Nasıl konuşuyorlardı?

Bundan yaklaşık 600-700 yıl ve hatta daha eskilerde de Türkler aynı dili mi konuşuyorlardı?

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Çok farklı değildi mesela bilig=bilgi,elig=elli demekti kök tengri ise gök tanrı demekti yani anlaşılıyor.Türk lehçelerinin hepsinde cümle kurma yapısı bile aynı.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! Ya hemen bir duygusal patlama yaşıyorum böyle soruları cevaplarken.

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 7

• alp er tunga öldi mü

ıssız ajun kaldı mu

ödlek öçin aldı mu

emdi yürek yırtılur

1|1
    1|0
  • Değişik değerlendirmeler var.

Mesela yazılı kaynak ele alındığında tarih Sümerler ile başlar kabul edilir.

Yazı vardır ve M.Ö 3000 li yıllarda kurulan bir medeniyettir.

Yazı dışında kaya yazıları denilen hiyeroglif veyahut damgalar ele alındığında M.Ö 14.000 binli yıllar telaffuz edilir.

Türkleri ela alırsak M.S 400 lü yıllarda yazılı kaynaklarda görülüyor ama Türkler, Hunların devamı olduğu kabul edildikten sonra çok daha eskilere gidiyor.

Konuşulan dil ise bugünkü Türkçe ile tamamen alakasızdır.

Bugün konuştuğumuz dil Türkçe değil, Türkiye Türkçesidir.

0|1
    1|0
  • osmanlıca-arapça-

1|0
    1|0
    • Osmanlıca Türkçeydi zaten sadece alfabe öyleydi sen Osmanlıcayı Arapça mı sanıyordun?

• osmanlıcada arapça farsça kelimeler, tamlamalar yok mu sanıyorsun? şuan bile bi ton var

• eski türkçe konuşuyorlardı...şimdiki gibi değil yani kelime farklılıkları var dilimiz şimdi çok değişiime uğradı eski türkçe böle değil.

0|0
    0|0
  • 600 700 yil once turk yoktu bir kere ataturk 90 yil once osmanliya turk ismini takti

0|0
    0|0
  • yani manataki nomba . öyle konuşuyorlardı.

0|0
    0|0
  • 600-700 yıl önce;

Brunch

Phone

Converse

falan olmadığı için Türkçe konuştuklarını biliyorum. Aynı dil değil tabiki ama onların konuştuğunu bugün sen anlardın. Zeki Müren, Bülent Ersoy konuşuyor ya biraz öyle azizim. =)

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Köylerde bir nebzede olsa eski konuşulan dili bulabilirsin .Ama onların çoğunuda ben anlamıyorum.

0|0
    0|0
  • Daha çok Arapça ve Farsça ile harmanlanmış ağır bir dili kullanıyorlardır tabii ki. Sonradan böyle abzürd gibi saçma sapan ingilizce kelimeleri ve diğer rahatsız avrupa dillerini soktular. Yazık ~ eskisi daha iyiydi.

0|0
    0|0
Yükleniyor...