Bağlamını yitiren ülkemiz. Son zaman bu kelime sıkça duymaya başladım. Sana göre "bağlam" nedir?

"Acı ama gerçek: Ülke iki yüz yıl önce bağlamından koparılmış. Cumhuriyetin ulusal kimlik ve kültür üzerinden yeni bir bağlam yaratma çabası da sonuç vermemiş. Haliyle, artık bu topraklarda niye bir arada yaşadığımızın bile üzerinde uzlaşılmış bir açıklaması yok.
Boşu boşuna tartışmalar yapıyor, fikirler ileri sürüyor, kitaplar yazıyoruz. Şu okuduğunuz yazı dahil hiçbir zihinsel performansın yerini bulması mümkün değil.
Geriye birbirimizin kaşıyla-gözüyle, ne yiyip içtiğiyle, nasıl yaşadığıyla, hangi tribünde oturduğuyla uğraşmak kalıyor ki dikkat ederseniz bugünkü köşe yazılarının ya da siyasi polemiklerin çoğu bu minvaldedir. Kısır ve anlamsız çekişmeler. Kahredici bir çoraklık". Tuna Kiremitçi.

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• bağlam bir fikrin veya nesnenin içinde bulunduğu fiziksel ve fikirsel ilişki örgüsü demek.
    mesela bir binanın da bağlamı olur yapıldığı mahalle o binanın bağlamıdır.

1|0
    0|0
    • Mersi. Ülkemizin bağlamı kaldı mı? Ne düşünüyorsun?

• Sıkıntı yok.
      gaipten geldiği sanılan doğruların yerine hayatın içindeki doğruları referans almayı henüz tam olarak öğrenemedik.
      Sıkıntı bundan ibarettir, çözüm olacaktır elbet

• Kim bu çözüm üretecek? Mevcut bir parti mi? Dini mensupları mı? Kişi kendisi mi?

Erkekler Ne Diyor 3

• Bağlam benim bildiğim konu anlamına geliyor. Bir şeyi açıklarsın sonra bu bağlamda diye devam edersin ama bu yazıda özü , birlik ve beraberliği temsil ediyor diye düsünüyorum.

0|0
    0|0
  • söylenecek çok şey var ama hangisini söyleyeceğimizi bilemiyoruz.

0|0
    0|0
    • Bir şey söyle. Kabul ediyor musun? Bağlam kelimesi nedir?

• sen kendi düşünceni söyle

• Ben kelime tam kavramadığım için soruyorum. Kendi çığ düşüncelerimi ötekilerle bağdaştırmak istiyorum.

• İlkkez sen yazınca okudum.. öyle sık duyulan birşey değil demekki. Bunu bir düşüncem sonra cevap vercem. Kaça kadar açıksınız? ?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...