Din ve bilim hakkında neler düşünüyorsunuz?

Başlangıcta evet birbiinden farklı iki bağımsız konu gibi gözüksede bana kalırsa birbirlerini tamamlıyor. Bugun arkadaşlarla yine bir konuyu tartışırken bir anda aklımda ki tüm soru işaretleri siliniverdi.
Çoğu kişinin de belkide düşündüğü gibi
'' Allah doğmamış ve doğurmamıştır. Öyleyse Allahı kim yarattı? ( haşa.)
Bunu benim gibi EMİNİMKİ bir çok insan düşünüyor. Evet Müslümanım ama müslümanlığın belli bir yere kadar yetebildiğini düşünüyorum. Müslümanlık delile dayalı bir din olmasına rağmen ucu Allaha çıkan soruların hiçbir delili yok. Biz sorgulamak için gelmişiz dünyaya. Misal ki ; Allah var? Nasıl inanıyoruz Kitap var. E Allah nasıl var? Yani soyuta inanmamız için illaki bir somut gerekir. Yani kısacası şu ; Müslümanım evet ama müslümanlığın bize verdiği bilgiler belli bir yerden sonra tükeniyor... Sizin düşünceleriniz neler?

0|1
0|11

En İyi Erkek Görüşü

• Önce sözüme şununla başlayayım. Böyle bir paylaşım yaparak insanların ateizme olan ilgisini desteklemiş olduğundan dolayı bu paylaşımdan biraz olsun etkilenip ilerde ateist olan bir insanın günahlarından sana da pay düşecek.

Şimdi sorunun cevabına gelelim. Sen LYS'ye girdiğinde veya gireceğinde sana soruların cevaplarını veriyorlar mı?

Dünya da bir sınav yeri. Dünya'ya sorgulamak için değil şeytana karşı Allah'ın yanında yer almak için gönderildik. şu an bir sınavdayız ve bu sınavın cevaplarının çoğu kuranda var. Allah gene de sana kopyaları vermiş ama Allah'ın varlığının somut bir delili olsaydı eğer Dünya'ya gönderilmemizin bir amacı olmazdı. Şeytana değil zaten gördüğümüz bildiğimiz Allah'ın yanında yer alırdık.

Önemli olan Allah'ın varlığından emin olamamamız ki bu sınavın bir anlamı olsun ki şeytan yanılmış olsun. Allah'ın kudreti her şeye yettiği için senin beyninin sınırlarını da o belirleyebilir ve senin beyninin kısıtlı bir düşünme yeteneği var.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

1|1
    0|0
    • Öncelikle ben ateist değilim. Sadece gerçekten öğrenmek istediğim için bu soruyu paylaştım. Evet bize soruları verilmiyor ama lys bir hayat sınavı değil. ya da bak sana şöyle soruyım. Ben Allahın doğmamış ve doğurmamış olduğuna inanıyorum. E Allah herşeyi yarattıysa bir şeye var demek için HAŞA biri onu yaratması gerekiyordu. Hah işte bak burada yetmiyor burada mantıksızlık devreye giriyor. şu an benim sorduğum her soru bir arayış. Mesela tıpkı bizim Müslümanlığı seçmeden önceki düşüncelerimiz gibi. Çoğu taraf işte Ana babasının ruhlarına inanıyodu öyle böyle şöyle ama hep bir üstünlük arıyorlardı. Bizimde bir üstünümüz var Allah ama bunun devamının devamının devamı işte orda tıkanıyor insan. Ve bende diyorum ki neden böyle? bizim dinimiz hep bir nedene bağlı olurken neden Allaha çıkan her soru cevapsız kalıyor? biz neden ölünce cennete gitsek bile Allahı göremicez?

• Özelden konuşabilir miyiz bro?

Erkekler Ne Diyor 10

• bilim , dinin bir parçasıdır !

dini sadece ceza ve ödül ile kıyaslarsanız , bütüne sahip olamazsınız..

0|2
    0|0
  • Sorgulamak güzel...
    Ancak belli bir yerden sonra kimse mantıklı bir cevap veremez.

Bir sorum var, gitmediğim hoca, imam kalmadı günlerce düşündükleri halde tatmin edici cevap verebilen olmadı.

Çok düşünmemek gerekiyor.

Ben İslam da çoğu şeyin tanımında çelişki buldum, muhafazakar biriyim ama müslüman olamam.

Bu saatten sonra temiz hayatıma devam edeceğim ve tabi aramaya.

0|0
    0|1
    • Müslümanlık kesinlikle yanlıs bir din demiyorum Müslümanım ama dediğim gibi ince bir noktada yetmediği ya da benim bilgimin yetmediği ya da bizlerin yetmediği bir yer var sonuc olarak yetmiyor bir yerde.. İyi bir insan olmakta inanc kadar önemli bence

• Bazi Sorularin cevabini bu dunyada Bulamazsin.
    Eger Ararsan cikis Yolunu kaybedecek bir yola girersin. İnsanoglu herseyi bilmek zorunda degil.

0|1
    0|0
    • İnanmak için birşeyleri kanıt gerektiriyor. Biz sorgulamak için Allah bize beyin vermiş öğren sorgula oku demiş.

• Ben Aksini bisey soylemedim zaten metod yanlis. Allahi sorgularsan Onu kaybedersin.
      Onun yerine Kitaplari okursan onu daha cok tanirsin Sadece kitap degil Doganin icindeki uyum hersey Onu Hatirlatir ve Onun sonsuz kudretinin bir parcasidir.

• Günü gelince Ahirette bunu açıklayacaktır heralde mantık olara baktığın zamanda hayal ettiğin zmanda hep var ve hep olmuş ondan ötesi yok evveli yok herşeyin başında o var

0|1
    0|0
  • Dini duşunmek gereksiz bence

0|0
    0|0
  • evet birbirini tamamlıyor bilim dini işaret ediyor dinin desteklediği şeylerde bilim tarafından araştırılıyor mesela örnek oturarak içmek su veya her hangi bişey araştrırıldı doğru çok yemeden kalkmak bilimde doğru vb örnekler...

0|0
    0|0
  • Bende din ile bilim birlikte zor yürür diyodum. Halbuki aşırı dinci bir fizik hocasıyla tanışınca bütün yargılarım ortadan kalktı.

0|0
    0|0
    • Eğer istiyosan yardımcı olabilirim. Çünkü ben de zamanında eksiklik, şüphe içinde yaşadım

• bilgidede bir sınır var akıl almayacağı o sınır orası

0|0
    0|0
  • dinimizislam. com sitesine bu soruları sorabilirsin

0|0
    0|0
  • Müslüman değil Deistsin gibi duruyor.

0|1
    0|0
    • Dediğim gibi belli bir bölüme kadar inancım var. Ama uymayan mantığımın almadığı yerler var

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...