Tanrının mizah anlayışı?

Tanrının mizah anlayışı ile ilgili ne söyleyebilirsiniz? Kuran ya da farklı yerlerde bu anlamda bir bölüm dikkatinizi çekti mi. şakacı ve sevecen bir yaklaşımın olduğu.

Güncellemeler:
Bir de şöyle bir şey var :)
“Allahü teâlâ, ayrıca bir Cennet yaratmıştır ki, burada Hûrîler ve köşkler yoktur. Burada Allahü teâlâ, gülerek tecellî eder.”
Sorumda saçma atışmalar istemiyorum o yüzden engelliyorum :) ona göre cevap verirseniz güzel olur.

0|0
4|18

En İyi Erkek Görüşü

• "Tanrı'nın bile bir mizah anlayışı vardır, ornitorenklere bakın yeter" lafıyla başlayan Dogma filmi aklıma geliverdi hemen :)

Açıkçası kutsal kitaplarda fazla sevgi sözü yok, daha çok korkutmacalar var

1|0
    0|0
    • Mesajına cevap veremedim 1. Seviye olduğum için.

• EİG'ye gerek yoktu, beni bile Xper dilencisi sanan 2-3 çocuğun ekmeğine yağ sürdün

• :) ornitorenklere ayıp olurdu seçmeseydim. Onlar da biraz bu tatlı hayvana bakıp düşünsünler.

Erkekler Ne Diyor 17

• şimdi ALLAH bizmgibi insana benzeyen sıfatlardan münezzehtir. Lakin gülmek farklı anlamda olabilir hatta

Bu husustaki "gülme" hadisleri Resulullah'tan (as) mütevatir olarak riva­yet olunmuştur. İmamlar bu hadisleri rivayet etmişlerdir. îmam Malik de ki­tabı "el-Muvattâ"da bu hadisi Ebu Hureyre'den rivayet ederek almıştır. Ebu Hureyre'den şöyle rivayet olunmuştur: Resulullah (as) şöyle buyurdu: "Allah Azze iki kişiye güler: Birisi bir başkasını öldürür, ama her ikisi de cennete gi­rerler; öldürülen Allah yolunda savaşa girmiş ve bu savaşta şehid olmuştur. Bu Müslûmanı öldüren katil de daha sonra Müslüman olarak Allah Azze uğrunda savaşa girmiş ve bu savaşta şehid edilmiştir."

1|2
    0|0
    • “Allahü teâlâ, ayrıca bir Cennet yaratmıştır ki, burada Hûrîler ve köşkler yoktur. Burada Allahü teâlâ, gülerek tecellî eder.”

Şimdi buradaki hadiste gülerek tecelli etmesinde Allah c. c. Bizlere öyle bir nimet veriyorki önmeyeyim bütün cennet malında yemeğinden tut hurisi Köşkü vb cennet nimetlerinden daha değerli birşey yani cemalini gösteriyor ve Ogün rabbine bakacak olan yüzler Nur gibi paarlayacaklardır ve tebessüm edecekler bu en büyük nimettir Gülme anlamı buradan geliyor haşa Allah bizim gibi insana benzeyen veya başka şeylerden münezzehtir o tek ve benzersiz olandır

• Allah cismani varlık değildir ki gülme şaka yapma gibi refleksler olsun. aklı rehber edinenlerin bakışaçısı da bu kadar olur zaten.

0|4
    0|0
  • Tanrı küçük bir çocuk,

Ve esprileri ölümcül..

1|0
    0|1
    • Sanırım tanrının ağzından evrenin hikayesiydi kitabın adı. Orda tanrı ilk başta bebekti ve okurken çok hoşuma gitmişti.

• soru süper ama o tanrı dediğin Allah teala'dır ayrıyetten mizaha gelince Kur'an - ı Kerim insanlar düşünsün diye indi gülsün diye değil o yüzden olması imkansız ama fıkıh kitaplarında ya da dini biyografilerde çoğu peygamber, evliya ya da ermiş insanların hayatlarında mizah içeren dini olaylar olmuştur

0|2
    0|0
    • Bu nasıl bir yorum beyin terk :/

• işine gelmiyor demeyelim de. Neyse bakalım. nefretle verilmemiş bir cevabın sahibi olduğun için teşekkür ederim.

• est ben teşşkr ederim

• Allahı sevın çunku duanızı kabul ettıgınızde sıze gulucuk atar, ama zelil lldugunuzda deıl çünkü o merhametlıdır. Ona şirk koştugunuzda size kızar ve ondan korkun şiddetinden. İnsanlara merhamet edin tebessüm edin ki allah sizede tebessüm etsin.

0|2
    0|0
  • Gülerek tecelli ederden onumu anladın

0|1
    0|0
    • Hayır ya hoşuma giden bir cümle yazmak istedim. sorum yukarıda yorumlayabilecekseniz yorumlayın abuk sabuk cevap atmayın.

• diger cevaplar sinirimi zıplattı da. kötü bir şey dedigimi düşünmüyorum.

• belki demedigini düşünüyorsundur :) ama herkesın hatası olabilir veya kendini düşüncelere farklı döker yapcak birşey yok :)

• Nasıl bir soru bu ya?

0|2
    0|0
  • Tanrı'nın mizah anlayışını mahşer günü güzel bir şekilde göreceksin. Şimdiden iyi eğlenceler.

0|3
    1|0
  • Bilinen bütün anlayışların sahibi değil mi..

0|1
    0|0
    • Direkt kuranda geçen bir bölüm istiyorum ama.

• ilgilenmiyorum şu an

1|0
    0|3
  • O zaman ölünce bir espiri yapmayı denerim bakalım gülücek mi? Belki çok tatlı ve sevecen biri? Belki espirime güler? Mizahı neden olmasın ki tanrının?

0|0
    0|3
  • Şakası olmaz onun , çarparsa anlarsn😉

0|1
    0|1
  • allah yok diye kandinizi kandırmayın insan ölüm de yok der ama ansızın gelir

0|1
    0|0
  • bazi seyleri gorunce insanin zoruna gidiyo

0|0
    0|1
  • bıktım bu tanrının huylarından

0|0
    1|4
  • Tövbe tövbe allahım sen bu insanların günahlarını bağışla senin hiçbir varlıga benzemiyecegini eşin benzerinin olmicagını ve insansı özelliklerin sana yüklenemeyecegini bilmedikleri icin bağışla onları

0|1
    0|0
  • hiç dikkatimi çekmedi

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• ne Kadar yoldan cikmis dinsiz genclik varmis burada beyinlerini kim yikamissa iyi yikamis bilgisi olanlarin beyni yikanmaz hepsi cahil ortalik malarini kandiriorlar

0|1
    0|0
  • Kuranda anlatılan tanrının insanla yakından uzaktan alakası yok, ama İncilde çokça bulabilirsin.

0|1
    0|0
  • Varsa ve dünya bu haldeyse iyi eğleniyordur ne ezdim sizi fakirler diye

1|0
    0|1
  • Vallal dikkatimi ceken biseyi olmadi oyle ama benle iyi t... k geciyor yeminle :)))

0|0
    1|3
Yükleniyor...