Kuranda neden "biz" diye geçilir?

Kuranda neden "biz" diye geçilir"

"Biz onları ibret olsun diye yarattık."
"Sonunda bize döndürüleceksiniz"

??

0|0
2|12

En İyi Erkek Görüşü

• Yaşar Nuri Öztürke bunu bizzat sordum.. O konuyu karıştırma izahı çok zor, başka kafaların aklına girerse çok kötü şeyler olabilir demişti.. Yalnız Kuarn hocası babaannem ayetleri melekler getirip peygambere naklederken bu tarz da konuştukları için tarz bu tarz olmuştur demişti.. Tabi aslın da bu sözler hemen insanın aklına Eric Von Danikenin Tanrıların arabaları kitabını getiriyor..

1|2
    1|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Çünkü Allah ' a ego ya da bu tarz insanı duygular yoktur.

Öyle bir Rab ki tek başına yaptığı şeyleri melekleri vesile ederek ( kim bilir kaç milyon yıldır karşılıksız ibadet ediyorlar Allah'a ) Biz ekini kullanıyor.

2|2
    0|0
  • Portakal'ın inanmama özgürlüğü var ama peygambere iftira etme özgürlüğü yok.

''Biz'' O'nun büyüklüğünü azametini gösterir.

1|3
    0|0
  • Biz yani; Muhammed, Muhammed'in arkadaşları ve katipler..

0|0
    3|3
  • Muhammedin kendisini ve diğer uydurduğu şeyleri kast etmesinden kaynaklanır. Allah kibar olduğundan falan değil. Ona bakılırsa Allah bizi , kendi gücünü bize gösterip övünmek için yarattı deriz:)

0|0
    1|1
  • Bu bir çeviridir, Arapçadan çevrildiğinde arapçanın hitap tarzının sana garip gelmesi ilginç olabilir, daha garip anlatımı olan söz sanatları kullanılan ayetler de var.

0|0
    0|0
  • çok çelişkili bir konu ve çoğu açıklamalara bakınca saçma geliyor bana o açıklamalar aynı şekilde ayetlerin çoğu da öyle . biraz dikkat ve araştırmayla dini düşüncelerin değişebilir mesela bende öyle oldu :)

0|0
    0|0
  • Biz dediği melekler çünkü bir çok helak olayını melekler yapmıştır Allah onlara bu görevi verdi aynı şey gibi düşün bir işi ortak yaptığında ne dersin biz yaptık dersin demi aynı kapıya çıkıyor işte

0|0
    0|0
  • Biz güç anlamına da gelir, Allahın azametini yücelten bir sözdür

0|0
    0|0
  • Tanrının Diktadörlük Hevesi Yok Demekki...

0|1
    1|3
  • dua edilirken bile biz diye edilmez.. çünkü bu bencillik olur.. hadisi şerifte.. bir mümin kendisi için istedigini bir başka mümin kardeşi içinde istemedikçe cennete giremeyecektir.. bu hadisi şeriften yola çıkarak niye neden sonuclarına cvb bulabilirsin

0|0
    0|0
  • Tanrının Diktadörlük Hevesi Yok Demekki...

guzel cevap üstüne bir sey söylenmez

0|0
    2|4
    • Tanrı bizim gibi bir varlık mi ki böyle bir benzetme yapabiliyorsunz?

• insanlar arasındakı Diktadörlük ten bahsediyorum ama yanlış oldu tabi haklısın sonradan düşününce

Kızlar Ne Diyor 2

• Anlatim tarzim pek dogru olmamakla birlikte, mutevazilikle alakali. Allah o kadar seyi yaratiyor kimsenin gucunun yetmeyecegi seyleri. Buna ragmen BEN demiyor BIZ diyor.

0|0
    0|0
  • Ben kelimesi bencilliğin başlangıcıdır

0|0
    0|0
    • Tanrının insani duyguları olmaz kardes

• Mutevazilikda insanı bir duygudur "Ben yarattım ' demek bencillik mi?

• Öyle söylemedim. Ama tahmin edersin ki Kuran bizim için yol göstericidir. Ve her kelimesi insanlara bir örnektir. Ben bu açıdan bakıyorum."Biz" demesi, belki de "Bencil olmayın." demektir.

Yükleniyor...