Ateş gerçekten de keşfedilmiş midir?

Saygıdeğer KSCanlar;

Ateş gerçekten ilkel insanlar tarafından keşfedilmiş midir? Yoksa bu bir saçmalık mıdır?

Peki bazılarının dediğine göre Allah Adem (a.s)'a gerçekten nasıl ateş yakılacağını, nasıl dokunulacağını, nasıl yemek yenilip içileceğini öğretmiş midir?

Bu konu kafama son birkaç haftadır takılmış durumda.

Ateş keşfedilmiş midir, yoksa Allah Adem (a.s)'a nasıl ateş yakılacağını öğretmiş midir?

0|0
3|20

En İyi Erkek Görüşü

• çok zordur, bulan kişiyi takdir ediyorum. evet, yıldırımlar veya aşırı ısınma sonucu orman yangınları belki oluyordu çevrelerinde. ama bunu yapay şekilde elde edebilmek için ciddi bir zeka ve gözlem kabiliyeti gerekir.

önce ateşin "sıcaklığını" farkeden insanın, daha sonrasında bu sıcaklığın cisimleri birbirine sürttüğünde de oluştuğunu ve bu sürtünme devam ettiği sürece sıcaklığın arttığını "anlaması" gerekir. bunu anladıktan sonra, bıkmadan usanmadan cisimleri birbirine sürterek veya çakmak taşlarını kuru dallara çakıp kıvılcım çıkartarak ateş yakma çabasına girmek gerekir.

bu şekilde ateş yakmaya çalışanlar bilir, çok zor bir olaydır. öyle tahtaları sürterek veya çakmak taşlarından kıvılcım çıkartarak ateş yakmak ile deveye hendek atlatmaya çalışmak arasından pek fark yok.

dedim ya, takdir edilesi bir kişidir bunu bulan. ihtimalle çok inatçı biridir de. inat dedim de aklıma geldi; insanı insan yapan şey, merakı ve inadıdır. bunlar olmasaydı bugün var olamazdık...

Bu arada:
    https://eksisozluk.com/entry/46476981

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Homo erectus'un ağaca düşen bir yıldırım sonucu ateşi keşfettiği düşünülüyor. Çünkü homo erectusların çoğu yaşam stili mağaralardaydı ve mağarayı aydınlatmak için erectusların bu yıldırımdan faydalanmaları aynı zaman evrimide hızlandırmıştır. Erectuslar için kesin ateşi bulmuş diyemesekte "Bilinçli Olarak Kullanımı yani bilinç olarak bulunması erectuslara aittir"

Dini açıdan yorum yapma gereği duymuyorum dogma fikirleri günümüz gerçekçiliğine uygun bulmuyorum

Bkz : PNAS Science Sessions 2012, Popular Science USA, 2011 april, New Scientist 2012 april

1|1
    0|0
  • kesin olarak bir şey söylemek imkansız çünkü bu konu da veri yok tam anlamı ile.. Fakat ilk insanlar ateşin nasıl yakıldığını doğa kanunları ile öğrenmiş olsalar gerek.. Yıldırım düşmesi sonucu ağacın yanması gibi.. Bilim ile dini iç içe düşünmedikçe bir yere varmak imkansız..

0|0
    0|0
  • Ateş zaten var olan bir şeydi kesif etmekten kasıtlari insanların isteyerek ateş yakabilme becerileriydi.

Bu bilgiyi verdikten sonra ademle havvanin ateşi keşfetme olasılığı oldukça düşük bence yüzlerce yıl sonra oldu bu olay.

Yemek yemek için de kesif yapmaya gerek yok yemek yemek içgüdüsel birşey

Ve insanların yemek yemeyi keşf etmedi. Sadece neleri yiyebileceğini keşfetti zaten yeryüzünde insanlardan önce bir süru canlı olduğu için o canlılara bakarak nelerin yenilebildigini ogtendiker.

Bunlar kişisel fikirlerim bir araştırma sonucu değildir. Zaten nasil keşfettiklerini araştırma ihtimali yok.

0|0
    0|0
  • İnananlar icin Adem..
    İnanmayanlar icin insanlar kesifetti diyebilirim
    herkes kendi inancina uygun bir aciklama getirecek cunku

0|0
    0|0
  • Dini ve ruhani tarafından bakarsan olaya, Allah , adem ile havvayı dünyaya göndermiştir , elmayı yediler diye, soru 1, geldikleri yerde ateş var mıydı?, varsa eğer zaten yakmayı biliyorlardı, yoksa eğer şu an bizde olmazdık, ateşi bilmediğini düşün nasıl bulabilirsin ki mümkün değil birde adem ile havvayı kaç yaşında gönderdi buraya oda var şimdi, bilimsel olarak ta ilk zamanlarda illaki orman yangınları vs olmuştur olan yangından alıp sürekli ateşi besleyerek besleyerek uzun bir süre gitmiş olabilirler, kaldı ki zaten ilkel insanların ateşe olan ihtiyacı sadece ısınmadan dolayı olabilir, çiğ yiyorlardı ızgara yapmak çok sonraları akıllarına gelmiştir kanımca:)

