Osmanlı padişahları arasında hangisi sizin idolünüz olabilir?

Aşağıdaki Osmanlı Padişahlarından hangisi sizin idolünüz olabilir?

• Fatih Sultan Mehmed
    53% (17)41% (11)47% (28)Oy Ver
  • Yavuz Sultan Selim
    3% (1)26% (7)14% (8)Oy Ver
  • Kanuni Sultan Süleyman
    31% (10)15% (4)24% (14)Oy Ver
  • Genç Osman
    9% (3)11% (3)10% (6)Oy Ver
  • Sultan II. Abdulhamit
    4% (1)7% (2)5% (3)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• II.Mehmet askeri dehasından dolayı 1 numaradır[fatih ismi oradan gelir]

I.Selim fazlasıyla delikanlıdır.[yavuz ısmi onun ıcın verıldı]

I.Süleyman yaptıgı kanunlardan dolayı İsviçredeki heykeli[kanuni lakabı bunun için verildi]

Genç Osman cesaretiyle etkiler.yası cok kucuk oldugu ıcın yeni çeriler biz sakalında tarak durmayan padısah ıstemeyız dedikleri zaman taragı dudagına gecirip bakın duruyor dıyen ve sonra saraydakılerın ıhanetıne ugrayan[annesi]

II.Abdulhamit ise bir devletin ömri nasıl 33 yıl uzatılır bunu denge politası ızleyerek gosteren sahsıyettır

2|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Fatih Sultan Mehmet: Çok başarılıdır, fatihtir, idealisttir ama kardeş katlini yasal görmüş ve kardeşini suçsuz yere öldürtmüştür. Bu yüzden idolüm OLAMAZ...

Yavuz Sultan Selim: Başarılıdır, 8 senede Osmanoğullarını 2 kat daha fazla genişletmiştir, serttir, taviz vermez, devlet işlerinden anlar ama kardeş katilidir, aynı zamanda büyük bir yağmacı ve girdiği yeri yıkıp yakan bir liderdir. Bu yüzden idolüm OLAMAZ...

Kanuni Sultan Süleyman: Başarılıdır, muhteşemdir, avrupayı kendine hayran bırakmıştır, Arabistan çöllerinden viyana kapılarına kadar dayanmıştır ama karakteri o kadar zayıftır, o kadar saftır ki bir kadına inanıp öz oğlunu ve en yakın arkadaşını, yoldaşını gözünü kırpmadan katledip son günlerini ızdırap içinde geçirmiştir. Bu yüzden idolüm OLAMAZ...

Sultan Abdulhamit: Osmanlı çırpınır iken onu ayakta tutmaya çalışmış. Eğitim herşeyin başlangıcıdır diyip okullar kurdurmuştur. İyi niyetlidir ama aşırı katı bir din politikası vardır ve bu devlet işlerinde objektif davranmasını engeller. Bu yüzden idolüm OLAMAZ...

II.Osman: Daha genç yaşında kendini tahtta bulmuş ve elinden geleni yapmıştır, devletin gittiği çöküntü halini görmüş ve bir önlem almak istemiştir. Ve bunu daha çocuk denilebilecek bir yaşta yapmaya kalkmıştır. Aristokratik bir yer tutmaya başlayan Yeniçerilere karşı, halkı savunmuştur ve bu uğurda katledilmiştir. Bu yüzden ancak aralarında bu adam idolüm OLABİLİR...

Ama bana sorarsanız başka idolün varmı diye Roma İmparatorları Trajan ve Vespasianus'u gösterebilirim. Hoşgörüleri ve iyilikleriyle... Bunun haricinde tüm Türk milletinin idolü olan M.K Atatürk'ü saymıyorum bile.

3|0
    3|3
    • en iyi cevabı seçmiştim lakin ilk defa böyle bir değişikliğe gitme gereksinimi duydum çünkü cevabınız çok bilgilendirici ve doğru olmuş, bu yüzden +1 ve en iyi cevap

• MARKUS ULPIUS NERVA TRAJAN BAKIN BU ADAM IDOLUNUZ AMA BU AHLAKSIZLIK YAPMIS BIRI. BEN YUNNANISTANLIYIM. SIZDEN IYI BILIRIM. BU ADAM ENSES ILISKI DEDIGINIZ TURDE BIR ADAMDIR.

