Türklerin çoğu neden kitap okumaz?

Kitap okumayan insanlar
"tek boyutlu insanlardir. Bütün yaşamını görsel medya ve dizi filmler yönlendirir. Kolay etkilenir, eleştirel yetkisi yoktur. Hatta oy kullanırken ve hatta giyinirken bile kendi istençleriyle değil medyanin yönlendirmesiyle hareket ederler."

1|3
16|44

En İyi Erkek Görüşü

• Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler okuyalım guzelleselim

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 43

• Binbeşyüze yakın kitap okuyan biri olarak bu okuduğun kitaba göre de değişir diyorum. Eleştirel bir bakış açıcı için çok yönlü okumak ta lazım. Atatürkçü birinin, bir şeriatçının veya bir bölücünün kitabını okuması O'na değişik bakış açıları getirebilir. Bir sorun da günümüzde artık süpermarket işi kitapların yaygınlaşması. Artık kitap yazmak kadar kitabı satmak ta önemli. Bu da pazarın istediği kitapların yazmasına sebep veriyor.
    Bu aslında bir anlamda sanat sanat için mi, halk için mi sorusunun da cevabıdır. Sanat sanat içindir. Sanatçı, yazar, düşünür halkın seviyesine inip basit bir eser bırakırsa o eserin halkı geliştirmesini bekleyemeyiz. Kalıcı eserler halk anlasın diye yazılmazlar. İşte bu kitaplar çok boyutlu insanın gelişmesine vesile olurlar.

4|0
    0|0
  • Çok kapsamlı bir soru. Bu sorunun en iyi cevabı okuyorum/okumuyorum olur... Ben okuyorum.

2|0
    0|1
  • Nasıl okumaz kim demiş
    Otobüste metrobüste metroda yanımdakiler benden daha hızlı okuyo
    Hatta bazen hadee seni bekliyorum diyer sayfaya geç mk diyolar

2|1
    0|0
  • Toplumumuzda böyle bir kültür ne yazık ki yok, görsel olaylara daha fazla ilgi duyuyorlar, hayal gücü gelişiminde bu yüzden batılı ülkelete göre geri kalıyoruz, okumak hayatın her alanında çok büyük bir etkendir, yorum yapma yeteneği, insanlar hakkında bilgi sahibi olma gibi hayatta artı olarak kullanılabilecek özellikler kazandırır.

1|0
    0|0
  • Küçükten televizyon, bilgisayar gibi şeylerle yetiştiği için.
    Kitap okumak sıkıcı geliyor. Küçükten düzenli bir kitap okuma programıyla eğitilmesi lazım, sürekli kitap okuması için.

0|0
    0|0
  • Her boka bir yorumumuz olduğu için ve her şeyi bildiğimizi sandığımız için.

0|0
    0|0
  • daha çok çizgi roman okuyorum :D

0|0
    0|1
  • Dediklerini doğru. fakat kitap araciligiylada algılar ile oynanabiliyor.

Kitap okurken de dikkatli olmak lazim

0|0
    0|0
  • Ne bileyim bende anlamıyorum, bir de kitap okuyunca aaa entel l*n bu diyorlar. Bende yok ben entel değilim ama siz çok amelesiniz demekle yetiniyorum.

0|0
    0|0
  • Ailelerin çocuklarına çizgi film kanalları açacaklarına ellerine kitap vermeleri gerekir eğer böyle bişey yapılmazsa sonradan okuma alışkanlığı kazanmak imkansıza yakındır.

0|0
    0|0
  • alışkanlık yok

0|0
    0|0
  • Çünkü islamdan ilk vahiy dışında kendi işlerine geleni, batıdan ise işe yarayanlar dışında kalan gereksizliği almışlardır.

0|0
    0|0
  • Turkiye de kitap okuma alışkanlığı yok. Mesela bir kişi kitap okusa hemen sıkılır çünkü o alışkanlığı edinmemis. Hep kolaya tembellige alıştırmış kendisini

0|0
    0|0
  • kafaya bak ://
    bu kitap okuyor halin mi?

0|1
    0|0
  • olur mu öyle şey ya. otobüsteyken yanında oturan kişinin mesajlarını okur, bankta otururken yanında gazete okuyan vatandaşın gazetesini okur. cem yılmazdın dediği gibi bu da bişey yani

0|0
    0|0
  • Okuyoruz çok şükür. Millet pul koleksiyonunu gösterirken, ben kitaplığımla övünürüm.

0|0
    0|0
  • "Ne mutlu Türküm diyene.."

0|1
    0|0
  • kitap okuyan insanlar tembel insanlar değil bence.. bizim ülkemizde çok tembel insan var. medyanın yönlendirmesi tv lerdeki şunu tüketin bunu tüketin zihniyetine doğru yol alanlara yazık üzülüyorum..

0|0
    0|0
  • kitaplara aşığım ben

0|0
    0|0
  • Burdaki herkes okuyormuş vay be... kötü birşey olduğunda iğneyi kendimize batırmalıyız önce hep başkasını eleştirmek saçmalık.
    İsteyen okur isteyen okumaz cahil kalıp kalmamak kişinin kendi tercihidir.

0|0
    0|0
  • tembellik

0|0
    0|0
  • Çünkü biz her şeyin en iyisini biliriz. Kıssadan hisseciyiz. Başımıza bir şey geldiğinde neden geldiğini bilmeden çözüm üretiriz.

Kitap mı? Peehh..

