Osmanlı padişahlarının içki içmesini neden kabullenemiyoruz?

osmanlı padişahları içki içiyormuş kaç tanesi içiyordu o bir muamma ama içenler varmış. kaldı ki bunda ne var insan sonuçta

bunu kabullenmemek neden ? gerçeklerle yüzleşmeliyiz ve onları da öyle kabul etmeliyiz. bu öfke bu inkar neden ? onları da anlamak gerek.

0|0
12|25

En İyi Kız Görüşü

• Yazık ki onların bize bıraktığı medeniyet üzerinde onlara hakaretler edebiliyoruz, yazıklar olsun bize.

kardeşim sen bunu yazıyorsun, getir delil göster, de ki bak şu kaynak şu kaynak şu araştırmalara dayanmış! diyobiliyorsan konuş! bir zamanlar fransada kadınlı erkekli dans çıktı diye fırtınalar koparan padişahlar mı içki içiyormuş?Osmanlı bir İslam devletidir ve İslam'da içki HARAMdır. Evet eşi varmış çokça, doğrudur.İslamda 5 kadına kadar da nikah var ve Peygamberimizin de birçok eşi olmuş.Peygamberin ümmeti İslamca uygun görüp yapmış.ne var bunda?

Muhteşem Yüzyıl'ı gerçek tarih sanıpta, eline bir kere adam gibi tarih kitabı almayan bebeler, sizin zihniyetinizi taşır o dizi, TARİHİ değil.Haremin aslen ne olduğunu öğrenin gelin.

Onlarda insan gezer eğlenirmiş! Yahu insaf açın 2 sayfa Kuran'ı Kerim okuyun da insan bu dünyaya gezmeye mi gelmiş imtihana mı gelmiş öğrenin!

Ne güzel demiş Necip Fazıl : Ey bir aileye bile hükmedemeyen ilerici üç kıtaya yedi denize hükmeden ecdadım mı gerici ?

Gerçi gözünü kapatan elbette güneşi inkar eder, siz de öylesiniz.

Yalnız unutmayınız ki bilmeden söylediğiniz bunların hepsi haktır, hesabını diğer dünyada böyle alimlere iftira atmakla vereceksiniz! Allah ıslah etsin, gönlünüzü açsın ne diyeyim

1|2
    1|1
    • İslam'da 4 eşe kadar izin var. O da şartlara bağlı. Padişahlar evlenmeden Müslüman kadına yaklaşmaz, sadece gayri-müslim kadınlarla birlikte olabilirdi. İçki içer, içmez olayı başka. Haşa bunlar peygamber değil, sıradan bir insan. Hataları da olacaktır, olmuştur.

• niye gizli yazdın gizlenecek ne var bunda

• Kardeşim ben (haşa) Peygamber mi dedim? İslam da böyle bir izin var peygamberimiz bunun örneği iken neden bu kadar eleştiriliyor dedim. Ayrıca Osmanlı da harem ne içinmiş öğrenin gelin

Kızlar Ne Diyor 11

• Osmanlı padişahlarında içki içen toplasan bir elin parmaklarını geçmez..

Onların da hesabı Mevla ile...

Osmanlı hata yapmadı mı ? Yaptı.. Ama 600 yıl bir imparatorluk kolay kolay ayakta kalmaz..

Her devrin cahil yahut nefsine yenilen yöneticisi vardır.. Lakin bu koskoca İmparatorluğu Lekeleyemez.. Zira İçlerinde Peygamber övgüsüne nail olmuş Padişahlar var..

1|2
    1|1
  • Osmanlı padişahları içki de içerdi, tütün de kullanırdı hatta ve hatta ot da içerdi...

Bununla alakalı birçok kaynak mevcut.

Ecdadıma saygılıyım ama şu da gerçek ki, Osmanlı hayaliyle yaşayanlar, şimdinin Türk vatanını 'T.C.'yi kuran Mustafa Kemal Atatürk'e daima çamur atma ve 'ayyaş' deme cürretinde bulunanlar...

