Tanrı hiçbir şeye muhtaç değilse ibadetler niye?

Tanrı'nın insanların yaptığı ibadetlere ihtiyacı yoksa neden ibadetler emrediliyor?

Güncellemeler:
Lütfen bana ve cevap yazan diğer üyelere saldırmayınız, inançlarını sorgulamayınız!
"Atayiz misn gardaş?" gibi şeyler yazıp saldırmadınız için teşekkür ederim.

0|0
7|16

En İyi Kız Görüşü

• Sözde asıl insanların ibadete ihtiyacı olduğu içinmiş. Bana her zaman saçma ve kıvrık bir savunma gibi gelmiştir. Ille bir ibadet varsa aksamlari kendini sorgulama, kendine yapmayacağını başkasına yapmama, insanlara günde 3 vakit iyilik etme gibi şeyler olabilirdi... ne var ki insanlar putperest gibi anlamını dahi bilmedikleri tekerlemeler söylüyor ve bunun iyilikleri için olduğunu iddia ediyor... evet anlamsızdır...

1|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 6

• Sen sana karsiliksiz bir yardimda bulunan birine tesekkur etmez misin? Onun gibi
    Şükretmek denir buna..

0|0
    0|0
  • çünkü Allah yakın olmanın yolu dua ve ibadetlerdir

0|0
    0|0
  • Kendimiz için

0|0
    0|0
  • :) sorulacak çok şey var da cevap yok

0|0
    1|1
  • Kibir

0|0
    1|1
  • emrediyor, kul yapmazsa cehennem ile tehdit ediyor.

0|0
    1|2

Erkekler Ne Diyor 16

• Tanrı hiçbir şeye muhtaç değil, ibadetler de zaten onun için değil. Bizim muhtaç olduğumuz şeyler var. İbadetler de bizim için zaten, para biriktirmek gibi. Çok beğendiğin bir şeyi almak için çalışıp çabalayıp parayı biriktirmek gibi. Ama güzel olan ne biliyor musun. Paran zaten duruyor, sadece belli kurallar var. Onları çiğnemediğin sürece her türlü alıyorsun o istediğin şeyi. Belki 5 vakit namaz kılan biri değilim ama gerçekten karşılaştığım en hoşgörülü din budur. :)

0|1
    0|0
    • İşte aradığım cevap (kısmen) :D

• İbadetlerin zatiye yararı vardır. Neden mi özüne dönmek yani murşid i kamil olmak , insan olmak içindir. Onun için kendini boşuna insan dan sayma insan olmak için öze dönmek lazım, kısaca yaptığı ibadetler sen doğru isen doğru yola götürür sen eğri isen ibadettin seni daha farklı yerlere götürür ki bunun farkına bile varamazsın.
    Şems Tebriz inin bir kaç sözleri vardır onları aktarayım
    İnsan ol - Hayata tepeden bakarsan, insanların sadece tepesini görürsün. Hayata daima insanlarla aynı mesafeden bak; o zaman insanların hem yüzünü, hem kalbini görürsün. Mühim olan yükseklere çıkıp, hayata tepeden bakmak değildir; mühim olan ne kadar yükselsen de, her şeye eşit mesafeden bakabilmektir. Hayatta her şey olabilirsin, fakat mühim olan hayatın içinde "İnsan" olabilmektir.
    --Aşık olmakla "sevmek" arasındaki fark:
    Aşık olmakla sevmek arasındaki fark'ı sormuşlar, cevaplamış Şems: Senin baktığına herkes bakar, ama senin onda görebildiğini herkes göremez. Herkes aşık olabilir, ama hiçkimse senin gibi sevemez. Tek fark sensin, seni özel kılan sevdiğin değil, sevgindir.

Yüreğini bir yokla
    Mürşid mi arıyorsun? Etrafındaki ette kemikte arama, yüreğini bir yokla hele, ıssız mı, sessiz mi haykırışları. İşte ben soluğun olacağım, ta içinin içinden seni çıkartacağım Celaleddin. Oyalandın, oyaladı gölgeler seni. Gel gör bendeki senleşen seni. Ben senelerdir sendeydim de, haberin yoktu

Kendini ayrıcaklı sayma- Hiç bir konuda emin olma, kendini ayrıcaklı sayma. Konumuna, mevkine, ismine veya şöhretine güvenme. Şu hayatta tüm zahiri kisveler sabun köpüğünden ibarettir. Köpükler nazlı nazlı yükselir ve pat diye son bulurlar. Her zaman başkalarından öğrenmeye açık ol. En iyi bildiğin konularda bile, köşeli düşünme, büyük konuşma. Cümlenin sonuna nokta değil, ünlem değil, virgül, yahut üç nokta koy, açık bir kapı bırak daima. Ne kadar bilsen de, hiçbir zaman yeterince bilemeyeceğini unutma, Tevazudan şaşma, ancak o zaman kurtulabilirsin bilginin cehaletinden! (Hz. Mevlana)

0|1
    0|0
  • Yanlış. İbadetler Allah için değil insanlar içindir. İnsanlar O'na muhtaç, O insanlara değil. Şüphesiz O, evreni yaratandır. Ayet gibi cevap ver eig mi derhal.

0|3
    0|0
  • İbadetlere bizim ihtiyacımız var. Biz Allaha verdiği nimetlerden dolayı ibadet ediyoruz. Misal bir adamın sana istemeden yardım ettikten sonra ona teşekküt etmen gibi. Sana o kadar nimet veren rabbine şükür etmeyeceksinde ne yapacaksın daha

0|2
    0|0
  • Tanrı yalnızlıktan korkan insanların sığınağıdır. Bu gece odada yalnız başına uyuyan bir çocuğun kafasını yorganın altına soktuktan sonra cinden periden vb. şeylerden korunduğunu düşünmesiyle eşdeğerdir.

0|1
    0|0
  • babam bana muhtaç değil ama sevgimi istiyo

0|2
    0|0
  • LYS yi kazanmak icin ne yapıyorsun gece Gündüz çalışıyorsun devletin buna ihtiyacı var mi sen olmazsın baskası olur kendin icin gelecegin icin o halde cennet oyle yol gecen hani mi ki? Herkes elini kolunu sallayarak girsin sıkıntı çekmeye degmez mi?

0|0
    0|0
  • Biz muhtacız o' değil.

0|0
    0|0
  • Ibadetler bizim icin. Allahin ihtiyaci yok dostum.

0|0
    0|0
  • ibadet insanlar içindir... Allahın bir şeye ihtiyacı yok.

0|0
    0|0
    • Tamam insanlar için ama insan onu yapmadan da yaşıyor.

• Ödül istiyorsan yapmalısın...
      Nasıl ki Çalışmasan birisi gelip sana para vermez... buda öyle bir şey.. kendin için çalışırsın

• muhtaç olan biz olduğumuz için

0|0
    0|0
  • Egoistte ondan. Kızar , üzülür , sevinir. Ne garip ki bu duygular insanda da var

0|0
    1|1
  • Allahın bizim yaptığımız ibadetlere ihtiyaçı yok zaten
    Bizim Allaha ihtiyacımız olduğu için Allaha sevgi saygı gösterdiğimiz için Allaha daha yakın olabilmek için ibadet ediyoruz :))

0|0
    0|0
  • ibadetine göre cennet cehennem var çünkü. önce yaratılış gayeni ögrenmen lazım. mülk süresi ilk ayetlere bak.

0|0
    0|0
  • Hiç anlamıyorum. çok gereksiz bir düzen

0|0
    1|1
  • seni yaratmayada ihtiyacı yoktu neden yarattı acaba

0|0
    0|0
Yükleniyor...