Osmanlı'da cellatların çoğu neden sağır ve dilsizlerdi?

Osmanlı'da cellatların çoğu neden sağır ve dilsizlerdi ? Pargalı İbrahim'i böyle öldürmüşler.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Mahkumların son çığlıklarını duyup etkilenmemesi ya da kurbanın yalvarmasıyla merhamete gelmemesi için. Aynı zamanda 16 yy.'da özellikle padişahın yakın koruma görevlerinde de bulunurlardı ve çok küçük işaretleri bile algılayarak hareket ederlerdi. Harem geleneğindeki yüksek sesle konuşmamak ve saray içinde ses çıkarmamak kuralı harem içi özel işaret dillerinin gelişmesini sağladı. Tıpkı haremdekiler gibi bu cellatlar da özel işaret dili kullanır, padişah ile de gizli bir iletişime sahip olurlardı. Osmanlı'da işaret dili diye bir kitap mı çıkarsam ne yapsam.

Kızlar Ne Diyor 6

• etkilenmesinler ve Osmanlının çoğu sırrını duyup anlatmasınlar diye.. o zamanlar kelleleri kesilen insanlar çok olurdu yönetim çok sağlamdı. Aynı zamanda Osamanlıda herşey gizli tutulmalıydı

• Etkilenmesinler diye.

• Konuşup laf taşımasınlar dye sanırım ))

• Master tezin için konu mu arıyosun Eko?

• Etkilenmeleri az olur diye olabılır

• cellat ve kurban aşkı derlerya ,zarr aşık olmasın diye dermişim:D mantığı belli tav.. sadece işini yapsın.. SIR çıkmayan tek özellikteki insanlar,cellatlar bana göre, sağır ve dilsiz ..

Erkekler Ne Diyor 8

• Çünkü suçlunun dediklerini duymasın, çığlıklarından, bağrışmalarından etkilenip yumuşamasın diye böyle kişiler seçilirdi .. İnşAllah yardımcı olabilmişimdir ..

• ötmesinler diye

• Eee gayet normal :))

• Konuşulanları duyup devlet sırlarına vakıf olup sağda solda konuşmamaları için kendi iyilikleri için dilleri kesilir,değilse kulakları sağır edilirdi.

• benim bildigim cellatlari seçerken dilerini keserlerdi ama neden bilmiyorum ayrica toplumdan ayri gömerlerdi

• Öldürülen kişinin son feryatlarına acımak yada etraftaki kişilerin sözlerine aldanmamak için sağırlardır. O anda tek düşündükleri ölüm emridir.

• o zaman da engelli çalıştırma yasası vardı ellaham

• Erk'in kişiye mahsus tahsis edildiği yönetimlerde, halk sevse dahi muhalif olanın asılması mümkündü. Böyle durumlarda halka açık idam sahnelerinde, sevilen muhalife hitaben "Yaşa" sloganları atılıp, bir nebze de olsa gücün ve celladın vicdani rahatsız edilmek istenip, hayat kurtarılması yoluna gidilirdi. Cellat hem vicdanından, hem de güçten sorumlu olmaması nedeni ile dilsiz ve sağır tercih edilirdi. Çok net hatırlamamakla beraber, bir nedenin bu olduğunu okuduğumu hatırlıyorum.

Yükleniyor...