Osmanlı sultanları neden Türk kızları ile evlenmemişler?

Sizce Osmanli sultanlari neden Turk kizlariyla evlenmemislerdir. Mutlaka bir hikmeti vardir sultanlarimiz nosuna bisey yapmazlar. Ama sizce neden turk kizlari degilde kafkas veya yirtdisindan evlenmisler?

Güncellemeler:
Arkadaslar cirkin yorumlar yapmayin bu kadar serefsiz olamazsiniz ya erkeginiz kiziniz hepiniz sapiksiniz. Osmanli torunusunuz ne bicim konusuyosunuz. Dogru duzgun yorum yapin

0|0
15|53

En İyi Erkek Görüşü

• Tarih boyunca hep böyle bir arkadaş söylemiş aşağıda sanırım savaşlarını engellemek adına yapılan hareket fakat daha büyük sonuçları var keşke savaş olsa dedittirecek cinsten :D mesela Orta Asya'da Türkler herşeye korku salardı.
    Çinliler savaş ile yıkamayacaklarını anladıkları için Çinli Hatunları gönderdiler. Entrikaya bak ya sonra ne oldu koskocaman hanı bir hatun zehirledi. Bir kez değil hemde tarih boyunca böyle bir çok şekilde katlettiler. Hala devam etmeleri ise çok mantıksız bana göre ama olmuş bir kere :D

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 52

• Çok basit Siyonistler büyüyecek tehlikeyi önceden görerek Osmanlı Padişahlarının soylarını dejenere etmişlerdir.. Onlarda sarayda devşirme, Rum, Yahudi ve Ermenileri devlet işinin başına getirerek imparotorluğu tamamen Avrupanın istediği yöne götürmüşler ve halkı cahil bırakmışlardır.. Osman ve Orhan gazi saf kan Türk olup ondan sonrakiler hep karışıktır.. hele vahdettin tam dejenere bir kişiliktir.. İngiliz imparotorluğu yıkılmazken Osmanlı neden yıkıldı acaba..

0|0
    0|0
  • hic bir bilgim yok

0|0
    0|0
  • türk kızları ile evlenen osmanlı padişahları da var özellikle kuruluş döneminde bazıları timur'un Ankara savaşında osmanlıyı mağlup ettikten sonra yıldırım bayezid'i kafese kapattığını karısını da herkesin içinde dansöz gibi oynattığını osmanlı sultanlarının da bu nedenle o olaydan sonra doğuştan müslüman olan bayanlarla evlenmediğini söyler ne kadar doğrudur bilemeyeceğim.

0|0
    0|0
    • tamam evlenn var biliyoruz ama ilk kadinlari geneldr kafkas kokenlidir sadece genc osman rurk kiziyla evlenmistir bnd onu soruyorm iste

• sadece genç osman değil bildiğim kadarıyla ilk padişahlardan başka beyliklerin kızları ile siyasal amacı da olan evlilikler yapan padişahlar da olması lazım. okuduğum kadarıyla. kaldı ki kafkas kökenli-türk falan osmanlı zihniyetinde millet kavramı din ile özdeşleştirilmiştir. şimdiki gibi türk-kürt-laz-çerkes-kafkas kökenli gibi ayrımlar çok yoktu. o yüzden doğuştan müslüman olan herkes aynı görüldüğünden türk ile evlendim kafkas kökenli ile evlendim diye bir fark da çok yoktu.

• Tarihi yanlis biliyoruz türk kizlari ile evlenen cok hukumdar var niye evlwnmesinler? Hurreme takilmayalim.

0|0
    0|0
    • Hangisi? Hürrem'den önce evlenen herhangi bir sultan var mı?

• Arastirmak cok zor degil dostum kitap arsivlerimden bakip solerim ozeldende yazarsan.

• Devletin bekasi için.
    Türk kızları ile evlenseler, kadın tarafı devletin çeşitli kademelerine üşüşecek ve devlet yağmalanacakti. Ama yabancı olunca, kadın sadece eşini düşünecekti. Akrabaları dolusmayacakti devlet kademelerine...
    En bilinen sebep bu.
    Bunun haricinde sebepler mutlaka olmalı ama ben bir tarihçi değilim.
    Bilgim sınırlı yâni.
    Ayrıca o günkü insanlarin bakışı ile günümüz insaninin bakışı aynı değil.
    Biz millet kavramını kavim odaklı algılıyoruz ve Türk kürt rus ermeni vb diyoruz. Ama Onlar Müslim ve gayrimüslim olarak algılıyordu yani din/inanç eksenli bir ayrımlari vardı. Ve imparatorluk ruhu ile bakiyorlardi olaya.
    Hepimiz daracık toprak parçasına sıkışıp kalan ve ulus-devlet sacmaligi ve zihniyeti ile düşünen, düşünce melekeleri resmi Eğitim ile iğdiş edilmiş insanlarız. Sıkıntımız da bu. ..
    Umarim işine yarar yazdıklarim...

