Edison mu? Tesla mı?

Hangisini daha haklı daha bilgin daha mantikli buluyorsunuz? Nedenlerini aciklayarak cevaplayiniz.

0|1
9|91

En İyi Erkek Görüşü

• Tartışmasız Tesla çünkü okuduğum bir yerde. Tesla bir şey üzerinde çalışıyormuş, Edison ile karşılaşmışlar, Edison Tesla'ya " sen onu bırak bana yardım et ben sana iş bitince şu kadar para vereyim " demiş. Tesla'nın da paraya ihtiyacı olduğu için Edison'a yardım etmiş, iş bitiminde parasını almak için Edison'a gidince Edison " Sen hiç Amerikan şakası bilmiyoru musun " diyerek parasını vermemiş. O nedenle Edison'un karekterini hiç sevmem.

Ayrıca Tesla patent alma konusunda sanırım şu ana kadar en çok patent alan bir bilim insanı. Geceleri aklına bir fikir geldiğinde sanki o fikirler kıvılcım şeklinde patlıyormuş. Ve ne zaman böyle düşünceler gelse o gün anlarmış ki yine uykusuz kalacak.

Adamın inanılmaz derece de buluşları var. Yaşadığı dönemde bir ampülü 20 mil öteden kablosuz hiç bir şey olmadan yakmayı başarmış. Şu an bile öyle bir teknoloji yok. Ve şu an yer yüzünde var olan bir çok teknolojinin mucididir kendisi.
    Zamanın şirketlerine destek olması için gitmesine rağmen adamlar bu ürünler bizi iflas ettirir diyerek destek vermemişler.

Kendisi kesinlikle araştırılmalı, tanınmalı, öğrenilmeli diye düşünüyorum. Zaten şu an Amerika da Tesla'nın kendisi, yaptığı icatları öğrenme, araştırma gibi bir çok dernek olduğunu duymuştum.

Kendisi gerçekten karekter açısından iyi niyetli ve insanlığa yardım etmek isteyen biri iken bir çok yapmak istediği şeyi gerçekleştiremeden fakir ve borçlu bir şekilde hayatını kaybetmiş.
    Eğer yaşasaydı yer yüzünde hayat gerçekten bambaşka olurdu. Belki gecesi olmayan bir dünya da yaşayabilirdik.

Kendisinin elektronik alanda ilerlemesi de küçüklüğünde çok istemesine rağmen bir türlü izin vermeyen babasını ölümcül bir hastalığa yakalandığında ikna etmesi ile okumayı başarmış. Yoksa babası izin vermiyormuş. Sırp asıllıdır. Sonra Amerikaya gittiğini zannediyorum.

Bunları akıldan yazdım üç aşağı beş yukarı böyle bir hayatı vardır.

1|0
    0|0
    • uğraşıp emek verip yazmışsın teşekkür ederim yazdıkların doğru, Tesla geçmişte gereken önemi görememiş ama şimdi de bence hakettiği yerde değil tam olarak maalesef.

• teşekkür ederim paylaşım için

• Rica ederim.

Erkekler Ne Diyor 90

• http://i.hizliresim.com/dnyZWr.jpg
    Açıklayıcıdır heralde..

1|2
    0|0
  • tesla olabilir tesla bobini manyak oluyo m:D

1|0
    0|0
  • Tesla dururken Edison'dan bahsedilmesi dahi yanlış :) şayet Tesla ki " Elektriğin Dahisi " olarak adlandırılıyor. Dünyanın en çok patent sahibi. Şimdiki dünyanın temellerini atmış birisi diyebilirim teknolojik anlamda :) Ve oldukça da mütevazi birisidir.

1|0
    0|0
  • Nicola Tesla eğer patentlerini bagislamasaydi su anda belki 50 yil geriden gelecekti dünya. Ve kullandığımız her kilowattsaat elektrik için belirli bir patent parası odeyecektik vs. Sadece bu Tesla demek için yeterli.
    Ama aradaki temel fark bakış acilarinda; edison her ihtimalin mümkün olduğunu savunur, hiç bir ihtimali gözardı etmeden hepsini denemek lazim der. Ampulu bulana kadar 1000 deney yapma olayının kaynağı. Tesla ise akıl var mantık var der, bilimsel ispata güvenir, hesap kitap yapar 1000 olasılığı 2-3'e indirir onu dener.
    Bakış açısı bakımından da Tesla.
    Ayrıca Edison iş adamıdir ve para hırsı vardır, Tesla ise bilim adamıdır ve para hırsı azdır, bu bakimdan da Tesla.
    3-0 Tesla kazandı sanki.