• Lafla peynir gemisi yürümüyor, ispatla? Adamın ömrü savaşlarla geçiyor evlatlığı Hadrian'ı varis ilan ediyor sen ne diyorsun. Varsa delilin getir göster. Trajan gibi şerefli ve iyi bir insanı lekelemek senin yaptığın.

Yunanistanlı olman, direk benden iyi biliyor olmanı sağlamaz. Varmı akademik seviyen bu konu hakkında. Ben üniversitede bunun üzerine okuyorum, daha doğrusu Arkeoloji ve sanat tarihi okuyorum ama bu konuda bizim alana girer. Böyle bir saçmalık daha önce hiç duymadım.

• Şıklarda yok ama. 2. mahmut ile sultan abdülmecid de olabilir. bu günükü modern tarz ordumuzu kuran 2.Mahmuttur. bugün giymekte olduğumuz pantolon, ayakkabı(kundura), kravat, yakalı gömlek, ceket gibi avrupai giyim kuşamı o getirmiştir. Bu gün kullandğımız bayrak 1844 tarihnide Sultan Abdulmecid'e aittir. (kırmızı zemin üzerine beyaz beş köşeli yıldız ve hilal, ondan önce üç hilalli bayrak vardı, sonra sekiz köşeli yıldızlı bayrak çıktı. bu günkü şeklini Abdülmecid verdi.) mehter takımı yasaklanmış yerine batı tarzı modern mızıka bando takımları kurulmuştur. (mehteri tekrar Atatürk kurmuştur. Atatürk dönemine kadar yasaktı) bu günkü tarz modern okullar ilk orta lise kurulmuştur. bu günkü harb okulları kurulmuştur. Yargıtay, danıştay gibi yüksek yargı organlırını Abdülmecid kurmuştur. Jandarma, polis teşkilatlarını, kızılay teşkilatını kurmuştur. kısaca bugünkü modern türkiye'nin kurumları 2.Mahmut ve Abdülmecid dönemlerine aittir. para birimimiz (lira) 1843 te Abdülmecid döneminde basıldı. ondan önce para birimimiz lira değildi.

bu günük toprak reformlarının temelleri atıldı.

o zaman bu iki padişah da önemlidir diyebiliriz.

1|0
    0|0
    • Katılıyorum reformcu padişahlar çok önemli yer tutar. Yıkmaktan çok yapıcı oldukları için.

• Fatih delikanli adam severim Yavuzu sevmem zamaninda cok pislik yapti kanuni amerika meclisinde portresi olan 5 liderden biriymis yaptigi kanunlardan dolayi ama genc osman cok zeki bir adammis 4 yil kalmis ama yenilikciydi silahla degil zekayla is yapti idolum bu olsun

2|0
    0|1
    • tarih bilgine +1 verdim arkadaşım

• ha bu arada yavuz pislikse kanunıyede sayman gerekır

cunku KALENDEROĞLU İSYANI(1527) asagı yukarı aynı nedenlerden oturu bastırıldı

• bu arada alevilerin tamamını oldurtmedı ama caldıran savası oncesı safavılerın yanında olanları oldurttu

• İçlerinde A dedim ama genel olarak II. Mahmud'u beğeniyorum.

Yavuz tahta geçmek için babasını öldürdü diye biliyorum

Kanuni Yavuz'dan kalan dolu hazineyi boşalttı diye biliyorum (dikkat ederseniz Kanuni'den sonra gerilemeye giriliyor)

II. Abdulhamit çok baskıcıydı

Genç Osman hakkında pek fikrim yok.

FSM'nin özgürlükçü olduğunu düşünüyorum, zamanında sarayda felsefik toplantılar yaparmış ve herşey konuşulurmuş..

1|0
    0|1
    • evet, benim düşüncem de bu doğrultuda :)

+1 bilgine ve düşüncelerine :)

• Güzel bir soru ama ılk uc sıkkı koymasanız daha ıyı olurdu zaten halk bu üç padişahı ezbere bılır baskanıda hatırlamaz. benım tercıhlerım sultan 4 murat ,ıkıncı bayazit ve orhan bey olurdu. ıclerınden asıl idolünmorhan beydir. cunku babası osman bey her ne kadar beyliğe adını versede, asıl beylıkten devlete gecişi yapan erkek kardesınıde vezir yapıp osmanlıyı osmanlı halıne getıren tum kurumların ve yapıların temel tasını atan kısıdır. kısaca asıl kurucudur.