Sizin sevmediğiniz o yüce gönüllü insanı İsveç'te bile 'Atatürk gibi düşünmek' diye bir deyimle andıklarını biliyor muydunuz?

3|2
    2|1
    • Ayyaş deme cürretinde bulunanların, onun kurduğu ülkede yaşamaları da ayrı bir yüzsüzlük, cahiller aldırma.

• içtiğini nerden duydun ki? Söylenen çoğu şeye inanmamak lazım.Ha içse bile müslüman oldukları için yakıştıramıyoruz.

0|0
    2|1
  • Yok be onlar yapmazlar. Osmanlıya kötü şey deme taşlarlar bak :)) hala osmanlı hayaliyle yaşayanlar var ne acı.

2|3
    2|4
    • kusura bakma ayyaş dediğin adamın sayesinde yazıyorsun yoksa kimin yatağında olucağın bellimiydi terbiyesiz Osmanlı ayrı Atatürk ayrı sanane içkiyi içerse içsin adam böyle bir ülkede yaşama şansı vermiş Allah sizin gibileri afrkada yaşatsaymış anlardınız

• Gördüm canım, nereye gitti acaba :)

• Onlar da insandı sonuçta, tabii ki içer - gezer- güler ve oynar. ~~

0|3
    2|0
  • Musluman ama haremi var 10 tane en az karısı var. Sizce icmemeleri inandırıcı olur mu ?:)

3|1
    3|2
  • osmanlı döneminde halkı bir arada tutan tutkal dindi.şimdi dinin yerini ne kadar milliyetçilik almaya çalışsa da eski tutkalın izi kalır.

0|0
    0|0
  • hani şeriat falan var ya o zaman yalancı padişahlarınız olurdu diye heralde.

2|0
    1|2
  • içsinler n'olcak

0|1
    2|0
  • Sadrazam olmaliydin Eko

0|1
    1|2
  • miş li muş lu konuşmasana adam!

delilin nerde atıp konuşmak arkalarından kolay tabi..yazık!

1|1
    2|1
    • bacım ne güzel savunuyorsun ama gizlisin, niye? Gizli kapaklı olmuyor :/

• boşver..bacım

Erkekler Ne Diyor 25

• Çünkü halkın %99 u müslüman geçinir ama çoğunda "ecdadperestlik" vardır...

Onları kutsal kabul eder, asla günah işlemeyeceklerini falan düşünürler. İçki de en göze batan, yakalanması kolay günahtır ya. Onun için kazan kaldırırlar hemen yeniçeriler gibi...

0|0
    0|0
  • En iyi dediğimiz insanın sadece yaptığı kötülükleri bir kağıda yazarsak tiksinir bir daha yüzüne bakmayız.

Nasıl bakarsa insan öyle görür.

1|1
    0|0
  • sümme haşa

kim uyduruyor bu fitneleri neresinden çıkarıyorlar mabadından mı?

tiz boyunları vurula gafillerin

3|3
    1|1
  • kim nerede duymuş bunu,ve kım neden ınkar edıyor,ınsan onlarda yahu,ıstıyoz kı yıyısmesın ıcmesın eee napsın

0|0
    0|0
  • Çünkü padişah aynı zamanda halife idi ekinoks. Bazılarına dürtüyor bu durum. İnsanları yüceltmeden duramayız.

3|1
    1|0
    • Yavuzdan beri padişahlar halife... Şimdi bile 26 net filan çıkarırım lan !1!

• He tamam :(8

• halifelik gelmeden önce içenlerde "içmiyormuş" aslında hepsi bilmem nenin yeryüzündeki suretiymiş bunların

• osmanlı ne zaman kuranı elınden gevsettı bıraktı demıyorum gevsettı dıyorum ondan sonra gerılemeye ve devrılmeye basladı..

içki her turlu kotulugun anası..

