Eshab-ı Kehf'in yaşamını, daha doğrusu her yerde anlatılan hikayeyi bilen var mı?

Hikayeyi bilen var mı? Anlatmak isteyen ya da güzel bir şekilde anlatılmış bir link paylaşabilecek olan? Köpekleri Kıtmir'in bu hikayedeki yeri nedir? Kolyesi var neden kolyede Kıtmir ismi en ortada yazıyor?

Güncellemeler:
Yok mu Kitmir i bilen duyan anlatacak olan?
Kitmir?

0|1
4|7

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 6

• Hikayeyi tam bilmiyorum.
    Keyf suresinde geçer.
    Putperest kavminden kaçıp mağaraya sığınırlar.
    Tek olan Yaratan'a inanmaktadırlar.
    Kavmi bunları arar bulamaz.
    Uykuya dalarlar.
    Sanırım tam 309 yıl sonra uyanırlar fakat onlara bir gün hatta daha kısa gelir.
    İçlerinden biri ne kadar süre kaldığını öğrenmek için kimseye sezdirmeden mağaradan çıkar.
    Pazardan ekmek alacaktır.
    Para verir cebinden ama para o kadar eskidir ki pazardaki adam şaşırır.
    Hatta ayrı bir yerde okuduğuma göre o parayı tutan yaşlı adam bizzat karşısındaki gencin torunudur.
    Tekrar mağaraya dönerler ve uykuya dalarlar.
    Parayı bulan adam da kavmine haber verir ve o mağaradakilerin zamanında putperest kraldan kaçan gençler olduğunu anlarlar.
    Zannedersem ibadethane de yaptırırlar çevresine.

Bir gün bir vesile ile annem Turgutreisten gelirken yanında turist bir kızla tanışır. İzmir Basmaneye kadar Bodrum'dan beraber gelirler. Gelinceye kadar hiç konuşmazlar. Kız Basmane de İngilizce otel sorar. Annem de el işaretleri ile misafirperverliğini gösterek gel bizim evde kal der. Kız kabul eder. Kız Fas'lıdır Hippi gibi. Türkiye'yi gezmeye gelir.
    3 gün misafir oldu bu kız bizde.
    Kız Arapça, Fransızca, İngilizce biliyor.
    Bir şekilde anlaştık kızla.
    Kızı Şirince'ye, Selçuk Efes'e götürdüm, gezdirdim.
    Efesten dönüşte Keyf suresinde geçen " 7 uyuyanlar " tabelasını görünce hemen o yola saptım.
    Kıza hem Meryem Anayı göstermek istedim.
    O mağaraya gittik, dua ettik.
    Oradan Meryem Anaya gittik ki kapanmıştı.
    Heykelin altında resim çekildik.
    Resimlerin hepsi duruyor.
    Akşam eve geldik.
    Bizimkiler kızın Kuran okumasını istedi.
    Açtık Keyf Suresi çıktı.
    Çok ilginçtir ki Keyf suresinden sonra da Meryem Suresi vardı.

O Keyf suresined geçen gençlerin Mersin'de, Selçuk'ta olabileceği şeklinde rivayetler vardır.
    Fakat Kuran da Keyf ve Meryem art arta elmesi ve Efeste te mağara ve ardından üstte Meryem ana kilisesi olması çok ilginç bir işarettir.

Ve bu gençler çok yakın zamanda tekrar uyanacaklar.
    Çünkü Mehdi'nin askeri olacklr.

0|1
    0|0
    • zevkle okudum paylaştığın için teşekkür ediyorum. Peki yanlarındaki köpekle ilgili bir bilgin var mı?

• Rica ederim. Köpekle ilgili bir bilgim yok.
      Tek bildiğim o köpeğinde cennet ehlinden olduğudur.

• KeHf Suresi

• ashab ı kehf (mağara arkadaşları) olarak bilinen , ülkemizde 'yedi uyurlar ' olarak da nitelendirilen mübarek zatların köpeklerinin ismi. bu sadık hayvancağız 7 aziz ile birlikte uyumuş, yine onlarla aynı anda hiç yaşlanmadan ve değişmeden uyanmıştır. sonra, insanoğlunun ün, şöhret ve para hırsı yüzünden azizler allaha; 'bizi bunlara alet etme ey rabbim' diye yakarmışlardır. allah da onları bu sefer gerçekten ve ebedi olarak bu dünyadan almıştır. tabii aynı şekilde; hep onlarla paralel bir yaşam süren köpeleri kıtmiri de.

0|0
    0|0
    • Duydugum bir rivayete gore onlar dua etmisler ama köpek onlara katildiginda dualari kabul olnus. asil ogrenmek istedigim bu ama kimse de bahsetmedi bundan

• Mesela vikipedi de yazanlarin bir bölümü su sekilde Efsanenin birkaç değişik sürümü bulunmaktadır. İslami versiyonlarda Hırıstiyan versiyonundan farklı olarak kaçan gençlere katılan bir çoban ve çobanın Kıtmir (veya Al-Rakım) adındaki köpeği de bulunur. Çoban onları saklanmak üzere mağaraya götürür. Başka bir sürümde ise çoban yedi genç ve köpeğin bulunduğu mağaranın yerini kralın askerlerine göstermiştir." link bulup paylasirim su an telefondan giriyorum.

• Evet onu okudum bende orada yazılanı gördüm. Çok farklı versiyonlar var. Her millet mi diyeyim her kavim mi diyeyim kendine göre bir şeyler anlatmış.

• Evet biliyorum ibretlik olay

0|0
    0|0
  • Bununla ilgili dizi var. Orda cok guzel sekilde anlatilmis

0|0
    0|0
  • sanırım sen konuya zaten vakıfsın :)

0|0
    0|0
    • Hayır pek bilgim yok hep kulaktan dolma bilgiler edinmiştim geçmişte hafızamda çoğu kalmamış. Merak ediyorum ama nette Kıtmir'le ilgili bilgi bulamadım.

• onu iyice dinlemiştim tembel hafızam unuttu köpeği önemli kılan bir nokta vardı hatırlarsam dönerim

• tamam sevinirim gerçekten

• olayı biliyorum okudum dizisi vardı onuda izledim etkilendiğim ve inandığım bir olay

0|0
    0|0
    • Anlatmak istemez misin? Senin bilmenin bana faydasi olmuyor su an :)

• evet biliyorum

• Onu dedim anlamdim dediginiz yerde

Kızlar Ne Diyor 4

Yükleniyor...