Size gore sanat ile zanaat ayni midir? Degilse aralarindaki fark nedir?

Bir soruda bir kisiyle munakasadan sonra ortaya cikmis bir sorudur. Merak ettim bu konuda ne dusunuyorsunuz acaba?

• Aynidir cunku...
    25% (1)14% (1)18% (2)Oy Ver
  • Degildir cunku...
    75% (3)86% (6)82% (9)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
3|9

En İyi Erkek Görüşü

• Açıklamaya üşendim, copy/paste yaptım. Biraz uzun ama okursan net şekilde anlarsın farkı.

–SANAT–

Sanat, duyguları, düşünceleri, hayalleri, güzellikleri ve buna benzer şeyleri tarz, biçim, renk, ses gibi elemanlarla olabildiğince güzel ve etkileyici şekilde ifade etmektir.
    –ZANAAT–

Öğrenim, deneyim, ustalık ve kabiliyet gerektiren, insanların maddeye olan ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yaptıkları işlere zanaat denmektedir.
    Sanat ve Zanaat arasındaki farklar

-Sanat eserleri tektir, eşi yoktur. Zanaat eserleri birden fazladır ve sayısı daha da arttırılabilir.

-Sanat eserleri farklı tarzlardadır ve kendine has bir yapıya sahiptir. Zanaat ise herkesin bildiği aynı şeylerin sürekli yenilerinin yapar.

-Sanatta yaratıcılık önemli bir rol oynar. Zanaatte ise yaratıcılığa gerek yoktur sadece ustalık önemli bir role sahiptir.

-Sanat eserinin yapılmasındaki amaç güzel ve estetik olmasıdır. Zanaat eserinin yapılmasındaki amaç ise fayda sağlamak ve kullanışlı bir eser ortaya çıkarmaktır.

-Sanat eseri, para için yapılan bir eser değildir. Sanatçı o eseri tasarlarken hiçbir şekilde para kazanma amacı ile yapmaz. Zanaat eseri ise tam tersi şekilde asıl amacı para kazanmak olan eserlerdir.

0|0
    0|0
    • Peki sanat ayni zamanda zanaat demek degil midir?

• Çok sığ düşünüyorsun o yüzden seninle tartışmayacağım. Aşağıda gerekli cevapları veren arkadaşlar olmuş ama sen bildiğini okumaya devam etmişsin. İnsanlar buraya senden laf yemeye değil seni bilgilendirmeye geldi. Biliyor olsaydın soru olarak sormazdın. Biz de burada bilgimizi paylaştık fakat sen ısrarla sanatçıları zanaatkar yapma derdindesin. Sanat eserlerine zanaat diyecek kadar basitleştirmek, sanata olan saygısızlıktır. Evet ikisi de beceri ve emek işidir fakat biri duygu ve düşünce ağırlıklıyken diğeri belli bir kalıbı ustalık sonucu icra etmektir. Usta olan herkes aynı şeyi tekrar tekrar yapar ve satıp para kazanır. Biri sadece ticaretten ibarettir diğeri ise ruh ve hislerden oluşur. Objektif bakıp karşındakinin söylediklerinden faydalanmayı düşüneceğine inansam sana burada tez yazarım ama ne yazarsam yazayım sonunda her sanat bir zanaattır diyip yazdıklarımı çöpe atacaksın. Seninki de bir görüştür ve elbette saygı duyarım, o yüzden cevap yazmamanı rica ediyorum iyi günler.

• Ben buraya bilmedigim icin sormadim soruyu bu bir, ikincisi kendim sanat daliyla ugrasiyorum zaten. Amacim farkli yonlere cekerek tartisma boyutunu genisletmek. Hayir tum mallar boyle mi olmak zorundasiniz... Yuruyun gidin ya ben saygi maygi duymuyorum sizin gibilere. Yallah.

Erkekler Ne Diyor 8

• Teorik ve pratik yönden aslında aynıdır. Çünkü, bir sanatçı ile bir zanaatkar kendi el emekleri ile ortaya hizmet çıkarırlar.
    İşin özünde sanat duygusu vardır. Ürettikleri şey ruhsuz, hissiz ve yalın değildir. Bilakis ruhu, rengi, dokusu ve kendine özgün bir yapısı bulunmaktadır.

0|0
    0|0
  • Zaanat yapilan meslekle alakali yani ekmek parani kazaniyorsun bir sekilde ondan
    Örnek demircilik...

Ancak Sanat bir konuda kendini ifade etmektir diye düsünüyorum
    Örnegin resim cizmek..
    Yaptigin tabloda kendini ifade edersin ic dunyani ruh halini

0|0
    0|0

• yani acikcasi ben hemen 1 senede para kazanan ressam görmedim
      hatta bir arkadas bu işle ilgileniyordu
      ailesi deli oldun sen diye doktora götürmek bile istedi.:)
      Tabi Türkiyede bakis acisi farkli. bende o bakis acisi ile yorumladim

• Bu son cümlene katilmiyorum..
      bir marangoz sandelye yapabilir bu zanaattir
      Ama kendini gelistirir oymada yapar
      bu sanattir :)

• Degildir

0|0
    0|0
  • Bildigim kadariyla sanatçı, muzisyen, ressam vb gibi, zanaatkar ise marangoz, demirci vb.

0|0
    0|0
  • sanat duyguları düşünceleri renkleri melodileri ifade edebilmektir.
    Zanaat deneyim ustalık gerektirir. ikisi bambaşka kulvarlar

0|0
    0|0
  • Her sanat bir zanaattır ama her zanaatın sanat olduğunu söyleyemeyiz..

0|0
    0|0
  • Aynı değildir. Zanaat el becerisidir. Sanat yetenektir.

0|0
    0|0

• benim iddiam.. her sanatci zanaatkar olabilir fakat zanaatkar sanatci olamaz.

• iyi kötü diye bir çıta yoksa olabilir.

• yaptigi şeyden para kazaniyorsa zanaatkar oluyor benim bildiğim

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Resim çiziyorum ben bu bir sanattır, ama tam tersi farklı şekilde inşa edilen zanaattır bence.

0|0
    0|0
  • sanat ne zanaaat ne

0|0
    0|0
  • Bence aynidir mesela bir heykeltraş hem sanat hemde zanaattir

0|0
    0|1
Yükleniyor...