2|0
    0|1
  • osmanlı padişahları içki içiyordu kaçı içiyor muamma bu şu köydekiler o.ç. kaçının annesi kerhanede çalışıyor bilinmez gibi bişey sorunuzun asıl amacı belli islam devleti başkanları peygamber övgüsünü kazanmış olanlar var müslüman türk atasını böyle kümelemez soruya bak beeee sen git 100. yıl yalan rüzgarı pembe dizi falan izle tarih senin neyine.

1|0
    0|1
  • çünkü osmanlı padişahları kendi dönemlerinde islamiyetin en büyük insanlarıydı.halifelerdi.ve islamiyette çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır.bu yüzden olabilir mi?

1|0
    0|0
  • Şimdi yine eksileyecekler ama yazayım :) Padişahlar müslümanlık denince mangalda kül bırakmıyordu ama çoğu ne kadar haram varsa hepsini yaşıyordu. İçkisi, afyonu, tütünü, uyuşturucusu, eşcinsel ilişkileri, 50-100 kadınla evlenmeden ilişkiler, vs... Saymakla bitmez. Öfke ve inkar haliyle oluyor, çünkü padişah deyince milletin aklına "namazında niyazında ak sakallı nur yüzlü dede" imajı gelir de işin aslı öyle değil. İnsanlar inanmak istediklerine inanmaktan vazgeçerse yüzleşme olur

1|0
    1|0
  • link burayı okuyun boşuna kafadan sallamayın

0|0
    1|0
  • onlarıda öyle kabul etmeliyiz demişsin sanki padişahlar öcü :D şarap için üzüm bağları için feth edilen yerlerde vardır..

0|1
    1|0
  • gerizekalli oldugumuzdan mi acaba?

1|1
    0|1
  • mış miş ile bilimsel bir yaklaşım olmaz. geçerli kaynaklar var mı ona bakmak lazım. ben şahsen içtiklerini düşünmüyorum.

1|0
    0|1
  • Valla adamlar içe içe harem kura kura bütün cihanı feti ettiler :) başarı bu adamlar herşeyi edebli yapmış

0|1
    1|0
  • Günahkara, o bendendir, diyen, kendisi düşünsün.

0|0
    1|0
  • Yani içebilirler, içmişlerdir de sonuçta onlarda insan nefsi var demi ama ? :))

Bunu kabullenmememizin nedini İslamın o dönem ki koruyucusu olmamız başka bir neden de göremiyorum :))

0|0
    0|0
  • içer tabii..adam padişah ! ben kabulleniyorum.. ama içki içmeyenleri kabullenmiyorum pek!

0|0
    0|1
  • IV. Murat, içkiyi yasaklamıştır. Ondan önce ve sonra içenler var mıydı bilemiyorum. Olabilir de olmayabilir de. Kimsenin günahlarıyla ilgilenmiyorum. Osmanlı Padişahlarından ziyade esas kabul edemediğimiz daha önemli şeyler var ya neyse...

1|0
    2|4
  • Fatih, İstanbu'u alıp ilk iş boğaza karşı rakı balık yapmış. İşini biliyor kerata.

1|3
    3|4
  • aslını inkar eden asılsızdır demişler Atatürkü inkar edenler kadar Osmanlıyı inkar edenler soysuzdur

1|0
    0|0
  • içmediğini inkar edenmi varmış...

0|0
    0|0
  • icsin. herkesin kendi hayati bizi ilgilendirmez ki

0|0
    0|0
  • içerde yerde kardeşim koca padişah olmuş içer size ne

0|0
    0|1
  • Atatürk içip zeybek oynayınca efelerin efesi , Osmanlı padişahı içince ooooouvvvv . Hassiktir ordan amk.

0|1
    1|0
  • İçmiş mi bilmem içmişse de beni ilgilendirmez o da insan ben yaptıklarına bakarım ülke için mesela Atatürk'e baktığım gibi..

0|0
    0|0
Yükleniyor...