0|0
    0|0
    • Tesla eğer icatlarını gerçekleştirebilecek finansmanlar sağlayabilseydi belki de şimdi elektriğe hiç para ödemiyor olacaktık. Ama haklısın Edison kurnaz ve zeki olabilir ama asıl dahi Tesla'dır. Teşekkür ederim görüş için.

• Teslayla aramız iyi edisonuda severim ama tesla can dostum ben tesla kardeşime veriyorum oyumu

1|0
    0|0
  • Tesla tabi ki.

"Bir Amerikalıya asla güvenme.."

1|0
    0|0
  • Nicola tesla tabiki

1|0
    0|0
  • Buna kesinlikle Nicole Tesla demem lazım ama onun buluşlarını nasıl bulduğuyla ilgili bir çok efsane var. Eğer o buluşlar gerçekten kendine ait olsaydı emin olun Edison dan çok duyardık. Bir araştır o efsaneleri.

0|0
    0|0
    • Bunlar efsane değil, en basitinden alternatif akım, kablosuz enerji iletimi, tesla bobini.. Bunlar yaptığı icatlardan sadece birkaçı.. Adından bahsedilmesi için birşeyler icat etmesi yetmiyor reklamının iyi yapılması yahut önüne engel konmaması gerekiyor maalesef.

• Tesla tabikide ;D

1|0
    0|0
  • bunu yazacak kadar bilgili biri var mıki sitede diyordum:D sen cıktın abla şimdi tabiki tesla adam ac akımı bulmuş ki büyük enerji kaybını engelliyor. Ayrıca Edison bazı patentlerini çalmıştır Teslanın. Ayrıca Tesla kablosuz elektriği bulmuştur ve kablosuz elektriği tüm dünyaya yayma gibi bir planı varmış ama yerne getirememiş. Dünyadaki en büyük bobini yapmış ve şu an o büyüklükte sadece 1 adet bobin bulunmaktadır. Deprem aletini yaptıgını biliyor muydun? Ve bir çok projesine öldükten sonra el konulmuştur ve günümüzde CIA in uzerinde çalıştığı bir çok projenin teslanın projeleri oldugu düşünülüyor.. Bunu da eig seçmezsen bişey demiycem abla:D

0|0
    0|0
    • Güzel görüşün için teşekkür ederim de eig konusunda söz veremem :) sen biraz geç gördün sanırım soruyu bunlardan bahsedenler de oldu. Teşekkür ederim bilgini bizimle paylaştığın için :) abla dediğin için de ayrıca düşüneceğim eig konusunu :D

• Master of Lightning belgeselini de izle nerdesinsen.com/.../nikolatesla.jpg bunun ustune de eig seçmezsen gidiyom ben yaa :/

• Tamam bakacagim yarin

• tesla.

1|0
    0|0
  • Nikola Tesla.

1|0
    0|0
  • Buda sorumu tabiki. Tartışmasız tesla.

1|0
    0|0
  • Tesla tabiki adam elektrgi buldu ayrica 100 200e yakin projesi varms bunlara isinlanma vs de dahil adam ozmn elektrk gücüyle isinlanmayi bulmaya calsms dusun yani baska buluslarida var da hatirlamiyorum edison ise sadece ampulu bulmstr onda da deneme yanilma ile bulms surekli denems farkli teller ampulun parlamasi icin ama teslanin projesi var adam mantigyla bsy belirliyor bunu hayata geciriyoe tesadufen bulmuyor hicbsyi

0|0
    0|0
  • Ben tesla yı daha çok seviyorum Tesla sarmalı manyak bişey primar olarak elektriği alan motor secondar (primar 1. secondar 2. demek) motor alınan elektriğin voltajını milyon voltlara çıkartıyo (yıldırımla aynı) anlık olarak veriyo. tek sıkıntı akımı düşük :D

0|0
    0|0
    • Elektrikle ilgiliyiz bakiyorum.