1|0
    0|0
  • Yavuz Sultan Selim.

İktidar için babasını ve kardeşlerini öldürecek kadar hırslı. Avrupanın karışıklığında ve ego içinde boğulmak yerine(bkz:kanuni) doğuya, hazinelere ve güce(halifelik) yönelecek kadar akıllı.

Kendisinden sonra Osmanlı için yeni bir devir açılmış ve teokrasi daha da ağırlık. Ancak bu durum kendisinden sonra gelen padişahların bu güze kendilerini kaptırmaları ve iyi yönetemediklerinden sonun başlangıcı olmuştur.

Talihsizliği yalnızca 9 yıl tahtta kalmasıdır.

1|0
    0|0
  • Cevaplar çok enteresan en iyi cevap da çok enteresan çünki burda sıralanan sebepler içerisinde kimsenin idolü olacak birini göremiyorum:) Çünki bu cevapları verenlerin ya üst düzey subay ya üst düzey devlet görevlisi olması lazım ki Fatih'i ya da Kanuni'yi ya da Abdulhamid'i kendine idol edinsin:) Yine benimki bana mantıklı geldi finansçıyım ve sanırım para saklamak benim işim:) Evet belki Yavuz 600yılın en büyük parasını sakladı, ama nolsun ben de naçizane bir şeyler yapıyorum işte:) Ve en iyi cevabı kendi kendime seçtim:))) Tabi ki benimki:))

0|0
    0|0
  • neden 4.murat ı yazmadın ? benim idolüm o . keşke daha uzun yaşasaydı. getirdiği şiddet vahşet ile tam otorite sağlamıştı. üstelik mütevaziydi tedbil kıyafet halk arasına karışırdı. böyle yönetici lazım.

0|0
    0|0
  • hepsinin hataları olmuştur elbet ama fatih sultan mehmet dicem.hırsını takdir ediyorum

1|0
    0|0
  • Osmanlıda kısa sürede devleti en güçlü ekonomiye kavuşturduğu için ve en büyük hazine onun döneminde mühürlendiği için elbette Sultan Selim Han.

-Bir finansçı nasıl bakabilir ki zaten olaya başka:)-

1|0
    0|0
  • hepsi iyi padişahlardır

0|0
    0|0
  • yavuz sultan selim han fatihin torunu kanuni nin babası 8 yılda halifelik topraklarını feth etmiş eşsiz bir padişah

0|0
    0|0
  • II. MURAD...Sorunları kökünden çözen, iyi bir stratejist, arkasından iyi bir veliaht bırakan lider

0|0
    0|0
  • fatih sultan mehmet ismini taşıyorum...

1|0
    0|0
  • adaletinden dolayı kadıya kolunu uzatan fatih diyorum...

1|0
    0|0
  • Kanuni..

0|0
    0|0
  • Yavuz Sultan Selim

0|0
    0|0
  • fatih sultan mehmet

0|0
    0|0
  • Osman bey derim

1|0
    0|0
  • dogu romayıda batı romayıda turkler yıkmıstır kı doguyu yıkan osmanlıdır.daha sonra yenı roma kuruldu[ab] o adamlar ne yaptı? gıttı osmanlının adalet sıstemenı ornek aldı onlar bılmıyor muydu roma ımpt.lugunu evet cok ıyı bılıyorlardı ama osmanlı kadar degıl.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Fatıh Sultan Mehmet ve 2. Abdulhamıt.. Onlar çok ıyı yönetıcelerdı...

kanunı sultan Suleyman evet çok başarlı olabılır ama butun hazıneyı bır guzel seferlerde tukettı...vs vs...

1|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet! Onun gibi kararlıyım cesurum :)) Kafama koyduğumu yaparım:D

1|0
    0|0
  • yavuz sultan selim

1|0
    0|0
  • Fatih Sultan Mehmet (baba adam)

1|0
    0|0
  • FOyla - Hiçbiri :) Osmanlıyı sevmem

0|0
    1|0
  • Fatih sultan mehmed