Varoluşçu akım hakkında ne düşünüyorsunuz?

bu konuda neler düşünüyorsunuz arkadaşlar? bir de bu akımı en iyi temsil eden akıcı eserler tavsiye eder misiniz? sartre okurken baya sancı çekmiştim mesele bu tarz dışında :)

0|0
1|3

En İyi Erkek Görüşü

• Varoluş, varoluşçu düşünce... varoluşun özden önce gelir!! Yani bilinç ile varsındır. Bilinç öncesi ve sonrası ile ilgilenmez kısaca çünkü ret eder! Dinlerin sana bahsettiği o sahte dünyayı ve dinin insanığluna savurduğu o tehdidi ( cehennem ve cenet) ret eder. Bilinç öncesi ve sonrası karanlıktır. realist bakarsak kesinlikle durum bu kadar gerçektir. Bireyseldir çok yalın ve sadedir bu. Mevzzuda toplum ve grup temelli yaklaşımlardan çok farklı çok net bireysellik hüküm sürer. Onun içindir ki yalnızlık ve yabancılaşma kavramları tüm edebi metinlerde çok sık karşımıza çıkar. Varolan birey "tanrısını" öldğrmüştür.! Tanrısını öldüren ise gerçekten özgürdür. Öz'ünü inşaa eder ; varoluşu Son bulana değin... varlığının, eylemlerinin, zihinsel süreçlerinin tüm sorumluluğu ile başbaşasındır. Bireyin seçimleri ve yaşamı tümüyle kendi sorumluluğundadır. Basit bir planın parçası değildir.( sorumlulukların hayali bir varlığa atfedilmesi) bu aforizma koyu kıssadan özetler aslında... " yaşam kendimizi bulmakla alakalı değildir, kendimizi yaratmakla alakalıdır." konu derin üzerine söylenecek sözcükler çok fazla.

Nietchze, dostayaveski okuyabilirsiniz, ayrıca bergman, Nuri Bilge Ceylan izleyebilirsiniz. Özellikle 1984 yapımı Anayurt oteli önemli. varoluşsal bir yapıttır...

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Seni gorunce yasma sebebini sorguluyorum eeed

0|0
    0|0
  • akımın en popülerini nietzsche olarak biliyorum :)

0|0
    0|0
    • hangi kitap mesela

• yayınlanmayan eserleri var.. yayınlananlardan da türkçeye tercüme olmuşu yoktur mesela avrupada rekor kıran iktisadi kitaplar burada 1 baskı yapmış daha yapmamış doğal olarak kimse okumaz diye yatırım yapmıyorlar

• ne de olsa cehalet güçtür di mi yapmasınlar yatırım bakalımmmm teşekkürler

Kızlar Ne Diyor 1

• Yani akımı bileceğiz bir de ona göre kitap onerecegiz. Hem de bu sitede. Çok zor. Yani birkaç cümle söylerim varolusculukla ilgili bu kadar :))

0|0
    0|0
    • kültür ve sanat diye kategori koymuşlar, boşuna mı:) söyle yine de

• Böyle buyurdu zerdüşt ü okudum bir galiba
      Ben inançlı biriyim o yüzden kaymağını yedim gerisini bıraktım ;)

• :) ben de bu taktikle ilerliyorum np.

Yükleniyor...