• safhashghasdhas Kanıtlamak zorunda değilsen neden istersen resmini atayım diyerek kanıtlama gereksinimi duydun_? fake arkadaşınla mı konuşmanız yoksa? nasfhash
      Ayrıca ukala olabilirim ya da çokbilmiş ki bunlar da benim sorunum seni ilgilendirmez 4-5 yorum önce de söyledim ben daha yazmıcam diye sen uzattın konuyu engelle olsun bitsin dedim yine engellemedin. Geldin bide burada bana laf mı koyuyon? Ego tatmini mi bu?

Ha bide ekleyeyim fuzuli yere kendinle çelişkiye düşme.
      bir istersen ss atıyım diyon bir sana bişi kanıtlamak zorunda değilim diyon :D

• Once gostereyim istedim sonra senin bu saygisizligin yüzünden muhatap bile olmaya degmeyecek biri oldugunu düşündüm. Ne yaparsan yap sabrimin sınırlarında geziyorsun ama sinirlenmeyecegim. Istedigin kadar ugras valla.

• Tesla

1|0
    0|0
  • tesla daha mantıklı ve çağın ötesindedir

1|0
    0|0
  • ikisi de ünlü Türk büyüğümüz

0|0
    0|1
  • tesla tabikide edison teslanın üzerinden prim yaptı adam biraz daha yaşasa neler bulurdu kim bilir

1|0
    0|0
    • Sadece prim yapmakla da kalmadı, hakkı olanı da vermedi maalesef :/ görüş için teekkür ederim.

• Tabiki o da boş biri değilmiş ama ikisini kıyaslamak gerekirse seçilecek kişi bence de Tesla'dır.

• aklın yolu bir

• nikola tesla tabiki de... kendi zekasından kendisi bile korkmuştur.. ayrıca edison ampulü icat ederken ki bununda çalıntı olduğu söyleniyor bir çok hayvanı kobay olarak kullanmış ve öldürmüştür.

0|1
    0|0
    • Doğru evet paranın hırsıyla yanıp tutuşan bir adamla insanlık için çalışan bir adam karşı karşıya.. Ama hırs her zaman kazanmıştır kısa vadede..

• ya orası öyle tabikide edisonun ailesi hala para içinde yüzerken Tesla köhne bir otel odasında öldükten 3 gün sonra bulunmuştur...

• tesla...

1|0
    0|0
  • Bence mimar sinan

1|0
    0|0
  • Elektriği kontrol eden şu anki teknolojinin bile ilerisindeki adam TESLA ! kütüphanesi yanmasaydı şu an çok daha büyük bir ilerleme olabilirdi deniyor

0|0
    0|0
  • Kesinlikle Tesla

1|0
    0|0
    • o da yaşadığı zor hayatın sonuna yakışır bir dram oldu bence.. :(

• Haklı, bilgin ve mantıklı çok farklı şeyler..

Ama Teslanın bilimde daha başarılı olduğunu ve Edison'un patent ve ticarileştirmede daha başarılı olduğunu çoğumuz biliyoruz.

0|0
    0|0
  • Ben tesla'yı içimde yaşatıyorum. Her edison diyenden de nefret ediyorum. Bana kimse Edison'u savunmasın. Nicola Tesla gibi bir adam bir daha dünyaya gelmez.

0|0
    0|0
  • Tesla ile Edison anlaşma yapmışlar 50.000 dolara. Projesini yapmasını istemiş. Tesla gece gündüz çalışmış çabalamış teslim etmiş. Parasını istemiş sonrasında Edison şöyle bir bakıp biz Amerikalıların espiri anlayışını hala anlayamadın değil mi demiş. Tesla da ceketini alıp arkasına bakmadan çıkıp gitmiş. Tesla reyis.

0|0
    0|0
    • Elbetteki Edison'un karaktersizliği her zaman Tesla'yı seçmemizi sağlamış olsa da bilim anlamında da Tesla gerçek bir dahidir. Teşekkür ederim görüş için

• Kıyaslama yapamayız ikiside insanlığa katkı sağlamış ender kişiler.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    60

Kızlar Ne Diyor 9

Yükleniyor...