Dini nikah hakkında bilgisi olan var mı?

bu gece yapılan aile içi bi sohbette duydum mesela düğünlerde çalgılı olanlar var ya düğünü o şekilde olanın dini nikahı olmazmış, yani geçerli olmazmış. ilk defa duyduğum için hala şoktayım bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

0|0
7|14

En İyi Erkek Görüşü

• Nikâh, dinî bir müessesedir ve belli şartları vardır. Aynı şart ve esaslar resmî nikâhta, yani belediye memuru tarafından kıyılan nikâhta mevcutsa nikâh nikâhtır. Ancak şart ve esaslara dikkat edilmiyor, hattâ kaale alınmıyorsa mesele değişir, nikâha gölge düşebilir. Şöyle ki:

- Resmî nikâhta evlenecek kişiler evlendiklerine dair ifadelerini açıkça belirtiyorlar. Ancak bu ifadelerin kesinlik bildirmesi gerekir. Başka türlü bir yoruma müsait olmamalıdır.

- Bir diğer önemli nokta, şahitlerin Müslüman olması ve iki şahitten birisinin erkek olmasıdır. Oysa resmi mevzuatta şahidin T.C. vatandaşı olması kâfi geliyor.

- Evlenecek taraflar süt kardeşi olmamalıdır. Oysa resmî nikâhta bu husus araştırılmadığı gibi, memur tarafından da sorulmuyor.

- Müslüman bir hanım gayri müslim bir erkekle evlenemez. Halbuki yürürlükte olan mevzuatta bu meseleye dikkat edilmiyor, memur sormaya gerek duymadan nikâhı kıyıyor.

-Evlencek kişilerin arasında yapılan mehir anlaşması yapılır yani gelinle damat bir ücrette anlaşır ve erkek onu kadına verir ve bu kadının güvencesi olur ayrılma olduğu zaman ortada kalmama vs.

Bu mahzurlar söz konusu değilse, sadece resmî nikâhla da helâllik mümkün olur. Zaten nikâhın rüknü: iki şahit huzurunda tarafların birbirlerini karı-koca olarak kabul etmeleridir.

Ancak bütün bunlarla birlikte İslâmî ölçüler çerçevesinde nikâh akdini ihmal etmemeli, yaptırmalıdır.

DOĞRU OLANI BU GİBİ GÖZÜKÜYOR

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• arkadaşlar soruya açiklik getirmek istiyorum

öncelikle iki insanin evli sayilabilmesi için tek bir şart vardir o da imam nikahi evlenecek insanlar düğünden önce bir imamin yanina giderek kurallara uygun bir şekilde dini nikahlarini kiyarlar.ve artik onlar birbirlerinin helali olurlar.imam nikahsiz evlilik evlilik sayilmaz o iki kişi birbirleriyle dinen evli sayilmazlar

çalgi çengili düğünün olmasi ise dinen uygun değildir sadece def çalmak doğrudur.ama yinede ben çalgili çengili yapmak istiyorum derse bu günah olur yinede nikahiniz geçerli sayilir.

imam hatip mezunuyum sözlerime tamaa edebilirsiniz

0|2
    0|0
    • bunu bana söyleyen kişide imam hatip mezunu off kafan tamamen karıstı

• tam olarak anlamadiğin kafana yerleşmeyen noktayi söyle yardimci olrum

• akın az önce bi arkadaş mail atmıstı resmi nikah olup dini nikah olmazsa yiinede evli sayılırlar die sizde imam nakihsız evllik evlilik sayılmaz diyorsunuz bu konuda kafam karıstı

• dini nikahi bozan tek sey evlendigin adamin sana 3 defa bos ol demesidir bunun haricinde hic bir sey bozamaz

diyelim ki kocan bosadi seni 3 defa bos ol diyerek fakat pismanlik duydu tekrar senin ile evlenmek istiyor ama dinimiz buna el vermiyor evlenemez

kadinin 3. bir sahis ile tekrardan evlenmesi ve ondan bos ol duktan sonra kocasi ile evlenmesi caiz dir :)

0|0
    0|0
    • ewet işte az önce anlattıgım buydu dymustum bunu ama yok kadını bi erkek gördüğünde nikahı bozuluyoru duyunca pek mantıklı gelmedi bana

• tamam sana inanıyorum

• arkadaşim yanliş duymuşsun.dini nikah boş ol demekle bozulur 3 defa boş ol dersen o zaman bir kişiyle evlenip boşanmadan senle evlenemz

• Diyelim dini nikahı kıydık 2 hafta sonra da resmi nikah, sonraki hafta da merasim oldu. Çaldık, oynadık, eğlendik. Gitti mi bizim nikah? Vizontelede de tv için şeytanın icadı diyorlardı.

