'Iyy hala roman mı okuyorsun' ' diyenlere bakış açınız nedir?

Roman okuyucularını küçümseyenler ve okumuş cahil diye etiketleyenler var çevremde daha doğrusu ünide.. Roman kurgu ya o yüzen insana çok şey katmazmış hayal gücünü ilerletmekten başka.. Gereksizmiş.. Gerçekten kitap okuyorum diyebilmek için , ciddi güncel bir tartışmada edecek sözlerinin olması için araştırma inceleme türüne ağırlık vermek romanı artık 3. plana atmak gerekiyormuş.. Öyle miymiş?
'Iyy hala roman mı okuyorsun' ' diyenlere bakış açınız nedir?

0|0
4|8

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 8

• Bizler büyürüz, yaşamın sorunlarıyla yüz yüze gelmeye başlarız. O sorunlara bulacağımız çözümlerin isabeti ve çeşitliliği, hayal gücümüzün gelişmişliğine bağlıdır. Bunu da roman sağlar
    Dediğin gibi insana kendini tanıtır edebiyat. İç dünyasını zenginleştirir

Roman mı inceleme mi? İlla keskince bölümneli, bir tarafta mı saf tutmalı yani? Bilinçli bir okur ikisine ed yüz çevirmez. (Tabii roman var, roman var. O da ayrı)

Romanı da "salt kurgu" gibi bir sığlığa indirgememeli. Halit Ziya, 40 Yıl isimli hatıratında Behlül tiplemesinin "falana ve filana az çok benzediğini", ama "illa da filan olmadığını" belirtir. Gerçeğin/gözlemlerin, düş gücü ile yoğruluşudur imlenen... Hüseyin Rahmi, gülünç tiplerini seçmek için elde kağıt/kalem, İstanbul'un kenar mahallelerini gezer... 100 yaşına giren güleryüzlü yergicimiz Haldun Taner üstat, keskin gözlem ve düş gücünü, mizah ve zeka ile kaynatır.
    Edebiyat, başka hayatlara tanıklık etmektir

R. Nuri okumasaydık, Anadolu'ya çıkan o yalnız ruhlara şahit olmasaydık, aşkın bireysel bir arayış ve kendi kaynağını bulma serüveni olduğunu daha o yaşlarda duyumsayabilir miydik? Bir Tolstoy, bir Dostoyevski okumasaydık, 19. y. y. Rus havzasını kolayca anlayabilir miydik? Jules Verne okumasak, hayal gücümüz akim kalırdı. C. Dickens ki, 18. y. y. Kıta Avrupa'sındaki sefaleti iliklere dek hissettirdi

Marx, Balzacı; Lukacs, Walter Scott ve T. Mann'ı böyle bir zihniyet analizi bağlamında okumuştu
    Lunaçarski'nin Gorki'ye verdiği değeri de biliyoruz. Proleterya bilinci adına siyasada Marx ne ise, edebiyatta da Gorki odur diyebilir

Joyce, Beckett, Kafka'sız bir dünya çok renksiz olurdu

Bazense "çıplak gerçek" kaygısı kefede ağır basar. Öyle ki yazar, roman dilini zedelemek pahasına "bulduğu tezlerini" roman aracılığıyla paylaşmak isteyebilir: Kemal Tahir

Tarih yazımının oturmadığı dönemlerde, günlük yaşamı ve zihin haritalarını "kurgu" eserlerin daha iyi verdiğini de Taner Timur göstermişti: OSMANLI TÜRK ROMANINDA TARİH TOPLUM ve KİMLİK

2|0
    0|0
    • Tabii romanın, Sartre'nin deyimiyle "ölmekte olan bir çocuğun karşısında" ne işe yarayacağı da apayrı bir konu. Sartre, karamsar dönemlerinde yazma bilançosunu çıkarmış; "ne işe yaradı tüm bunlar" diye sormuş olmalı... Artaud, ki absürt tiyatronun adeta devidir, "modern romanın açlık kadar güçlü fikirler üzerinde kurulması" çağrısı yaparken, aynı şekilde düşünüyor olmalıydı.

Anlattıklarınla/yazdıklarınla/kurguladıklarınla bir şeyleri değiştiremediğini görmen... Romanın küçümsenmesinin bir sebebi de burada aranmalı belki.

• hepiniz küçükken tuvaletten anneeaağğğ bittiiğğğ diye bağıran veletlerdiniz ne ara adam oldunuzda milleti küçümsüyorsunuz dediğim olaydır

ayrıca okumaktan çok dinlemeyi seviyorum

bkz; https://www.youtube.com/watch?v=flaczuWlK1E

1|0
    0|0
  • Kucumsuyorum ama kimi? Ben de roman okuyorum ama okuduklarimin hepsi o sade kpakli olan ama herkesin bildiklerinden. Yok vampirmiş yok falan filan, hicbir edebi değeri olmayan şeyleri okuyanlara ben de yapiyorum aynısını tabii buna kucumsemek denirse. Hic okumasinlar daha iyi. Ama bir sabahattin ali, peyami safa, yaşar kemal bir tutulur mu?

0|0
    0|0
  • Okumak iyidir insana küfür dışında kurabileceği cümleler kazandırır. Şuursuz watsap gençliğinin bu konuda ne dediği açıkçası çokta önemli değil.

0|0
    0|0
  • şu adama yapılanı gördünmü. kaşarın biri resmini çekmiş aşağılamış.

pbs.twimg.com/media/CCghi6IUMAAZPvT.jpg:large

0|0
    0|0
  • Onlar sığ düşünceli bence. Sanat ve edebiyattan anlamıyorlar belli. Romanlar hele ki Türk ve dünya klasikleri tüm Duyguları verir insana bence gündemi her yerden takip edebilirsin ama Suç ve Cezayı, yüzyıllık yalnızlığı vb okumadan hep eksik kalırlar

0|0
    0|0
    • Kesinlikle eksik kalırlar romanlar insana ayna tutup kendini gösteriyor..

• Diğer kitaplarda elbet okunur ama sabun köpüğü gibi olurlar on yıl sonra unutulup giderler. Ama klasikler her zamn dediğin gibi kendini bulmana yardım eder ayna gibi :)

• Romanlar genel kültürümüzün gelişmesine de katkı sağlar, bunu farketmemişler.

0|0
    0|0
  • alıp kitabı kafasına yerleştirmek de sayfalar yırtılır ona üzülürüm :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Rus edebiyatinin klasikleri turkceye ya da ingilizceye cevrilince anlamlarinda kayıp oluyor diye Rusça ogrenmeye baslayan insanlar tanıdım. Bunu diyen neyin kafasını yaşıyor ya :/

0|0
    0|0
  • Bu kadsr cahillik anca tahsille olur.
    Sor bakim onlara olaylara farkli yonlerden bakmayi ogrenmeden nasil arastirma yapacaklarmis?

0|0
    0|0
  • Kim ne dersin desin kitaplarimdan vazgecemem :))

0|0
    0|0
Yükleniyor...