Üniversitede asistanlık için neler lazım?

Arkadaşlar mühendisim ve itü veya istanbul üni.'de asistan olmak istiyorum. hangi sınavlara girmemiz lazım, tarihlerini biliyor musunuz? Başka neler gerekiyor?

Bir de asistanlık değil de sadece yüksek lisans yapmak istersek neler lazım? Çalışırken bir yandan da yük. lisans yapabilir miyiz? Ya da 2 sene çalıştıktan sonra gelip yük. lisans yapmak istesek?

0|0
1|2

En İyi Erkek Görüşü

• Benim bir yakınım İstanbul Üniversitesi'nde asistan. Tarihleri falan bilmiyorum ama gerken birkaç şey var. Hocalarla aran iyi olcak her şeyden önce. Notların yüksek olacak. Çalışkan ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olacaksın ve bunu hocalar da bilecek. En son başvuru yaptığında bir yazılı sınava tabi tutuluyorsun. Bölümüne göre daha önce almış olduğun derslerden birkaç soru soruluyor. Geçme notu 70 ve bu sınava girip en yüksek notu alan öğrenci, eğer daha önce söylediğim şartları da bünyesinde barındırıyorsa araştırma görevlisi unvanına hak kazanıyor dostum.

0|1
    0|0
    • teşekkürler... İngilizcem iyi, Hacettepe'den araştırma birinciliği ödülüm var ama geçen sene mezun oldum askerden gelince kafamı tam toparlayamadım. Dersleri bir daha gözden geçireyim bakalım. Bir de başka üniversiteden geliyor olmam sorun olacak herhalde.

• çok haklısın, inanır mısın ben üni.ye girerken akademisyen olma hayaliyle girdim ama benim dışımda ne kadar kopyayla ders geçen, raporlarını ödevlerini başkalarından aşıran tipler varsa onlar asistan oldular, araştırmacı olduklarından değil sırf kendilerini sağlam bir yerlere atmak için. Bu çok gücüme gidiyor.

• Yalakalık diz boyu dostum. Onu geç, kendine prof. diyen adamlar bunlara pabuç bırakıyorlar ya ben ona yanıyorum esas.

Kızlar Ne Diyor 1

• en başta hocaların kaprislerine ve ayak işlerine katlanmak için sabır lazım :)

asistanlığı bilemiyorum da yüksek lisans için ales lazım üds ya da kpds lazım üniversitesine göre değişir kaç puan istedikleri bu sınavlardan. toefl ya da ielts varsa eğer kpds ya da üds yerine geçer.

0|1
    0|0
    • evet özellikle müh. fak.'te asistanların haline acıyorduk ama araştırmayı seviyorsan yaparsın diye düşünüyorum. teşekkürler

Erkekler Ne Diyor 1

• Asistanlık zor ama imkansız değil.

Alesten iyi puan,

Kpds, üds, toefl gibi sınavlardan yeterli ingilizce bildiğini kanıtlaman,

Diploma notun çok önemli değil,

Bilim sınavından geçerli not ve mülakatta başarı. Bilim sınavı ve mülakatta Fakültelerin kendı ögrencılerıne avantaj saglıyorlar ama çok sorun olmaz gibi. Başarılar.

0|1
    0|0
Yükleniyor...