Kültürlü olmanın ölçütü nedir?

Biri ile yüzyüze veya sanal sohbette iken 'aaa pek de kültürlüymüş' dedirtecek olan şey nedir? Hangi konularda bilgi sahibi olmamız olmazsa olmazlardandır? Açıkçası kendimi boş hissediyorum ve çeşili alanlarda geliştirmek istiyorum. Neler olabilir örnekler verir misiniz?

0|0
4|9

En İyi Erkek Görüşü

• İnsan bilmeyebilir.

Ben kültürlü olmanın öneminden ziyade düşünebilme yetisinin önemini savunuyorum.

Çok az şey bilen ama yorumlama kabiliyeti olan düşünen bir insan benim için entelektüel geçinen ezbere konuşan birinden çok daha kalitelidir.

Onun dışında öğrenmek için, okumak, gezmek, yeni insanlar ile konuşmak ve tanışmak şart.

Kapalı kutu olmamalı insan.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Bir insanın kültürlü olması için her konu hakkında bilgili olması gerekir bir başka ortamda cahil olarak ilan edilebilir başka bir yerde kulturlu olarak ilan edilebilirsin bilgisi sınırsızdır

0|0
    0|0
  • Kültürlü olmak herşeyi cozse keşke çakal dolu hayat ormanı sırtlan dolu tilki dolu önemli olmak gerektiği yerde gerekeni bilmek çok bilmek

0|0
    0|0
  • Belirli bir bilgiye ve birikime sahip olmak, sadece sahip olmakla kalmayıp onu özümsemek

0|0
    0|0
  • Kullandığı kelimeler ve olay örgüsünü nasıl kurduğu önemlidir. kelime cambazları olduklarını anlarsın zaten.

0|0
    0|0
  • her konuda

0|0
    0|0
  • Mesela yeri geldiğinde kitap yazarı da bileceksin sucuğun fiyatını da

0|0
    0|0
  • bilim ve sanat en belirgini bilim tabi ki kafa bilimi anlamaya yatkınsa elbette kültürlüdür mesela benim yatkın değil ben kültürsüz varoş biriyim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Kesinlikle her sey hakkinda bir fikir sahibi ol. Bunu elde etmek icin fazlaca kitap oku ama fantastik vs degil. Dunya klasikleri oku. Cok oku, arastir. Bir seyler ogrenmek sana mutluluk vermeli ki bilgiyi sonradan kusma. Okuduktan sonra zaten yavas yavas bir kelime dagarcigi olusur. Siyasi alanda bir bilgi birikimin olsun. Mutlaka bir tarih bilgin olsun. Tarihini bilmek bir insanin boynunun borcu ayrica. Ama en onemlisi dusunebilme sanati.. sen ne kadar dusunursen o kadar konusursun. Muzik, siyaset, tarih, teknoloji vsvs bir cok alan var. Sana kendimden ornek verecegim: ben ogrenmeyi cok seven bir insanim ve hep kendimi gelistirmeye calistim etrafimdaki insanlarin cogu farkli seylere yonelirlerdi ve ben okurdum, hep okurdum. Sakin kendi gorusunden zit gorus olursa onu inkar etme, zit gorusleri de benimse, din konusuna takilma, bir ateistten bir hristiyandan bir muslumandan ogrenilecek cok sey vardir, kendini kisitlama.. bak 9. sinifta bir sevgilim oldu, genel kulturu iyiydi benimki normal seviyedeydi ama bir konu actiginda konusamiyordum bazen. Ayrildik sonra. Ben de kendimi ciddi manada gelistirmeye basladim. bir muzik aleti calmiyorum ama terimlerinin cogunu biliyorum vs vs. Eger cidden istiyorsan al eline kitap oku. Felsefe oku. Sen okudukca mutlu olacaksin...

0|0
    0|0
  • Kültür, mesela bir yrin tarihi geçmişi. Bilgi ogrenmek, bos konuşmamak.

0|0
    0|0
  • Kültür herseydedir
    tek bir noktada birikmez. bu da okumaktan gecer. kültürlü olmak icin okumak yetmez. okumayi sevmen gerek. merak etmen gerek

0|0
    0|0
  • Kültürlü genelde her konuda ufakta olsa bilgisi olan insanlar benim gözümde. Sabit fikirli olmadan. Çok kitap okuman lazım her türden.

0|0
    0|0
Yükleniyor...