0|0
    0|0
    • aynen bu şekilde sordum evet gecerli olmuyo dediler bana hiç mantıklı gelmedi acıkcası

• Diyanet İşleri Alo Fetva Hattı Numarası 444 1 789

• tamam teşekkürler

• bilmiyorum ne kadar doğrudur ama benim yöremde düğünler 3 gün oluyor. ilk gün kadın kına gecesi ikinci gün erkek kına gecesi üçüncü gün gelin alma,mevlüt oluyor. yani çalgı falan da oluyor. benim duyduğuma göre düğünde alkol kullanılmaması gerekiyormuş. Düğünde eğlencenin dinen bi zararı yok. Ama araştırılması gereken bi konu. Bunu herhangi bi cami imamına değilde müftüye sormak daha uygun olur.

0|0
    0|0
  • Düğün çalgılı olursa dini nikah geçerli olmazmış diye bir şey yok. Bence kim söylemişse çalgı olayını men ettirmek, yaptırmamak için aklınca böyle bir kurnazlık düşünmüş. :)

0|0
    0|0
  • Bende ilk defa duydum.. Ama öyle birşey olması mümkün olamaz..

0|0
    0|0
  • yoo abimgil evlenirken hem düğün oldu çalgılı hemde dini nikah kıyıldı

0|0
    0|0
    • işte sorun orada olmuyormuş diyorlar ve bunu diyen öyle cahil kesimli bi insan değil hatta daha da ilei gidip o düğünlere gidenin nilahıda bozuluyo kadınlarla erkekler birbirini görüyo die dediler yaa şoklardayım

• inşallah olmaz yaaaa

• arkadaşlar soruya açiklik getirmek istiyorum

öncelikle iki insanin evli sayilabilmesi için tek bir şart vardir o da imam nikahi evlenecek insanlar düğünden önce bir imamin yanina giderek kurallara uygun bir şekilde dini nikahlarini kiyarlar.ve artik onlar birbirlerinin helali olurlar.imam nikahsiz evlilik evlilik sayilmaz o iki kişi birbirleriyle dinen evli sayilmazlar

çalgi çengili düğünün olmasi ise dinen uygun değildir sadece def çalmak doğrudur.ama yinede ben çalgili çengili yapmak istiyorum

• Kimi kaynaklarda müzik haram olarak geçer. Bu kanıya kimi hadislerden yola çıkarak varmışlardır. Lakin nikahında müzik olanların nikahı kabul olmaz diye ne bir ayet ne de bir hadis vardır. En azından ben hiç görmedim, var olduğunu da hiç sanmıyorum.

Her şey gibi, bu da uydurma.

0|0
    0|0
  • 'imam müzik sevmez' diye bir yargı söz konusu muki?

0|0
    0|0
  • yok sanmıyorum...

düğünün amacı evliliği ve nikahı cümle aleme ilan etmek...

zaten nikahın aleniyetliği dinen esasdır...

düğünden sonra, ilk geceden de önce zaten nikah kıyılır...

eksik anlamış olmalısın...

0|0
    0|0
    • nikah düğünden önceki gece mi kıyılıyo yani bu işlerden pek anlamam ne düğüne gitmeyi severim nede ilgilenmeyi ama buralarda bir ay önceden de kıyan var bir gun önceye hiç bıraktıklarını bilmiyordum

• düğün yapma şekline göre değişir...eğer çalgılı çengili sokak düğünü yapacaksan,gelin alma günü akşamı,gerdekten bir kaç saat önce kıyılır.

salon düğünü yapacaksan ve düğünden sonra direk gerdek odası olacağından, nikahı salona gitmeden önce yapmak daha yerinde olur.

daha önce nikah kıymak hem doğru,hemde yanlış bir davranıştır.düğün yapmadan ve resmi nikah kıymadan yapmak sakıncalıda olabilir...dinen adamın karısı olmak söz konusu..mümkün olduğu kadar enson kıymak daha iyi olacaktır.yer bitti.

