Kendi kültürünü okumaktan araştırmaktan aciz bir toplum: Türk insanı?

Şimdi efendim ilk önce öz kültürümüzde olan ama milletin saçma salak yorumlamasına neden olan bir kaç konudan bahsedeceğim; evlenirken kızlarımızın beline kırmızı kuşak bağlanması. Evet şimdi hemen bunu okur okumaz "o bekareti simgeler, iğrenç bir şeydir" bıdı bıdı bıdısı gibi saçma bir şeyler söylediğiniz tahmin ediyorum ki öyle iğrenç bir şeyi simgelemez; gittiğin evde güçlü kuvvetli olasın anlamına gelir eski Türk adetlerinden.

Mezarlıkta mezarların ayak kısımlarında duran , su koymak için olan kısım kuşlar içsin diye değil, ruhlar içsin diye vardır ve eski Şaman-Pagan adetinin harmanlanmış halidir ki mezarlıklar bile islam inancına göre bu kadar süslü olmaz sadece bizde vardır aslında. Bizim inancımız heterodoks bir inançtır; eski Şaman-Pagan inançlarımızla harmanlamışızdır aynı şekilde; 7'si,40 gibi mesela.

Bayrağımız ay-yıldızdır. Hemen şimdi "ay, islamiyeti simgeler" demeyin, islamiyet pagan simgelerini kabul etmez. Eski uygarlıklar, Sümerler, Bizans, Moğollar bile kullanmıştır.

Türk kültüründe kadın çok önemlidir, hatta evi derlemek toparlamak dışında askerlikte yaptığı için "han"ın üstü anlamında "hanım" denir. Avrupa kadın hakları vs vs. demeyin Avrupa bu aşamaya 1000 yıllık bir karanlık dönemden çıkarak geldi. Atatürk son osmanlı padişahları gibi batılılaşma hareketi yapmadı Türkü özüne döndürmeye çalıştı batılılaşma olarak gösterildi, zaten o büyük insanı anlayan az kişi.

Şimdi efendim bunlardan, yani kendi öz kültüründen, tarihinden bihaber olup, her seferinde Türklüğü bir küfür ve aşağılama amaçlı kullanan insanların cahilliğini, okumaktan ve araştırmaktan aciz yapılarını ne yapacağız?

1|1
1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Ee ama ne güzel bir iki nokta bilgi verdin Aferin. Lakin sen ezdin insanı. Birini eğitmek için onun sevgisini kazanmak gerekiyor cidden. İnsan sevdiği kişileri dinliyor.

Keşke böyle bilgili, sevecen ve sabırlı tarih hocaları olsaydı okullarda..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...