Roman yazma ile ilgili sorudur. Anlayanlar gelebilir mi?

İsmini vermek istemeyen, soru hakkı bitmiş bir seyircinin ricası üzerine soruyu soruyorum. Ona göre cevaplayınız efenim.

İnternette roman yazmakla alakalı araştırma yapıyordum ve iyi kurgunun ve karakterlerin nasıl olması gerektiğini anlatıyordu; fakat o şekilde mi olmak zorunda? yani olaylar şu şekilde ilerlemeli, tam çözülecekken her şeyin tekrar karmaşıklaşması karakterlerin özellikleri ya şöyle olacak ya böyle. v. s?

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Hayır öyle olmak zorunda felan değil.

Edebiyatın akımları vardır. İlle sürreal ya da toplumsal gerçekçi olmak zorunda değildir. Dolayısıyla verilen yöntemlerden ziyade okuduğum milyar kitaptan anladığım kadarıyla;

Her yazar romana başlamadan önce taslaklar oluşturur.
    Kitabını önce üçe böler yazarken, sonra o üç ana parçayı da kendi içerisinde parçalara ayırmaktadır.

Yani çoğu insanın düşündüğü gibi baştan başlayıp sonunda bitirmezler. Giriş kısmını bile parçalara ayırıp, fazlalıkları atarak bir bütün haline getirir. Ardından Gelişme ve Sonuç bölümlerini de aynı şekilde. En sonda bölümler arası kopuklukların olup olmadığına bakıp, ekleme çıkarmalarla yapıtını tamamlarlar.

Arkadaşınız kitabın her bölümü parça parça ele almasını öneriyorum.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• standart kalıplara bakarsan roman değil alıntı yazmış olursun.
    benim fikrim budur. kendine has bir dil ve kurgu seni daha avantajlı yapar

1|0
    0|0
  • Çok dağınık bir tarz okuyucuyu uzaklaştıracaktır, bahsettiğiniz kriterler yeni başlayanlar için, başlanıç aşamasında esinlenmeden bazı kurallara bağlı olarak ilerlemesinde fayda var, tecrübe kazandıkca kendi tarzı belirlenmeye başlayacak ve kurallardan esneyecektir, yazana çok zevkli gelebilir ama okurken de akıcı olması bir o kadar da önemli, tabi tür de çok önemli burada da sanat akımları bakış açısı ortaya çıkıyor, sanat sanat için mi? yoksa sanat çevre için mi?
    amacını belirlesin ufak çaplı belirli kurlallarla ilerlesin isterse sonrasında asıl hikayesini dah özgür yazabilir yalnız aşırı dikkat dağıtıcı başlama ihtimali var

0|0
    0|0
    • çok teşekkür ederim.

• rica ederim efendim, unutmayın bitince okumak isteriz :) ilk baskıdan imzalı istiyoruz :))
      Belki de en çok satanlarda rastlarız, başarılı bir yazı hayatı diliyorum...

• Bence başka şeylere bağlı kalmamalı. Yani kurgunun ve karakterlerin nasıl olması gerektiğini anlatması saçma. Kendine özgü olmalı ki ilgimi çeksin benim. Bende yazıyorum bir adet zombi hikayesi ama kafama göre. İlgi çekici olan da bu zaten.

1|0
    0|0
  • Hic okumadigim icin fikrin
    Yok (:

0|0
    0|0
  • Kendi kurgunu kullan hayâl dünyanı yansıt... ;)

1|0
    0|0
  • kanka dramatik yazıyorum bende ama karakter oturtabilmek için sokağa çık insanları çözümle zevklide oluyo

1|0
    0|0
  • Kişiler hakkında sınırlı bilgi kullanın, her birine de spesifik bir yetenek ekleyin. Kurgular iki uzak ihtimali ya da normal şartlardaki algımızı zorlayacak uzaklıkta olup bir araya gelebilme lüksünü yaratsın..

1|0
    0|0
  • Konu ile ilgili hiçbir bilgim yok

Sadece bir arkadaşa bakıp çıkacağım

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Genel kurgu bellidir. Sen ona gore cesitlendirirsin. Istesen de istemesen de giris gelisme sonuc belirteceksin ve bu ivme sonunda yukselecek aksi halde zamansiz patlamis misir gibi yenmez olur.

1|0
    0|0
    • teşekkür ederim. :)))) giriş gelişme sonuç değil de daha çok hikayenin akışıyla ilgili bazı kurallar yazıyor. olaylar şu şekilde olmalı hikayede şöyle olaylar olmalı şu şekillerde olmalı karakterlerin de özellikleri şöyle olmalı gibi...

• Hayir hayir hikayeyle ilgili bir tabu koyamayiz. Hayal ufku genistir bunu sinirlandirmanin geregi yok. Arkadasina tavsiyem yaratıcı yazma kurslarini arastirsin.

• olaylar okuyucunun hiç ummadıgı gıbı ılerlemelı bence.. ve cok degısık bir son iyi olur..

1|0
    0|0
Yükleniyor...