• nihat hocaya sormak lazım... ben böyle birşey okumadım daha önce bilgim yok ama sanmıyorum böyle bir şey olacağını...

0|0
    0|0
  • Beyin varmı beyin. Beyin varsa sıkıntı yok.

0|0
    0|0
  • ... İmamlar müzik dinliyorsa,kıldırdıkları namaz kabul olmayacak mı şimdi ?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• saçmasapan şeyler. kim dedi bunu? dini nikah Allah izin verdiği sürece nerede ne şekilde olursa olsun yapılır. onun adı zikredildiğinde, uyğun şartlarda (iki şahit, mihir vs) nikah kıyılır. şöyle birşey var, (bir arap gelenegi ve türkiye de de dünyadan daha çok ahiretini düşünenler arasında), dini nikahın eğlencesi mevlid dir. nikahı var denilir, mevlid okunur, şeker şerbet lokum dağıtılır, haydi dağılın. dediğim gibi bir arap geleneğidir. düğün kutlamadır, nikahla ilğisi yoktur. Allah şakaya alınmaz. her kimden duyduysan onunda eksikleri var. git bunları ona söyle, kendine gelsin. geleceğinde çoluğunu çocuğunu düğün var diye dini nikahsız, dini nikah var diye düğünsüz bırakmasın. asıl nikah kıyılırsa dini nikaha gerek yoktur, fakat dini nikah berekettir. sünnettir.

1|0
    0|0
    • ewet tüm bu yazılanları ona gösterecegım ilk bize geldikleri zaman tepkisini cok merak ediyorum benım duydugumda ki yüz halim gibi mi olacak acabaa

• Tamamen safsata bence .. Zaten şimdi resmi nikah olmadan dini nikah kıymıyorlar ..

0|0
    0|0
  • şimdi şu şekildemi anladım örneğin abdestin bozulunca namaz kılamadığın gibi düğününde de çalgı çalarsan dini nikahın bozuluyormuş öylemi..valla ben bu konulara yabancıyım ama şöyle birşey duymuştum kocan sana 3 kez boş ol dediğinde evlilik bitiyormuş ama illa erkeğin demesi lazımmıymış neymiş kadın derse olmuyormuş sanırım bu daha mantıklı düğün olayı absürt bir şey gibi.. ee işin ehli daha iyi bilir tabi ki...

0|0
    0|0
    • bu boş olma konusu ewt öyle ben arastırmıstım kadın deyince gecerli olmuyo kadınlar daha duygusal oldugu için hatta erkek boş ol derse tekrar başka bi kadınla evlenip birlkikte olmadan aynı kadına dönemiyor gibisinden bişi duymustum tam emın değilim yanlış olmasın ama bu calgılı nikah olayı nikahın kabul olmuyomuş diyorlar

• çünkü kadınların duygusal davranıp en küçük bi sorunda nikahı bitirmesi gibi bi sorun olacagoı düşünülmüş ama biten bi dini nikahı tekrar kıymak cok zor bu yükte erkeklerin omzzuna yüklenmiş

• ya sanrım erkek boş ol dediği için kadının 1 günlüğüne başkasıyla evli kalması lazımmış ama birlikte olmadan! daha sonra eski eşi ile birleşebiliyormuş ben bunu bir aralar elveda rumeli dizisi vardı orda görmüştüm..ben de bilmiyorum dedim ama resmen konunun hakimi çıktım..

• yani evli olanlarin %99u zinami yapiyor (:

süpermis (:

0|0
    0|0
    • aynen bende öyle dedim günümüzde yapılan nikahların büyük bir cogunlugu gecersiz oluyor o zaman dedimewet dediler

• hayır. nikahta husus şahitlerdir. heleki nikah kıyılırken şahit ne kadar çoksa o kadar iyi. önemli olan nikahin alenen olması ilan edilmesidir. bu yani. evli olanlar evli yani. neresi zina!

• soran arkadasin sorusunaydi yorumum.

• Öyle birşey duymadım.

0|0
    0|0
  • Düğünden önce yapılsın o zaman araştırmak lazım

0|0
    0|0
    • o zaman da gecerli olmuyormus

• zeytin 09 içindi bu cevap

• ben nikahsız mı olur dedim konu dışında bişey yazmışsın @ artiz...

• daha neler yoktur öyle birşey ya

0|0
    0|0
Yükleniyor...