0|0
    0|0
    • Tabii ki. Sen hiç kitap okuyan falcı, üfürükçü hoca falan gördün mü? Her şey cahillikle çözümlenir Türkiye'de. Okuyan insanın kıymetini bilmek gerekir. Bizimkiler beyin göçü yaparak en iyisini yapıyor.

• Provakatif bir paylaşım

0|1
    0|1
  • Çünkü televizyon izlemek daha kolaydır. Kitap okuyunca gözleri acır, canları sıkılır.

0|0
    0|0
  • gerek duymuyorum

0|0
    0|0
  • Kesinlikle haklisin. bu yuzdendir ki kolayca bir düşünceden ötekine yani istenildigi rotaya doğru surukluyolar bizi milletçe.

0|0
    0|0
  • her kitabı okumak doğru değil zaman kaybı.

0|0
    0|0
    • Yne de tv izlemekten iyidir

• ewet tv zaman kaybı zaten aptal kutusu diyorlar :) mesela kitap alırken ben yazara göre alırım çünkü o yazarın düşünlerini beğenmişsem takip ederim birde tavsiye üzeride alırım bunları hariçi gidibte kendi kafama kitap almam hem zaman kaybı hemde para tuzağı gözüyle bakıyorum ama bu kitapların hayatımıza ne kazandırdığı tartışılır :)

• Cok biliyoz ya hiamminaa

0|0
    0|0
  • Ben hem okuyom hem yazoyom

0|0
    0|0
  • beyin tembelliğinden

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    13

Kızlar Ne Diyor 16

• Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Ülke olarak bu konuda fazlaca geri kaldığımızı düşünüyorum. Şahsen kitaplar benim hayatımın çok önemli bir yerinde hatta hayatımın merkezindedir. Çocukluğumdan bu yana kitaplarımda büyüdüm ben. Şimdi ise çocuklara kitap aşkı aşılamak yerine veriyorlar ellerine bir tablet bir telefon dünyadan kopuyor gelişmekte olan nesil. Keşke herkes biraz daha bilinçli olsa ve kitap okumanın nasıl bir faydası olduğunu, beynimizde ki karanlık yerleri nasıl aydınlattığını bilse..

0|2
    0|1
  • Çünkü siz okumayın, düşünmeyin; biz zaten sizin yerinize dusunuruz diyen kapitalist sistem dayatması var bu ülkede , e halkın büyük bir kısmı da bu duruma razı çünkü tembel.

1|1
    0|0
  • Kitap okumayan insan sığ insandır. Bence cahildir özür dilerim ama..
    Tahsilli olmayabilirsin hatta ilk okul terk bile olabilirsin. Ne olursa olsun. Hayat ve yaşam şartları.. Bu seni asla cahil yapmaz.
    Ama tut ki at gözlüğüyle bakıyorsan. Dostoyevskinin... ne biliyim Namık Kemalin bir kitabını bile okumamışsan sen sığ ve cahilsin üzgünüm.
    Çünkü cehaleti yenmenin silahı kitaptır..

1|1
    0|1
    • Çok haklısın

• Evet tabiki o çok ayrı fakat şuna değinmek istedim.. Başka açılardan bakamayan insanlar.. Genel kültürleri düşük insanlar ve kendilerini geliştirmek istemeyen insanlarda sığ ve cahil bence @energycwife

Ben bilgisilik sığlık anlamında cahillik dedim yoksa karakter baki :)

• Hatta bilseler kitap okumadiklarindan ötürü neler kaybediyorlar. mesela ben. cevremde özenecegim kimse yoktu bu yüzden gec kesfettim. alt tarafı 3 yildir okuyorum. oysaki çocukluğumdan beri okusaydim eminim su an çok daha ilerilerdeydim. ama zararın neresinden donsek kar dimi :)

• Okumadigimizi nerden biliyosun?
    Baska ülkelerin okuduğunu nerden biliyonda sadece Türkler diye bizi asagiliyosun?
    Ayrıca sanane !!!

0|0
    1|0
  • üşeniyorlar. şurada birazcık uzun bir soru sorduğunda onu bile okumuyorlar. senin detayını da okumamışlardır.

0|1
    0|0
  • Alışkanlık kazanmamışız çünkü. Aptal kutularına bakmaktan fırsat bulamıyoruz. Tartışırken de hemen tekme tokat kavga başlıyor bu yüzden. Konuşabilme becerimiz yok çünkü.

0|0
    0|0
  • Kendileri her şeyi bildiklerini zanneder bu kadar basit. Çevremde kitap okumayan çok kişi var. :\

0|1
    0|1
  • Türk olmakla alakası yok herşeyde olduğu gibi bu konuda da piyango milletimize vurmuş, baştan öğretilmesi gereken bir alışkanlık

1|0
    0|0
  • Üstüme alınmıyorum, ailecek okuruz şükür.

0|0
    0|0
  • Okurum. Kitaplığım bile var:)

0|0
    0|0
  • Ben okurum

0|0
    0|0
  • Okumaya usenirler gider filmini izlerler

0|0
    0|0
  • Çok akillilar ya gerek duymuyolar

0|0
    0|1
  • Okuymayı çok severim ama bazı insanlar bilmiyorum sevmiyorlar bu da Tğrkiye'nin seviyesini düşürüyor

0|0
    0|0
  • Ben okurum bol bol :D

0|0
    0|0
  • Okumaya calisanlardanim gozum bozulacak diye okumuyorum arada

0|0
    0|1
Yükleniyor...