0|0
    0|0
  • kuranda
    allah yeni bir halife yaratacağını söyler dünya üzerine ve melekler ezailin kibrinden etkilenerek şu sözü söyler dünya üzerinde fitne fesat savaş yaratacak birilerinimi yaratacaksın yarabbi der ve allah derki ben sizin bilip ya da bilmediğiniz sakladığınız her şeyi bilirim bu adem secde edin der 4 melek secde eder ama ezazil etmez ve kovulur
    adem yaratılıştan itibaren kıyamete kadar tüm nimetleri say der eşyaları saymaya başlar 36bin gün sürer ve allah derki ben her şeyi bilirim

0|0
    0|0
  • Bazı şeyler içgüdüsel olarak bilinir. Mesela süt emmek, tuvalet ihtiyacını gidermek, annelik gibi. Ancak ateş yakmanın içgüdüsel bir davranış olduğunu düşünmüyorum. Keşfedilmiştir.

0|0
    0|0
  • insanlar kesifetti

0|0
    0|0
  • onu bilemicem. o kadar yaşlı degilim acıkcası

0|0
    0|0
    • Yaşlı olmak demek bu konularda fikrinin olması gerek demek değildir, pekala genç bir insan da bu konuda fikri varsa görüş paylaşabilir.

• Bazen kendi kendine yanan yerler oluyor. O zamanlarda hiç yanmamış mı? Bende bunu merak ediyorum :D

0|0
    0|0
    • Evet, kuvvetle muhtemel yaşanmıştır. Şimşek çakmasıyla ormanlar yanabiliyor. Tek bir cevap arıyorum, aklıma yatsın ve kurcalamasın istiyorum ama sanırım bu biraz zor olacak. :D

• İnsanın ateşi keşfetmesi zaten Allah'ın öğretmesiyle aynı şey. Keşfedilmesini sağlayarak öğretiyor işte.

0|0
    0|0
  • hz. Adem zaten fırıncıydı ekmek yapıyordu yani ilk insan olarak cahil değil Allah tarafından öğretiilmiş di herşey ona

0|0
    0|1
    • Pekala, teşekkür ederim. Hz. Adem'in fırıncı olduğu nerede yazıyor?

• peygamberlin haayatını anlatan bir kitapda okumustum ve inanıyorum çğnkü herşeyin bir ilki olmalı ve Allah öğretmeseydi hiç bişe yapamazdık ilk insanlardan bahsediyorum

• Teşekkürler.

• adem diye birisi yok uzgunum :(

0|0
    0|0
  • Din ile bilimin söylediklerini birlikte düşünürsen işin içinden çıkamazsın birini seçmek zorundasın.

0|0
    0|0
    • Tek bir doğru. Akılcı olmak, sorgulamak gerektiğine inanıyorum fakat söylediğiniz gibi işin içinden de çıkamadım.

• Ben bu konularda bilimin söylediğine inanmayı tercih ediyorum.

• hz. adem'e öğretilmiştir. fakat eğitim kitaplarında bunları yazmazlar insanlar allah'a inanmasınlar diye.. hz. idris ise ilk iğne, makas icat edendir. ilk kumaşı dokumuş, kesip biçerek, elbise yapmış ve ilk giyinen insan olmuştur.
    kalem, harfler, rakamlar onun icadıdır. aynı zamanda atları terbiye eden ilk kişidir.

0|0
    0|1
  • Nasil tütün iceceginide öğretmiş hem de uygulamalı olarak.

0|0
    0|0
  • asıl Adem gerçekten varoldu mu? Eğer tüm insanlar tek bir kişiden geliyorsa, bulunan ilk insanların fosilleri neden birbirine o kadar uzaktı?

0|0
    0|0
    • Eğer ilk insan Adem olmasaydı, başka biri olmayacak mıydı? Ya da Allah birçok insan mı yaratacaktı aynı anda?

• evrim teorisi burada mantıklı geliyor işte. Allah'ın varlığına inanan ve Allah'ın gücünün sonsuz olduğunu bilen birinin, Allah'ın insanı bir kere değilde; zaman içinde ve evrim sonucunda yaratmış olmasına inanmaması saçmalık. İlk insan Adem'se, dediğim şekilde evrim sonucu yaratılmış ve evrimini ilk tamamlayan insan olmuştur.
      Müslüman olan birisi değili, Tanrı'ya da inanmam ama, sizler bir müslüman olarak bu olayı iyice bir düşünün derim.

• Teşekkürler yorumunuz için.

• ateş düştüğü yeri yaktığı zamanlarda bulundu
    homo sapiens iyi kullandı

0|1
    0|0
    • Peki, teşekkürler. Söylediğinin bilimsel bir açıklaması var mı? Yanlış anlama, farklı görüş bildirenlere de aynı soruyu soracağım.

• bu bir saçmalık

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

Yükleniyor...