Konu din ve ciddi bir konu, buyrun Müslüman kardeşler?

"İnsanlara dini tebliğ etmek bütün müslümanların vazifesidir" düşüncesini kim icat etti, Müslümanım ama kendimi bu şekilde sorumlu görmüyorum, herkesin her türlü imkanı varken neden böyle bir hesaba çekilelim?

0|0
5|9

En İyi Erkek Görüşü

• tebliğ sünnettir ama emevi döneminde biraz değişmiş. sahih hadisleri ve siyerleri incelersen zihin karışıklığın gidecektir. abdullah ibn'i ömer'den bi'şeyler de okuyabilirsin, en temizi onlar. sonuç olarak; sünnettir, üzerine vazife olarak almak kişiye kalmış.

0|0
    0|0
    • din konusunda bilgilisin sanırım, bir sorum daha var. şu cenazesi yeni gömülmüş bir insanın yanına video kamera koyup görüntüye kaydedildiğinde paramparça olduğu şehir efsanesi mi yoksa aslı astarı var mı, yani şimdi denesek yine olur mu o olay?

• he sen onu diyorsun. öyle bi'şey olmaz diye düşünüyorum açıkçası. şehir efsanesi.

• yani denemeni tavsiye etmem, teşvik de etmek istemem ama eğer yaparsan sonucundan haberdar olmak isterim.

Kızlar Ne Diyor 5

• Peygamber efendimiz o kadar hicreti o kadar savası bosuna yapmis olamaz demi? Hersey sadece bir tane bile insan kurtulsa kardır diye yapiliyodu. Evet şu an herkesin imkani var ama insanlarin beyni, gözleri kör olmus durumda. Herkes dogruyu bilmiyo ki veyada dogruya inanmiyo. Senin görevinde bu elinden geldigince insanlari dogru yola cekmek. Bu islami dogru düzgün yasayan herkesin yapmasi gereken bir gorevdir, farzdir. En basinda da dedim ya bir kisi bile kurtulsa kardır.

0|0
    0|0
    • ahir zamanla ilgili hadislerde de Müslüman insan ahir zamanda ibadetini yapar çok az insanla muhatap olur diye tavsiyeler bulunuyor

• Cünkü artik muhattap olacagi kisiler yoktur, insanlar bozulmus durumdadir. Ama bu konu daha farkli senin elinden geldigince insanlara dogruyu ogretmelisin. İlla oyle muhattap olmana gerek yok. İcinde dogru bilgiler yazilan kitabi bile tanimadigin birine versen yeter. Ama konu tamda burada basliyo dogru kitabi bulabilmek. Malum su zamanda herkes kafasina gore din kitabi yazmakta. Ona gore ayarlaman lazim herseyi.

• tebliğ esas değil midir.
    Bilginin zekatı..

0|0
    0|0
  • kuranı kerimde tebliğ 22 yerde geçiyor yani her müslümanın üstüne farz. cenabbı hakka herşeyn zekatını verdiğimz gibiilimin de vermemz gerekir. hem herkez bildiğini kendine saklasaydı ilim diye bişey kalmazdı. o zaman evinde oturup kendi kendine uğraşırdı. hem islamın esaslarından biride yardımlaşmk değilmi? öğrendiğimz şeyleri kendimze saklarsak bencil olmuş olmazmıyız? bn böyle düşünüyorum:)

0|0
    0|0
  • herkes zaten şeytanın lafıdır Çok da sorgulamamak lazım bence

0|0
    0|0
  • Bilginin de zekati verilmelidir diye biliyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Tebliğ her müslüman üzerrine farzı kifayedir. aynı cenaze namazı gibi.
    yani birilerinin ifası ile diğer müminlerin üzerinden kalkan bir yük.

0|0
    0|0
  • Niye öyle diyosun ki dostum iyi bildiğin bişeyi biriyle paylaşmazmısın mesele kardeş o yoldan gitme taşlı burdan git ya da orda kiralar pahalı burdan ev tut ya da kardeş günde bir saate beş vakit namazını kıl bişey kaybetmezsin ne yani bunda ben huylanıcak bişi görmüyorum hem bu çok güzel bir şey bence niye böyle çıkıştın ki kanka

0|0
    0|0
    • bildiğim bir şey varsa aktarırım ama kendime görev olarak değil gelip de bana sorduğu zaman, benim anlamadığım mevzuu neden böyle bir emir var

• Basit hak olan dini yaymak insanlara tanıtmak için var hoş sanki bütün şartları yerine getirdik de bu kaldı. hem sana kimse eline kuranı al cübbeyi giy sokak sokak gez demiyor ki biriyle tanıstın adam hrıstıyan bir muhabbet oldu samimiyet gerçekleşti islamı anlatır davet edersin bu kadar yani :)

• Kim demiş o lafı.

0|0
    0|0
  • Her kişi kendi dininin/görüşünün misyoneridir.

0|0
    0|0
    • Müslümanım, ibadet etmeyip günah işlediğim zamanda oldu, zamanımı sırf ibadetle geçirdiğim günler de oldu ama kimseyi ne günaha ne de ibadete davet ettim, bundan sonra da edeceğimi sanmıyorum

• Çekme kanka gerek yok

0|0
    0|0
  • Tebliğ etmek bilmeyene ulaştırmak. Bilipte inanmayana değil. Diye biliyorum ben

0|0
    0|0
  • Çok Derin Bir Mevzu Laf Lafı Açar Sabahlarız burada :)

0|0
    0|0
  • Kimliğimde islam yazıyor ama kendimi ona ait hissetmiyorum. Özellikle din konusunda toplum baskısından çok bunaldım.

0|0
    0|1
Yükleniyor...