0|0
    0|0
  • Son dönemdeki sultanlara kadar evlenmemişler de, köle kadınlarla (cariyelerle) idare etmişler.

Osmanlılar, köklü ailelere devlette mümkün olduğunca önemli görevler vermemiş, bu işlerde ağırlıklı olarak devşirmeleri kullanmışlar. Aynı şekilde köklü bir aileden bir kadınla sultanın evlenmesini de mantıklı bulmamışlar.

Kendileri (Osmanlı sülalesi) dışında güçlü bir otorite istememişler.

0|0
    0|0
  • Hayme Hatun
    Malhun Hatun
    Devlet Hatun
    Emine Hatun
    Ayşe Hâtûn
    Detaylı bilgi için tr.wikipedia.org/wiki/Valide_sultanlar_listesi :)

0|0
    0|0
  • Eğer evlenseler çoğunlukla köy kızı değil ya ağa kızı ya da paşa kızı alacaklardı bunlarda köklü aileler olduğu için ve artık padişahla dünürde oldukları için devlet içinde devlet gibi bir konuma gidebilirler otoriteyi sarsabilirlerdi. Ama ailesinden bir haber göçmen kızı sorunsuz her denilene itaat edecek ve susacaktır ama ağa, paşa kızı hiç bir zorluğa eyvallah çekmez buda haliyle sıkıntııı.

0|0
    0|0
  • Ana sebep devlet icinde ayricalikli grup olusmamasi icin. Ayrica padisah hanimi sarayin da hanimi olacagi icin iyi egitimli ve saray hayatini bilmesi gerekir. Bu sorunu asmak icin harem kurulmustir ve boylece kucuk yastan itibaren hanimefendi olmasi icin egitilen kadinlar padisah hanimi olmus ve akrabalik iliskilerinin saray icine yansimasi buyuk oranda engellenmistir

0|0
    0|0
  • düşünsene 16 ülke sınırları bizimmiş o zaman yani her türlü kız var seç beğen al birde yabancı kızlar etkileyeci güzellikleri var o zmanda vardı yani hiç değişen birşey olmamış şimde biz erkekler rusa falan hayranız :DD

0|0
    0|0
  • asyadaki türk hakanlıkları neden türk kızlarıyla evlenmediyse.. avrupadaki feodal krallıklar neden kendi kavminden evlenmediyse ondandır... devlet diplomasiyle yönetilir.. soyla değil..

0|0
    0|0
  • Demekki diğerleri daha güzel gelmiş gözlerine.

0|0
    0|0
  • o zamanlarda hükümdarlar devlet ilişkilerini güçlendirmek için kız alıp veriyorlardı. kızar o zamanlarda siyasette pek aktif olarak kullanılıyordu (beni kötülemeyin şimdi. gerçek bu)

0|0
    0|0
    • Haklisin bunda kizilvak bisey yok aksine guzel bir sey kadina deger veriliyor ve hayatin tam ortasinda cinsel anlamda demiyorum normal hayattada en buyuk rolu kadinlar ustlenmisdir

• evet gelmiş geçmiş en büyük insanları kadınlar dogurdu. gökten inmediler. hz. adem ve hz. isa hariç.

• Türk kızlarıyla evlendiklerinde kızı aldıkları aile güçlenmesin ve hanedana alternatif bir soy çıkmasın diye

0|0
    0|0
  • ağzının tadını bılıyolarmıs :D

0|0
    0|0
  • Bence Türk kızları o zaman bile trip atmıştırda ondan. :)

1|1
    0|0
  • beylik kızları-imparatorluk kızlarıyla evlenırler ki aradaki bağ güçlensin bir yerden hatırlıyorum tam olarak böyleydı guzellıkle bı alakası yok

0|0
    0|0
  • Tamamen diplomatik bir Türk kızı alırsan tüm ailesini Alman lazım saraya
    Sıkıntı yani
    Al yabancı bir hatun ailesini falan yerleştir
    Meden yalnızca kadınla evlenmiş oluyorlar

0|0
    0|0
  • turklerın poposu kalkmasın dıye kısacası. halk dengesı bozulmasın dıye

0|0
    0|0
  • @ruscu_armi sen bilirsin neden Türk kızlarıyla evlenmemiş Osmanlı :))

0|0
    0|0
  • Yıldırım bayezid timura esir düşünce bir rivayete göre eşi timurun zevceligine geçirilmiş o zamandan beri yasak Osmanlı'da

0|0
    0|0
  • Akıllı oldukları için...

0|0
    0|0
  • İki ülke arasında ki ilişkilerden dolayı.

