Hilafetin kaldırılmasını İngilizler mi istedi bu konuda baskı yaptılar mı?

hilafetin kaldırılmasını İngilizler mi istedi bu konuda baskı yaptılar mı?

0|0
4|8

En İyi Erkek Görüşü

• ıngılızler ıstedı dıye Mustafa Kemal ın hılafeti kaldırıcak hali yok..Hilafet demokrasıyle celısen bır kurumdur.. demokrası olucaksa hılafetten vazgecılıcek.hılafet kalıcaksa demokrasıden vazgecılıcek.. ama Mustafa Kemal,Türk yurduna demokrasiyi layık gordugu ıcın hilafeti kaldırdı.. Hilafetin kaldırılma nedenı yalnızca demokrasıyle bagdasmaması degıldır.. Hilafetı kaldırarak Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin temellerini saglama aldı.. Hilafetin kalması her zaman cumhuriyet rejımı ıcın bır tehdıt unsuru olucaktı..bu yonden ıngılızlerden boyle bır talep gelmıs olması gulunctur-ki geldıgıne de kesınlıkle ınanmıyorum.cunku ıngılızler ıstedıklerı zaman hilafet uzerınden ıc ıslerımıze mudahale etme hakkına sahıp olucaklardı..somurgelerınının hepsı muslumandı cunki... Cumhuriyetın temellerini saglama almıstır cumlesındekı fıkrım de sudur ki.. halifelik kurumu kalsaydı osman bey soyundan gelen bırı halife olarak kalıcaktı..ve seriat yanlıları uygun bır ortam bulduklarında tekrardan halife etrafında toplanıp halifeyı ısyana tesvık edıceklerdı..eskı duzenı getırme arayısına gırıceklerdı.. ve bu cabaları bıtmek tukenmek bılmıycektı.. bu da devletın otorıtesını zayıflatıcak, mılletın huzurunu kacırıcak,cok sayıda can kaybına neden olucaktı.. Iste Mustafa Kemal Atatürk bu yonden halifelık makamını tehdıt unsuru olarak gorup kaldırmayı saglıklı bulmustur.. Hındıstandan,Pakistandan,Afganistandan cok sayıda elcıler Mustafa Kemal Atatürk ü islam dunyasının halifesi olarak gormekten mutluluk duyucaklarını bızzat kendılerıne ıletmıstır fakat Atatürk bu makamın devlete zarar verıcegını soylerek teklıfı kıbarca reddetmıstır..

1|1
    0|0
    • Hiç sanmıyorum diye bir şey olur mu ? hilafet kaldırıldı ki daha sonra sömürge daha iyi bir şekilde yapılsın diye Araplar arasındaki birlik iyice yok edilmeye çalışıdı diye düşünüyorum.

• Musluman dunyası halifelık makamına saygı duysaydı,ıslam dunyasında bırlık olsaydı dedıgınızde haklısınız ama halifelık makamını ıslam dunyasında tabırı caizse ''TAKAN YOKTU''...oyle olsa sultan resatın cıhat cagrısına gulerek karsılık vermezler,osmanlı ordusunun yanında savasa gırerlerdı..ama aksıne araplar ıngılızlerın altınlarını daha cazıp bulmuslardı..ıste bu yuzden ıngılızlerden boyle bır talebın gelmıs olması akıl karı degıl...

Kızlar Ne Diyor 4

• Ortadoğu'da büyük manevi gücümüzdü. Zamansız ve erken kaldırıldı. Tarih hakkında fikri olmayanlar ideolojik görüşlerini yazmasınlar lütfen. İngiltere'nin ittirmediği Türki, Arap (Ortadoğu) devleti yoktur.

0|0
    0|0
  • hyr ne alakası var

0|1
    0|0
  • Nedeni ne olursa olsun iyiki kaldirilmis.

0|0
    0|0
  • Kesin yaptilar Eko kesin

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Yuh ama artık. Azıcık tarih okuyun ya.

1|1
    1|2
  • Lozan Antlaşması'nda öyle bir istek olduğunu duydum. Hatta hilafet kaldırıldıktan sonra İngiliz Kral'ın şöyle bir açıklaması da var :" Türklerin en önemli silahını ellerinden aldık, onların dinini aldık." Zaten dikkat ederseniz Lozan Antlaşması'ndan sonra kaldırıldı hilafet.

1|2
    1|1
    • Halifelık sadece ısmen guclu bır kurumdu.. bılıyorsunuz kı sultan resat cıhat cagrısı yaptıgında araplar muz atarak karsılk vermıslerdır.)dolayısı ıle ıngılızlerın ozel olarak boyle bır talepte bulundugunu hıc sanmıyorum..

• hilafet olsa müslümanlık sağlama alınırmış,hilafetin olması ingilizlerin işe gelirdi be oraya sız o kadar kolay ki,laşdı adamlar nerde dindar var özellikle başa getiriyor zaten,tayyibi,özalı kim getirdi başa,bu tayfa hep amerika çıkarları için çalıştı,türkiyede neden ekonmi bozulmuyor kriz çıkmıyor,çünkü abd destekliyor neden yapıyor çünkü türkiye abd nin çıkarlarını koruyo..eğer tayyib abd için çalışmayı bıraksın,hemen yarın ekonomik kriz çıkar ve pkk eylemlere başlar..

• vedatcım, pkk hiç eylem yapmıyor, nerde yaşıyosun?

• İngilizler istedi. Lozan'ın gizli, hasıraltı edilmiş maddelerinden biridir.

1|2
    1|0
    • Valla kardeşim yorumunu görünce sana ilk artıyı verdim geçtim. Bizim millet hala okuldaki tarihin doğruluğuna inansın. Fazla uğraşma, sinir olduğunla kalırsın.

• kim istediyse istesin iyi olmuş.

İngilizler kendileri bir kere monarşi aşığıdır ama Türklerin bölgedeki etkinliğini azaltma amacıyla istemiş olmaları mantıklı. sonuçta İngiliz siyaseti, çıkar başta gelir

1|0
    0|1
  • Komplo teorilerine inanmam

1|0
    1|1
  • hayır,cumhuriyet yönetiminde hilafet olmaz o bakımdan kalktı,mantığa aykırı

0|1
    0|0
  • Abi, naber?

0|0
    0|0
Yükleniyor...