sadece doğru ve yanlışlar var benim için.

0|0
    2|0
Yükleniyor...