0|0
    0|0
  • Valla şimdi bile erkekler rus kadınları çok daha fazla seviyor ne farkı var ben anlamadım hala kendi cinsimi

0|0
    0|0
  • Ülkeler arasında barış sağlamak için ittifak yapmışlar devletler

0|0
    0|0
  • Ben osmanlj torunu degiljm ben gokturk torunuyum ben selcuklu torunuyum

0|0
    0|0
    • Oda güzel ne diyelim, hiç yoktan soyun sopun belli. Hadi Göktürk torunuyum desen belki Osmanlı karışmıştır falan desek anlayacağım da Selçuklu olduğunu kabul edip Osmanlıyı yok saymakta ayrı bir çelişki.

• en axindan senin gibi soysuz degilim

• Demek kü trip çekemiyorlarmış

0|0
    0|0
  • agizlarinin tadini bilmiyorlarmis

0|0
    0|0
  • Ben Osmanlı Hanedananın günümüzde veliahtıyım bn bıle bılemıyorum

0|0
    0|0
  • başarının sırrı orada gizli işte

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    22

Kızlar Ne Diyor 15

• Turk ulusundan baska uluslar da yasiyor. Başı temsil eden surekli Türk olmasin diger halklardan insanlar da unutulmasin diye.

0|0
    1|0
  • veraset sistemi sebebi ile. Osmanlı tebaasından hür kadınlarla nikah yaparlar ise hanedanın malı olan ülke topraklarında kadının mirasçıları da hak sahibi olur ve ülke yönetiminde söz sahibi olmak isterler diye.

nikah kıyan Osmanlı padişahı yok gibidir, çocukları kölelerindendir.

gerçi sonradan veraset sistemi de değişmiş ve önce "ülke padişah ve oğullarının malı", daha sonra da ülke "padişahın malı" kabul edilmiştir.

0|0
    0|0
    • Tarihi solcularin kitabindan degilde asil sekliyle bir osmanli tarihi hocasinda ogren ondan sonra gel nikah yokmus diye muhtesem yuzyil filmindeki gibi her onune geleni koynuna almiyormus pafisahlar iyle haremdeki kizlari gormek falan da yok valide sultan begenir layik gorur ve nikah kiyilirmia dogru bilgilerle konusun onlar sizin dedeleriniz

• ben doğru bilgilerle konuşuyorum da sen niye öfkeleniyosun anlamadım. gayrimüslim cariyeler genelde savaş ganimetidir. köle oldukları için de nikah gerekmez zaten. osmanlı padişahları da veraset, hanedanın işlerine karışılması ve taht kavgası kaygısı ile hür kadınlarla nikah yapmayı tercih etmemiştir. istediğin kitaptan okuyabilirsin.

• Simdi turkle evlenirse bir akrabaglik bir dünürlük bagi kurulacaK.
    Atiyorum tuccar kiziyla evlendi. KayInpeder yahut kayincolar tuccar mi kalacak?
    Hayir. Saraya kurulacaklar. Dolayisiyla sirketi de kuracaklar.

Bir de miras var. Diyelim cocuk olmadi ve padisah öldü mal mulk turk kadina kalacak. Onunda yigenlerine bidi bidi bidi.

Olayin halk arasinda anlatilis sekliyle sebebi bu.

0|0
    0|0
  • Bunu sadece Osmanli yapmadi ki. Tarih boyunca hep stratejik nikahlar kiyildi. Toprak ve guc kazanmak icin yapiliyor bu.

0|0
    0|0
  • Cunku osmanli kizlari hur kadinlarmis, aileleri varmis, kole olarak Turkiyeye gelmemisler yani. Sultanla evlenmeleri icin aile izni gerekiyormus, hem o vakitlerde evlenmek yokmus zaten, ama neyse.

0|0
    0|0
  • Diplomasi yuzunden. E sonralari da tatli gelmistir tabii gel diyosun geliyo git diyosun gidiyo :D

0|0
    0|0
  • Çok atarlıyız galiba :D

0|0
    0|0
  • sorunda tutup kızlara saldırmışsın. karşılığında ne bekliyordun, çiçek göndermelerini mi?

0|0
    0|0
  • Uçkurlarına düşkünlermiş ondan..

0|0
    0|0
  • onlar daha guzeldır...

0|0
    1|0
  • baskaları da hak ıddıa eder hanedana dıye

0|0
    0|0
  • Türk kızlarını evlatları olarak görüyor, o yüzden ülke içinden evlenmeleri uygun değil diye duymuştum, bide köle zihniyeti var, okadar haremin içinde evleneceğim dermi bir türk kızıyla çok çok zor,

0|0
    0|0
  • Gönül kime konduysa

0|0
    1|0
  • alayi sapikta ondan :D zaten sapikliktan kaybettiler tüm osmanliyi. Tama türklerin genlerinde var sapik olmak :D

2|1
    2|1
    • Senin soyunun nerden geldigi belli oluyor

• Erkekleri sapik olduğuna kizlarida sapik oluyor o zaman dediğine gore ayni soydaniz zaten kiz erkek sonucta

• osmanli torunu falan degilim ben töbe diyin @nonamechat

• osmanlı bilir işini:)

0|0
    0|0
Yükleniyor...