Kapat

Ahıska türkleri hakkında ne biliyorsunuz?

Evet arkadaşlar ahıska türkleri hakkında ne biliyorsunuz nereden niçin göç etmişlerdir

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 4

• doğudan gürcistandan filan mı gelmişlerdi, birleri bunları bıdıkladığı için rusya olabilir mi :) bu kadar bilgim

0|0
    0|1
  • Ohaa az önce ben de sordum keşke sormasaydim 😮😀

0|0
    0|0
  • gürcistan diye biliyorum rus baskısından falan işte

0|0
    0|0
  • Gürcistan’ın Ahıska bölgesinden gelen Türk kökenli Müslüman nüfusuna verilen addır. Rusların bu bölgeye verdiği coğrafî isim , Meshetya dIr. Bundan dolayı Meshet Türkleri olarak da adlandırılırlar

0|0
    0|0
    • Sovyetler Birliği'nin son yıllarında, Özbekistan’ın Fergana vadisinde yaşayan Meshet ya da Ahıska Türkleri,1989 yılında, etnik bir gerilim sonrasında büyük bir şiddete uğradı. Bu trajedinin ardından bölgedeki nüfus tamamen göç etmek zorunda kaldı.

Ahıska Türkleri, 1944 yılında Stalin tarafından iki saat içinde tren vagonlarına doldurularak, gidecekleri yere kadar aşağı dahi inmemek koşulu ile kapalı tren vagonlarında Orta Asya'ya sürülerek Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yerleştirildi. Bu sürgününStalin'in Karadeniz kıyılarını Türklerden temizleme operasyonunun bir parçası olduğu Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra açıklanan arşivlerde ortaya çıkmıştır. Aynı kaderi paylaşan Kırım Tatarları ve Ahıska Türklerinin bu hazin sürgününde binlerce insan yolda öldü.

• İste bu teşekkür ederim arkadaşım millet gotunden atıp tutuyor bilmiyorsunuz bağrı karalamayin almanyaya rusyaya karşı koymuştur yıllarca kaç binlerce insan olmuştur osmanlı Zamanı da içanadoludan samsun sivas yozgat tarafından çiftler insanlar gönderilmiştir

• Rica ederim bilmemek ayip deyil ogrenmemek ayip. Kizilderililer turkmu? Bu konuyu arasdir tavsiye ederim

Erkekler Ne Diyor 4

• Ahıska Türkleri hakkında herseyi biliyorum. sende bir mesnisin. kusura bakma hiç sevmedim hiç de sevmiycem. yarı rus yarı Türk gibi. Kazakistan'da ki ve Kırgızistan'da ki mesniler tam bir at hırsızı ve yalancı. Türkiyenin Türkünü dolar gibi görüyorlar. ve güvenilmez insanlar.

0|0
    1|1
  • bılıyorum

0|0
    0|0
  • kıpçak türkleri olduklarını biliyorum

0|0
    0|0
  • hiç bir şey bilmiyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...