John Nash (Oyun Teorisi, Mahkum ikilemi )

Belirttiğim kişiyi en azından Akıl Oyunları adlı filmden tanıyorsunuz. Teorisini size sormak istedim bakalım siz ne cevaplar vereceksiniz.

En yakın arkadaşınızla banka soydunuz paraları aldınız. Fakat 1 hafta sonra basit bir trafik kazası sonucu sizi yakaladılar ve üzerinizde ruhsatsız tabanca bulunmakta.

Polisler aranızdaki iletişimi önlemek için sizi farklı hücrelere kapatarak ayrı ayrı sorgulayacaklar. Arkadaşınızla aranızda iletişim yok, anlaşma yok.

Polisler soyunu sizin yaptığınızdan eminler lakin ellerinde kanıt yok. İleri sürebilecekleri tek şey kaza sırasındaki taşımız olduğunuz ruhsatsız silahtan ötürü 2 yıl ceza verebilirler.

Polislerde kanıt olmadığından eminsiniz. Dolayısıyla ikinizde sorguda sessiz kalırsanız sadece 2 yıl ceza alacaksınız. Ancak!

Eğer siz sessiz kalır arkadaşınız şucunu itiraf ederse itiraf eden 5 yıl , susan 20 yıl ceza alacaktır.

Siz itiraf eder arkadaşınız sessiz kalırsa siz 5 yıl arkadaşınız 20 yıl ceza alacak

Eğer ikinizde itiraf ederseniz her biriniz 10 'ar yıl ceza alacak.

Bu durumda en iyi alternatif seçenek ikinizinde soygunu reddetmeniz olacaktır. Böylece sadece 2 yıl ceza ile( ruhsatsız silah taşıma) kurtulursunuz. Fakat;

Ya siz susarken arkadaşınız suçu itiraf ederse? O zaman 20 yıla merhaba deyin.

sonuç:

--- iki tarafta susarsa 2 şer yıl( sadece ruhsatsız silah taşıma)

--- birisi itiraf eder ,diğeri inkar ederse ( itiraf eden 5 yıl , inkar eden 20 yıl)

--- İkinizde itiraf ederseniz : (her biriniz 10 ar yıl )

ceza alacaksınız.

Şuan sorgudasınız. Kararı verirken olasılıkları düşünerek vermelisiniz yoksa işiniz zor. Bakalım arkadaşınıza ne kadar güveniyorsunuz.

Not: Arkadaşınızla aranızda bu konu hakkında bir dialog geçmedi. İletişim yok, anlaşma yok.

Soruyorum şimdi : Banka yı sen mi soydun?

Güncellemeler:
Durumu açıklar nitelikte : link

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• Nash bunu açıklasın :)

link

0|2
    0|0
    • alakasız ama güzel çalışmadır.

• Standart bilinen kuralların aslında bildiğimizden daha farklı olabilirliği ,farklı bir bakış açısı oldu bu. Bu örnek standart daha farklı versiyonlarını aslında bizde oluşturabiliriz. Olayda aslında Adam Smith'in rasyonel insan şeklinin aslında öyle olmadığını,bireyci davranışların her zaman max fayda sağlamayacağını göstermeyi amaçlamış. Kim bilir belki bu durumda yanlıştır ve belkide linkteki gibi asıl olanı zamanla kavrayacağız

• ama link gerçekte zamanın bile yanılgı oldugunu söylüyor.

sadece bizim çevremizi algımamaız için kullanıdgım bir öçüt gibi birşey

Kızlar Ne Diyor 2

• hatirlamiyorum.

0|1
    0|0
    • Arkadaşınız suçu beraber işlediğinizi itiraf etti. Siz 20 yıl arkadaşınız 5 yıl yatacak

• Nash dayı ölmeden mail atalım . Dayı gitmeden şu durumu çözsün :)

• arkadasimla ayni cezayi alirim büyük ihtimalle. arkadasim da kabul etmezse nasilsa mahkemede durumu ögrenecegim icin ona göre degisir ilerde hatirlayacagim seyler. ya da belki hicbir zaman hatirlamam.

• evet.

en kötü 10 en iyi 5 yıl. bunu diğer seçeneğe tercih etmek daha iyi dedim. doğru mu dedim. :) arkadaştan hiç emin olamadım. o da benden emin olamamıştır. o da itiraf eder.

0|1
    0|0
    • ya ama bu kadar da iş bilmezlik olmaz. önceden konuşulmaz mı sessiz kalınacak diye.

• Araştırmanı taktir ettim :) İkinizde kendiniz için en iyisini yaparsanız eğer bu durumda ikinizde itiraf edip karşı tarafın itiraf etmemesini dileyeceksiniz. Ancak bu durumu karşılıklı olarak düşünürseniz ikinizde itiraf etmiş olacak böylece 2yıl ceza almak varken 10 ar yıl yatacaksınız ( 2. cevabın için yazdım bunu )

• Aynen yapmasak tamamdır :)

Erkekler Ne Diyor 4

• birde şu var ben yapmadım derim oda derse arkadaşın itiraf etti git onu tutkla derim benim yaptığımı kanıtlasana derim kanıtın yok boş boş kaonuşuyon derim:D elalmin adamına inanıyon bana neden inanmıyon derim nede olsa ellerinde kanıt yok atarlanırım bol bol :)

0|1
    0|0
    • :D :D iyi güldüm. Yahu teorinin niye dışına çıkıyonuz :) Tamam dediğin mantıklı fakat o durumun şartlarına göre oluşturmuş bir şey sanırım. Ya da belki yargı sistemi bizdekinden farklı işliyor. Zor sorular sormayın :)

• finansbaksa evet benim

0|1
    0|0
  • Hangi banka ?

0|1
    0|1
    • Bilmemezlikten geldiniz fakat Arkadaşınız suçu beraber işlediğinizi itiraf etti. Siz 20 yıl arkadaşınız 5 yıl yatacak

• Yani bu durumda kendin için en iyi kararı verebilirsin itiraf edersen en kötü ihtimal 10 yıl yatacaksın. Ama sorun kararı alırken arkadaşın kararına göre mi alacaksın yoksa onun kararını görmezden gelerek aklındaki hakim kararımı vereceksin 2. durumda 10 yıl yatmış olursun. 1. durumda ne olacağı mecbul . Ya daha az yada daha fazla. Tabi söyle bir sıkıntı var senin dusunduklerının aynısını şuanda arkadaşında düşünmekte

• Eğer gerçekten arkadasşım ise ben 2 yıl yatarım o çıkar :) Eğer değilse zaten kendim için en az olan süreyi isteceğimdir. 10 yıl bana uyar. Bizde bir söz vardır , Arkadaş arkadaşın işeyeceği zamanı bilir. :D

• nash buraya geldiğinde röportaj yapmışlardı, adam acayip huysuz bir herifmiş aklıma o geldi, milletin ayılıp bayıldığı filmden de nefret etmiş :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...